Den första nationella gemensamma e-hälsospecifikationen är här
26.10.2022 11:15:09 CEST | E-hälsomyndigheten | Pressmeddelande

Uppmärksamhetsinformation är information i en patientjournal som behöver uppmärksammas särskilt. Den kan till exempel handla om patientens medicinska tillstånd och behandlingar eller överkänsligheter. Informationen finns i vårdens journalsystem och i den nationella tjänsten Nationell patientöversikt (NPÖ).
– Beslutet om den första nationella gemensamma e-hälsospecifikationen är en milstolpe för arbetet med interoperabilitet inom hälsa, vård och omsorg. Användning av nationella gemensamma e-hälsospecifikationer underlättar informationsutbyte och bidrar till ökad kvalitet inom sektorn, säger Annemieke Ålenius, avdelningschef på E-hälsomyndigheten.
Informationsspecifikation för uppmärksamhetsinformation – version 5.0 har genomgått en bedömningsprocess och uppfyller kriterierna för hur e‑hälsospecifikationen har tagits fram och används.
Flera fördelar med nationella gemensamma e-hälsospecifikationer
Genom att använda nationella och gemensamma e‑hälsospecifikationer (NGS:er) kan information enklare återanvändas där den behövs, vilket minskar dubbeldokumentation. Dessutom blir rapportering och jämförelse av hälsodata enklare och mer tillförlitlig. Att använda NGS:er underlättar också utvecklingen av digitala tjänster och informationssystem.
NGS-tjänsten är en kvalitetssäkrad katalog med uppgifter om e-hälsospecifikationer. I tjänsten kan personer som arbetar med informationsutbyte inom hälso- och sjukvård och socialtjänst hitta och dela uppgifter om e‑hälsospecifikationer och nationella gemensamma e-hälsospecifikationer.
Kontakter
Kontakta vår presstjänst
Tel:010-106 07 98presstjanst@ehalsomyndigheten.seBilder

Om
E-hälsomyndigheten skapar ett bättre informationsutbyte inom hälsa, vård och omsorg. Det gör vi genom att leda regeringens initiativ inom e-hälsoområdet och erbjuda effektiva, kvalitetssäkrade tjänster till professionerna och privatpersoner.
Följ E-hälsomyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E-hälsomyndigheten
Ny serie webbinarier ska stötta sektorn vid införandet av det europeiska hälsodataområdet17.9.2026 11:51:03 CEST | Pressmeddelande
Fyra nationella myndigheter går samman för att ge aktörer inom hälsa, vård och omsorg stöd inför införandet av det europeiska hälsodataområdet, European Health Data Space (EHDS).
Över en halv miljon barn och unga har beviljats Fritidskortet7.9.2026 12:55:23 CEST | Pressmeddelande
Under 2026 har över en halv miljon barn och unga beviljats Fritidskortet. Av dessa har över 402 000 använt sitt fritidskort till att betala för fritidsaktiviteter inom idrott, kultur och friluftsliv.
Fler barn och unga ska kunna använda Fritidskortet13.8.2026 10:30:31 CEST | Pressmeddelande
Fem myndigheter har fått i uppdrag av regeringen att ta fram förslag på hur Fritidskortet kan utvecklas. E‑hälsomyndigheten har det samordnande ansvaret.
Svenskarna har ett stort behov av digitala vårdtjänster25.6.2026 09:38:36 CEST | Nyheter
Många invånare ser digitala tjänster som ett viktigt stöd i kontakten med hälso‑ och sjukvården. Samtidigt visar E‑hälsomyndighetens invånarundersökning 2025 att dagens lösningar inte fullt ut möter behoven och att kunskapen om rättigheter och informationshantering är begränsad.
Peter Yngve ny generaldirektör för E-hälsomyndigheten18.6.2026 16:34:59 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har på torsdagen utsett Peter Yngve till ny generaldirektör för E-hälsomyndigheten. Peter Yngve tillträder den 17 augusti 2026 och förordnandet gäller i sex år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
