Crazy Pictures gör ny storfilm i Norrköping
8.6.2021 10:09:30 CEST | Norrköpings kommun | Pressmeddelande

Norrköpingsbaserade Crazy Pictures internationella succéfilm Den blomstertid nu kommer har sålts till över 100 länder, visats på flera internationella festivaler och strömningstjänster som Netflix, och setts av 115 000 svenskar på bio. Crazy Pictures bygger nu vidare på denna framgång i det nya projektet UFO Sweden, och använder även åter Norrköping som bas för inspelningarna.
– UFO Sweden är ett lyxigt high concept-drama i scifi-skrud. Jag ser framför mig en kaxig, livfull och produktionstekniskt kreativ film som tydligt bär Crazy Pictures signum och som har en stor potential. Självklart är vi otroligt glada över den roll Norrköping får spela i denna spännande produktion. Produktionen kommer att lyfta kompetensen lokalt, och den färdiga filmen hoppas vi kommer skapa stolthet och lyskraft lokalt, nationellt och internationellt, säger Johan Karlsson, chef Cnema.
– För oss är det en självklarhet att förlägga både historien och den faktiska inspelningen till Norrköping. Denna gång kommer det nog att märkas ännu mer än vad det gjorde när vi spelade in vår förra film. Allt vi kan drömma om finns här och det känns fantastiskt att ännu en gång få bjuda upp Norrköpings invånare till dans. Om man på något sätt vill vara med i filmen genom att vara till exempel statist är det enklaste att följa oss på sociala medier så hänger man med när det är dags. Let´s create Norrköping!, säger Olle Tholén, Crazy Pictures.
I september startar den omfattande filminspelningen i Norrköping. Norrköpings filmfond har beslutat om 4,5 miljoner i stöd till produktionen och filminspelningarna beräknas omsätta nästan fem gånger så mycket i Norrköping genom anställningar av bland annat filmarbetare och köp av tjänster och varor.
– Crazy Pictures projekt kommer bli en enorm injektion in i såväl Norrköpings film- och kulturliv som näringsliv under drygt 6 månader och det ligger väl i linje med filmfondens syfte. Vi känner stor glädje över att inspelningarna förläggs till Norrköping, och kommer att göra vårt bästa för att förvalta det förtroendet, säger Olle Vikmång (S), kommunstyrelsens ordförande.
UFO Sweden samproduceras med SF Studios, SVT och Film i Väst, med stöd från Norrköpings Filmfond. Reinvent i Danmark ansvarar för filmens internationella försäljning.
Filmen förväntas ha biopremiär i Sverige under julen 2022.
UFO Sweden:
”När en fosterhemsplacerad tonårsrebell misstänker att hennes pappa inte är död utan kidnappad av UFO:n tar hon hjälp av en UFO-förening för att ta reda på sanningen”. Så lyder pitchen för Crazy Pictures nya äventyrsfilm. Crazy Pictures beskriver UFO Sweden som kärleksbarnet mellan Arkiv X och Stranger Things, rakt ner i östgötamyllan. Idén till filmen är sprungen ur det faktum att ett av världens största UFO-arkiv ligger i Norrköping
– Vi förstod att de arbetade med att utreda och forska kring oförklarliga fenomen och blev helt tagna. Vi kände en enorm fascination för dels UFO-Sverige som förening men också för den värld fylld av ufo-expeditioner, mystiska fenomen och gigantiska arkiv som omger föreningen. Vi kunde såklart inte låta bli att tänka tanken att tänk om de hittar något, säger Olle Tholén, Crazy Pictures.
Mer information om Norrköpings filmfond finns på norrkoping.se och cnema.se
Kontakt:
Johan Karlsson
Titel: chef Cnema
Telefon: 070-813 99 79
johan.karlsson@cnema.se
Olle Vikmång (S)
Titel: kommunstyrelsens ordförande
Telefon: 070-687 15 38
olle.vikmang@norrkoping.se
Olle Tholén
Titel: producent, Crazy Pictures
Telefon: 076-814 70 91
olle.tholen@crazypictures.se
________________________________________________
Avsändare: Caroline Amnéus, presskommunikatör
Telefon: 0730-20 17 18
Bilder


Om
Norrköpings kommun har omkring 143 500 invånare, varav cirka 68 000 är förvärvsarbetande. I kommunen finns drygt 9 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping. Under mandatperioden 2018-2022 styrs Norrköpings kommun av en kvartett, som består av S, L, C och KD.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Tillfälligt utökad serveringstid kan beviljas under fotbolls-VM1.4.2026 09:44:25 CEST | Pressmeddelande
Fotbolls-VM spelas i USA, Mexiko och Kanada under perioden 11 juni till 19 juli, där Sverige deltar efter vinsten över Polen igår kväll. På grund av tidsskillnaden kan det bli tillfälligt utökade serveringstider för restauranger och andra serveringsställen.
Politisk enighet om markförlagda spår för Ostlänken25.3.2026 08:30:41 CET | Pressmeddelande
Alla partier i Norrköpings kommunfullmäktige är överens om att markförlagda järnvägsspår vid stationsområdet är den bästa lösningen för Ostlänken. Det gör att planeringsarbetet får en ny riktning för att färdigställa Ostlänken som kommer att ge plats för fler tåg och bidra till både smidigare arbetspendling och regional utveckling.
Förändringsarbete gav resultat på Mosstorpskolan – ärendet avslutas24.3.2026 17:15:01 CET | Pressmeddelande
Enligt Skolinspektionen har Mosstorpskolan åtgärdat de brister som påtalats tidigare och ärendet avslutas, tack vare ett omfattande förändringsarbete som nu gett resultat.
Lönesatsning inom vård- och omsorgsyrken24.3.2026 15:06:20 CET | Pressmeddelande
Norrköpings kommun genomför en lönesatsning för undersköterskor, stödassistenter, vårdare och vårdbiträden under 2026. Satsningen som börjar gälla 1 april är en del av en politisk uppgörelse mellan Kvartetten och Vänsterpartiet för att höja lönerna för nämnda vård- och omsorgsyrken.
Lägesbild och åtgärdsplan för det brottsförebyggande arbetet23.3.2026 16:11:08 CET | Pressmeddelande
I enlighet med lag (2023:196) om kommuners ansvar för brottförebyggande arbete har Norrköpings brottsförebyggande råd, NoBrå, har tagit fram en övergripande lägesbild av brottsligheten i kommunen samt en åtgärdsplan för de fem prioriterade områdena: Organiserad brottslighet, barn och unga, våld i nära relationer, välfärdsbrott och bedrägerier samt oro och upplevd otrygghet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
