Diskriminering ska minska med standardiserade bedömningstjänster
1.11.2017 07:13:54 CET | Svenska institutet för standarder, SIS | Pressmeddelande
I dag används många olika typer av processer vid urvals- och rekryteringsarbete. Det finns en uppsjö olika system som fungerar mer eller mindre bra. Sedan 2011 finns ISO 10667 som används över hela världen och syftar till att ge tydliga, likvärdiga och rationella bedömningsprocesser.
– Att följa standarden innebär att man redogör för vad man gör i alla leden i processen. Det ska bland annat leda till färre felrekryteringar av personal samt mindre diskriminering på grund av kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning och ålder, säger Anders Sjöberg. Uppdragsgivare av tjänster kan kräva att också leverantörer använder sig av standarden och på det viset försäkra sig om att deras försäljningsargument stämmer.
Standarden är den första i sitt slag men nu är det sex år sedan den publicerades och det är hög tid att se över innehållet.
– Nu sätter vi igång arbetet i en svensk expertgrupp som kommer att skicka delegater till det internationella arbetet inom ISO. Inledningsvis ska vi i den svenska expertgruppen bland annat titta närmare på hur standarden används och hur den kan förbättras för användarna samt om certifieringsordningen kan tydliggöras, säger Anders Sjöberg.
Ett stort antal länder över hela Europa, med representation från professionella psykologer, forskningsinstitut, testföretag, rekryteringsföretag med mera, kommer att delta i det internationella arbetet som beräknas ta cirka tre år. Standarden kan vara särskilt bra för internationella företag eftersom den säkerställer att processen blir likadan över hela världen, vilket är viktigt när man arbetar på en internationell marknad.
SIS arrangerar ett frukostseminarium den 16 november för att samla intressenter på området bedömningstjänster, läs mer
Nyckelord
Kontakter
Anders SjöbergDocent i psykologi, Stockholms universitet, och ordförande för den svenska delegationen för ISO 10667
Foto: David Brohede
Eva HögströmPressansvarig, SIS, Swedish Standards Institute
Tel:0704-269862eva.hogstrom@sis.seHelene EdmarkAffärsområdeschef, SIS, Swedish Standards Institute
Tel:08-555 520 54helene.edmark@sis.seLänkar
Om
Svenska institutet för standarder, SISSolnavägen 1 E/Torsplan
113 65 Stockholm
08 - 555 520 00https://www.sis.se
SIS är en del av ISO och CEN som är ett nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.
SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.
Följ Svenska institutet för standarder, SIS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS
SIS rekryterar kommunikationschef från Sveriges Radio17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Susanna Mörner är ny kommunikationschef på Svenska institutet för standarder, SIS. Hennes breda erfarenhet, inte minst inom varumärkesutveckling, blir en viktig tillgång i SIS fortsatta utveckling inom digitalisering och förändrade kundbehov.
Sverige standardiserar hundsök vid läckor i ledningsnät19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Läckor i ledningar för fjärrvärme, dricksvatten och gas som inte upptäcks i tid, eller att man gräver efter läckor på fel plats, kan bli mycket kostsamt. Hundar som tränats i att lokalisera läckor är ett snabbt och miljövänligt komplement till traditionella metoder som nu efterfrågas av energi- och VA-branschen. En svensk standard är snart på plats för att kvalitetssäkra och underlätta användandet av sökhundar.
Nya standarder verktyg i kampen mot hälsofarliga leksaker11.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Julhandeln pågår för fullt, och många köper leksaker till barnen. Nu har nya standarder tagits fram för att öka säkerheten och minska hälsofarliga kemikalier i leksaker.
MannTek får Standardiseringspriset 202522.10.2025 07:30:10 CEST | Pressmeddelande
– MannTek visar vilken kraft som finns i standardisering, inte bara som drivkraft för global innovation och energiomställning, utan också som verktyg för att stärka svensk konkurrenskraft. De visar hur svenska företag kan ta ledningen och positionera sig internationellt, säger Annika Andreasen, vd Svenska institutet för standarder, SIS.
Sverige får starkare roll i internationell standardisering14.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
SIS vd Annika Andreasen har valts in i ISO:s styrelse, vilket innebär ökat svenskt inflytande i utvecklingen av internationell standardisering. Standardisering är avgörande för att underlätta global handel, och att kunna påverka den är strategiskt viktigt för Sverige och svensk konkurrenskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum