Det här prioriterar svenskarna på semestern – män och kvinnor har olika önskemål

Försäkringsbolaget If har frågat svenskarna vad de tycker är viktigast att hinna med på semestern.
Avslappning är det som värdesätts allra högst. Fyra av tio svenskar prioriterar avslappning på semestern. Nästa lika många vill njuta av god mat och dryck under ledigheten. Tid med familjen är också populärt – det svarar en tredjedel.
Att uppleva nya platser, tillbringa tid med sin partner och njuta av naturupplevelser hamnar också högt upp på listan.
Tid med familjen prioriteras högre av kvinnorna än av männen. 38 procent av kvinnorna svarar att umgås med barn och familj är bland det viktigaste. Motsvarande siffra bland männen är 25 procent.
Kvinnor värdesätter också i högre grad avslappning, att upptäcka nya platser och läsa böcker, än män.
God mat och dryck, egentid samt tid med sin partner uppskattas högre av män än av kvinnor.
– Tydligen föredrar män och kvinnor olika saker på semestern. Medan kvinnor gärna vill umgås, föredrar männen att njuta av "egentid”. Det kan vara bra att ha i åtanke när man ska semestra med partner av motsatt kön. Det kan exempelvis vara bra att i förväg planera sommaren så att man slipper onödiga diskussioner under ledigheten, säger Jessica Hjälmered, presschef på If.
Den här sommaren kommer med största sannolikhet att skilja sig åt från tidigare somrar. När världen förändras, förändras också de saker som vi tidigare tagit för givet. Som att resa utomlands. Men Corona behöver inte störa svenskarnas semesterplaner. Det mesta på önskelistan går att uppleva här hemma i Sverige – som till exempel avslappning, upptäcka nya platser och god mat.
– Fokusera på vad som är möjligt. Sommaren är trots allt den bästa tiden på året, vattnet är fortfarande varmt och gräset är lika grönt. Kanske tänker du testa något helt nytt i din hemstad i sommar? Som du gjorde som barn, när sommaren var oändlig och hela staden var ett outforskat område. Eller är det dags för den där cykelhelgen med nära vänner? Varför inte passa på att åka på den där campingresan med grannen ni så länge talat om? Eller bara slappna av och ta det lugnt i trädgården hela semestern, säger Jessica Hjälmered.
|
Vad tycker du är viktigast att hinna med på semestern? (Tre svar möjliga) |
Totalt |
Kvinna |
Man |
|
Rekreation/avslappning |
39% |
40% |
38% |
|
God mat och dryck |
37% |
35% |
39% |
|
Tid med barnen/familjen |
32% |
38% |
25% |
|
Sightseeing/Uppleva nya platser |
27% |
29% |
24% |
|
Tid med min partner |
25% |
23% |
26% |
|
Naturupplevelse |
20% |
20% |
20% |
|
Tid med vänner |
16% |
16% |
16% |
|
Bada |
16% |
18% |
14% |
|
Egentid/tid för mig själv att vara ensam |
16% |
14% |
17% |
|
Läsa böcker |
11% |
13% |
8% |
|
Äventyr |
10% |
9% |
11% |
|
Bo på hotell |
5% |
6% |
5% |
|
Fotografera |
5% |
5% |
5% |
|
Annat |
5% |
3% |
6% |
Undersökningen är genomförd av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov. Under perioden 1-16 november 2019 har sammanlagt 3 516 intervjuer via internet genomförts med män och kvinnor 18 år och äldre i Sverige.
Nyckelord
Bilder
Om
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
Här är de vanligaste klimatriskerna för svenska villaägare6.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
If och Anticimex har besiktat över 9 000 svenska småhus – och mer än var femte villa har brister som medför klimatrisker. Här är de vanligaste riskerna.
If Helps a lot report Q3: Small businesses increasingly aware of rising risks5.11.2025 09:01:00 CET | Pressmeddelande
Growth momentum for Sampo Group continued in the third quarter, with high demand for If’s business insurance. In our latest edition of the If helps a lot report we see a trend that reflects a changing business climate, where companies face increased risks and growing concern about long-term sick leave – particularly among small business owners.
If Helps a lot report Q3: Småföretagare blir alltmer medvetna om ökande risker5.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxttakten för Sampo Group fortsatte under det tredje kvartalet, med hög efterfrågan på Ifs företagsförsäkringar. I vår senaste If helps a lot report ser vi en trend som speglar ett förändrat företagsklimat, där företag står inför ökade risker och en växande oro för långtidssjukskrivningar – särskilt bland småföretagare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

