Civil Rights Defenders JK-anmäler staten för brister i fallet Sinthu Selvarajah
25.9.2020 07:00:00 CEST | Civil Rights Defenders | Pressmeddelande
– Bristerna i utredningen gör att det inte går att bevisa exakt vad som hände, vilket innebär att ingen har kunnat ställas till svars för Sinthus död. Därför gör vi den här anmälan, säger Annika Åkerberg, jurist på Civil Rights Defenders.
Det var i slutet av 2014 som Sinthu Selvarajah drabbades av en psykos och lades in på en sluten psykiatrisk avdelning på sjukhuset i Västerås. Några dagar senare förvärrades hans tillstånd och personalen ringde polisen för assistans. Vid polisingripandet utsattes Sinthu för kraftigt våld, han blev bland annat sprayad med stora mängder pepparspray (OC-spray), fick en plastpåse över sin mun och andades in sin egen uppkastning. Sinthu dog kort därefter. Fallet har sedan dess öppnats och lagts ner i flera omgångar, för att slutligen läggas ner av riksåklagaren i mars 2019.
Brister i utredningen
Civil Rights Defenders menar att polis och åklagare inte har utrett händelsen som ledde fram till Sinthus död på ett grundligt och objektivt sätt. Myndigheterna avstod från att samla in teknisk bevisning, så som prover på Sinthus uppkastning. Burkarna med pepparspray togs inte i beslag, vilket medfört att det inte gått att göra en teknisk undersökning av hur mycket spray som användes. Efter händelsen lät Åklagarmyndigheten poliserna ses för ett gemensamt avlastningssamtal innan deras egna rapporter var skrivna, vilket gjorde att poliserna gavs möjlighet att anpassa och harmonisera sina berättelser om händelsen. Dessutom ställdes ledande frågor till poliserna under utredningen. Flera centrala vittnen hördes först omkring ett år efter händelsen.
Sammantaget har dessa allvarliga brister i förundersökningen gjort att det inte gått att klargöra händelseförloppet som ledde till Sinthus död, vilket gör att ingen har kunnat ställas till svars för händelsen.
Brutit mot Europakonventionen
Som ombud för Sinthu Selvarajahs föräldrar och två systrar menar Civil Rights Defenders att staten agerat i strid med skyddet för mänskliga rättigheter och brutit mot artikel 2 i Europakonventionen – rätten till liv – samt orsakat familjen personskada för psykiskt lidande.
– Det som hänt min bror är fruktansvärt och oacceptabelt. Det är jätteviktigt att vi lär oss någonting av det som har hänt och säkerställer att andra inte hamnar i samma situation. Målet med att driva fallet vidare har för oss alltid varit att skapa förutsättningar för att samma sak inte ska hända igen, säger Sharmini Selvarajah, syster till Sinthu.
Kontakta oss
För mer information, vänligen kontakta oss på 076 576 27 62 / press@crd.org
Om
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
USA inför nya sanktioner mot ICC – Civil Rights Defenders kan kommentera9.10.2026 17:19:42 CEST | Pressmeddelande
USA har infört utökade sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen, ICC, för att begränsa dess resurser och verksamhet. Civil Rights Defenders varnar för att åtgärderna hotar internationell rättvisa och ansvarsutkrävande. Organisationen uppmanar Sverige och EU att stödja ICC efter beskedet som följer Nobels fredspris till Navi Pillay, och erbjuder kommentarer samt analys.
Kommentar: Nobels fredspris uppmärksammar internationell rättvisa9.10.2026 11:56:11 CEST | Pressmeddelande
Civil Rights Defenders välkomnar att Nobels fredspris 2026 tilldelas Navi Pillay för hennes mångåriga insatser för mänskliga rättigheter, internationell rätt och ansvarsutkrävande. Att tilldela Navanethem “Navi” Pillay Nobels fredspris är ett tydligt och viktigt erkännande av den internationella rättens betydelse. Kontakta oss för kommentar.
De riskerar sina liv för mänskliga rättigheter – på måndag kommer de till Sverige8.10.2026 13:07:27 CEST | Pressmeddelande
Den 12–14 oktober samlar Defenders’ Days i Södertälje nära 150 människorättsförsvarare från över 50 länder. Journalister kan intervjua deltagare från bland annat Palestina, Venezuela, Ukraina, Serbien och Nicaragua om pressfrihet, politisk repression, krigsbrott, demokrati och miljörättigheter. Kontakta Civil Rights Defenders för intervjuer.
Ny ventil för tonårsutvisningarna träder i kraft idag: ”Skjuter bara upp problemet”1.10.2026 13:35:30 CEST | Pressmeddelande
Den nya så kallade ventilen för tonårsutvisningar träder kraft idag. Civil Rights Defenders varnar för att man skjuter upp problemet och kan kommentera undantagsregeln samt peka på vad som behöver göras.
De riskerar sina liv för mänskliga rättigheter – nu kommer de till Sverige30.9.2026 06:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12–14 oktober samlar Defenders’ Days i Södertälje nära 150 människorättsförsvarare från omkring 50 länder. Konferensen erbjuder en möjlighet att intervjua röster om repression, krigsbrott, demokrati, miljö och hbtqi-rättigheter, från bland annat Latinamerika, Mellanöstern, Afrika och Östeuropa. Kontakta Civil Rights Defenders för intervjuer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
