EM-guld till Anton och Lovisa
- Strategin var att hålla oss nära spanjoren. Återigen frånlandsvind med stora skift och tryckskillnader. Vi visste att mycket kunde och skulle hända under racet och att vi inte fick missa att segla vår båt, berättar Lovisa och får givetvis medhåll från Anton:
- Strategin var att göra livet svårt för spanjorerna. I praktiken betydde det att vi ville ta initiativet redan från start och störa dem. Och det gjorde vi. Samtidigt var det en dag med frisk vind från land. Det var svårt att ha kontroll över en båt hela tiden. Ett misstag vid fel tillfälle och du blir akterseglad. Så vi visste på förhand att vi måste vara på tårna och inte ta något för givet. Vi gjorde en miss första länsen och vips så seglade spanjorerna om oss. Men vi höll oss lugna, trodde på vår förmåga höll oss nära och på sista länsen seglade vi om dem, berättar Anton.
I mål behövde spanjorerna vara före svenskarna och även ha en båt till emellan, för att snuva svenskarna på guldet. Så blev det inte. Anton och Lovisa gick över mållinjen 20–30 meter före spanjorerna och därmed var guldet svenskt.
- Det känns fantastiskt att få göra det här i vårt första mästerskap tillsammans, säger Anton och får medhåll från Lovisa som summerar hela mästerskapet:
- Vi har haft frånlandsvind och pålandsvind. Vi har haft lätta vindar och hårda vindar. Vi har haft allt och vi har fått ett kvitto på att vi är på rätt väg och att vi kan det här rätt så bra, säger Lovisa.
Anton har seglat 470 i 20 år och har ett OS-silver från Tokyo. Lovisa har också lång rutin från 470 och kom på 16:e plats i Tokyo. Då var 470 en herr- och en damklass. Men till OS i Paris 2024 är 470 en mixadklass och därför seglar Anton och Lovisa tillsammans sedan ett år.
- Anledningen till att det går så bra redan är kanske en blandning av min erfarenhet och Lovisas proffsighet och nyfikenhet. Och så har vi jäkligt kul tillsammans, säger Anton.
Deras coach, Alberte Lindberg, har följt dem i flera år – och är gift med Anton. Och hon ser ett starkt team.
- De är lätta att coacha. De är duktiga på att hålla sina rutiner och de lyfter varandra bra och gör varandra bättre. Det är helt enkelt ett harmoniskt och bra team, säger Alberte.
För Anton och Lovisa är säsongen ännu inte över. Närmast väntar VM i 470 mixed som avgörs i Israel 24–29 oktober. Nu får de finna sig i att vara favoriter där och de som alla vill slå.
Bifogade bilder får användas fritt, redaktionellt: Foto: Nikos Alevromytis (seglarbilder). Foto: Alberte Lindberg (porträttbild)
För mer information besök; 2022 470 Class Open European Championship eller kontakta Mats Olsson på mats@ssf.se eller 070-633 6130
Följ seglingslandslaget och utvecklingslandslaget i segling på sociala medier: Facebook: @swesailingteam https://www.facebook.com/swesailingteam Instagram: @swesailingteam https://www.instagram.com/swesailingteam/
Om
Svenska Seglarförbundet – mer än bara segling
Svenska Seglarförbundet samlar över 100 000 seglare i 320 klubbar och 59 klassförbund. Vi stöttar klubbar, arrangerar tävlingar, utbildar ledare, driver utvecklingen av seglingen i Sverige och representerar svensk segling internationellt. Segling är en av de mest framgångsrika sommar-OS idrotterna historiskt med 39 medaljer totalt och 10 medaljer sedan 1996. På senaste OS var vi i topp med 2 medaljer tillsammans med friidrotten och simningen.
Men segling är mer än en sport – det är en livsskola. Genom segling utvecklas inre förmågor som självinsikt, mod, samarbete och närvaro. Det är en idrott där både kropp och tanke utmanas, där du lär dig fatta beslut, ta ansvar och lita på andra – samtidigt som du är nära och tar ansvar för naturen. Segling tränar förmågor som speglar de globala Inner Development Goals – vilket gör den till ett verktyg för både individens och samhällets hållbara utveckling.
Segling ger mer. Välkommen att upptäcka vad den kan ge dig!
Följ vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se och våra sociala kanaler.
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Två svenska femteplatser på UVM19.12.2025 21:24:39 CET | Pressmeddelande
Ungdoms-VM i Vilamoura avslutades på fredagen. Efter fem dagars tuff segling blev bästa svenska placeringarna två femteplatser i 29er – i damklassen genom Cornelia Baldock Frost/Hilda Wallström och i herrklassen genom Henric Wigforss/Villiam Drakenberg.
Tre nya seglare i SOK:s Topp och Talang19.12.2025 11:03:45 CET | Pressmeddelande
Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) välkomnar nio nya sommaridrottare in i stödprogrammet Topp och Talang. I gruppen ingår de tre seglarna Ebba Berntsson (49erFX), Olle Aronsson (49er) och Marius Westerlind (49er).
Vindfattigt när seglingens UVM startade15.12.2025 20:44:38 CET | Pressmeddelande
Ungdoms-VM drog i gång på måndagen i Vilamoura i Portugal och Sverige har fem besättningar på plats. Henric Wigforss/Villiam Drakenberg började bäst av svenskarna och är på en fin femteplats i 29er-klassen – endast en poäng från en pallplats.
Svensk sjätteplats på VM för inkluderande segling8.12.2025 15:54:37 CET | Pressmeddelande
World Sailings nya VM för inkluderande segling avslutades på måndagen i Oman. Fia Fjelddahl/Patric Rosenberg slutade sexa trots bra medaljläge efter drygt halva mästerskapet. Men två tjuvstarter kostade dem en VM-medalj.
World Sailings nya VM för inkluderande segling har startat4.12.2025 21:12:32 CET | Pressmeddelande
Inclusive-VM, som är World Sailings nya världsmästerskap för inkluderande segling, drog i gång på torsdagen i Oman. Tre svenska besättningar är på plats och Fia Fjelddahl/Patric Rosenberg började bäst av svenskarna. Efter två race i RS Venture Connect är de nia av totalt 30 startande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum