Ebba Årsjö vann världscuppremiären
20.1.2021 16:34:50 CET | Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté | Pressmeddelande
Vilken världscuppremiär det blev för Ebba Årsjö. Hon var i ledningen efter första åket och hade hela 0,89 sekunder att gå på inför det andra. Köra säkert och bevaka ledningen var det dock inte tal om. När hon kom ner stod klockan på 58,87, hela 2,34 sekunder före ryskan Varvara Voronchikhina.
– Jag höll lite i handbromsen i första åket. Sen visste vi att de andra skulle gasa på ordentligt i andra och då var det bara att satsa fullt ut. Det är en fantastiskt känsla att komma ner och se att det lyser grönt på storbildsskärmen, jag kände att det var ett bra åk, säger Ebba.
Trea kom storstjärnan, Marie Bochet, som vunnit åtta paralympiska guld och dominerat världscupen de senaste åren.
– Jag vet hur stor hon är och vilka meriter hon har men under tävling är hon som vem som helst av mina konkurrenter.
Succéstart
I och med segern idag har Ebba nu vunnit totalt tre världscuptävlingar i storslalom, varav två från förra årets debutsäsong.
– Det känns såklart väldigt bra och jag känner att jag är väldigt trygg i storslalom. Slalom och fartgrenarna kommer bli mer utmanande men vi hoppas kunna fortsätta på den inslagna vägen, säger hon
Övriga svenska åkare
Aaron Lindström körde tyvärr ur i första åket och Arvid Skoglund som låg på plats 26 efter första åket körde även han ur i det andra.
Fler tävlingsdagar väntar
Tävlingsveckan i Schweiz har som tur är bara börjat. Imorgon torsdag är det återigen storslalom på schemat följt av två dagar med slalom. Det kan med andra ord bli en trevlig vecka i Schweiz för svensk del.
Se hela resultatlistan här: https://www.paralympic.org/alpine-skiing/live-results-1
Kontakt:
Henrik Bergqvist, förbundskapten
Tele: +4670-579 34 39
Nyckelord
Kontakter
Elias HåkanssonPress- och kommunikationsansvarig Beijing 2022Sveriges Paralympiska Kommitté
Tel:08-699 62 82elias.hakansson@parasport.seBilder
Om
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm
http://www.parasport.se
Svenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté är ett av 71 Specialidrottsförbund (SF) inom Riksidrottsförbundet (RF) och administrerar idrott för personer med rörelsenedsättning, synnedsättning och intellektuell funktionsnedsättning inom 13 idrotter.
Parasportförbundet innehar även rollen som Sveriges Paralympiska Kommitté med ansvar för den paralympiska idrotten och Sveriges deltagande i Paralympics.
Vi leder också arbetet med Special Olympics Sweden, som är bredd- och motionsidrott för personer med intellektuell funktionsnedsättning
Notering: Paralympics är Parasportens motsvarighet till de Olympiska Spelen.
Följ Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
Ackreditera dig till SOSIG 202624.6.2026 14:08:23 CEST | Pressmeddelande
Missa inte Sveriges största tävling någonsin för personer med intellektuell funktionsnedsättning, Special Olympics Sweden Invitational Games (SOSIG) 2026. 4-6 september kommer 2000 deltagare från över 25 länder till Malmö för att tävla i 11 olika idrotter.
Ny satsning på framtidens paralympier17.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
16 unga paraidrottare från hela Sverige är uttagna till Talang Paralympics, ett program som ska ge unga paraidrottare möjlighet att ta nästa steg i sin utveckling – med siktet inställt på kommande paralympiska spel. – Vi vet att vägen till Paralympics är extremt tuff. Den här satsningen ska ge nästa generation chansen att nå hela vägen, säger Niclas Grön, verksamhetschef på Sveriges Paralympiska Kommitté.
Hans Löfdahl och Anja Händén tilldelas Lions Bragdlejon 202611.5.2026 10:52:40 CEST | Pressmeddelande
Lions Sverige har i samarbete med Svenska Parasportförbundet utsett 2026 års mottagare av Lions Bragdlejon: Hans Löfdahl (Obstacle Course Racing ) och Anja Händén (bordtennis).
Paralympiatravet avgjort9.5.2026 19:27:49 CEST | Pressmeddelande
Parasporten och Francesco Zet vinnare när Paralympiatravet™ avgjordes På lördagen avgjordes finalen av Paralympiatravet™ på Åbytravet. I samband med loppet stod det klart att årets ekonomiska stöd från ATG® till parasporten uppgår till 2 415 520 kronor.
Personlig donation till Parasport Sverige30.4.2026 09:39:13 CEST | Pressmeddelande
Svenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté har tagit emot ett betydelsefullt ekonomiskt stöd från Claes Ekström. Donationen är ett uttryck för en personlig vilja att bidra till bättre förutsättningar för svenska paralympier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum