En månad kvar till nya drönarregler
1.12.2020 09:00:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

De nya reglerna innebär bland annat att alla operatörer som ansvarar för flygningar med drönare måste registrera sig hos Transportstyrelsen. Operatörerna får då ett operatörs-ID som deras drönare ska märkas med. Operatören kan antingen vara en person eller en organisation.
Fjärrpiloter (drönarpiloter) måste även utbilda sig. För den öppna kategorin sker utbildningen online på transportstyrelsen.se, med ett efterföljande kunskapstest. Vid godkänt resultat tilldelas man ett drönarkort som ger fjärrpiloten tillstånd att flyga med drönare. Det teoretiska utbildningsmaterialet finns redan att tillgå på Transportstyrelsens hemsida.
De nya reglerna ligger relativt nära Sveriges nuvarande regler, men drönare får olika indelning beroende på risknivå för flygningen. Drönare indelas i öppen, specifik och certifierad kategori. Precis som tidigare finns tre grundregler som alltid gäller vid drönarflygning. Dessa är att man inte får flyga utom synhåll, inte flyga högre än 120 meter utom i visa fall och inte heller flyga på ett sätt som kan vara farligt för andra.
De största förändringarna i korthet:
- Fjärrpiloter i den öppna kategorin måste genomföra utbildning och prov. Ett godkänt prov resulterar i ett drönarkort som gör det tillåtet att flyga med drönare. Drönarkortet gäller i 5 år. Provet tar ca 40 minuter att genomföra och vid godkänt resultat tilldelas man drönarkortet direkt.
- Nya krav på registrering av drönaroperatörer för nästan alla drönare, s.k. operatörs-ID
- Nya drönare ska programmeras med operatörs-ID
- För drönare upp till 25 kg krävs inga särskilda tillstånd från Transportstyrelsen utöver drönarkort och registrering så länge man flyger inom synhåll, max 120 meter över marken utom över hinder när ägaren begär det och inte över människor utan deras tillstånd, utom för de minsta drönarna (under 250g). Dessa drönare omfattas av den öppna kategorin. Däremot kan tillstånd från andra krävas, som från Lantmäteriet för spridningstillstånd av bild och film eller från närmsta flygplats för flygning inom kontrollzon.
- Om man vill flyga utom synhåll, högre än 120 meter och i närheten av människor utan deras tillåtelse eller över folksamling måste tillstånd sökas hos Transportstyrelsen på samma sätt som idag. Detta gäller även drönare över 25kg och dessa drönare omfattas av antingen den specifika eller certifierade kategorin.
- En enskild drönare ska kunna identifieras på avstånd med hjälp av operatörs-ID. Det ska gå att fastställa drönarens geografiska position, höjd, hastighet och flygväg. Identifiering sker med hjälp av märkning.
Den 21 december öppnar Transportstyrelsens kundtjänst för frågor om drönare och den 4 januari öppnar tjänsterna för att ta drönarkort och operatörsregistrering.
PRISER, DRÖNARKORT OCH REGISTRERING
- Drönarkort (öppen kategori): 130 kr.
- Operatörregistrering (öppen kategori): 50 kr, plus 50 kronor årligen i registerhållningsavgift.
Läs mer om reglerna och gör drönarguiden på www.transportstyrelsen.se/dronare
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seRémi Vesvreledningsstrateg
Tel:070-227 08 96remi.vesvre@transportstyrelsen.seBilder

Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Fler omfattas av EU:s kör- och vilotidsregler26.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Från den 1 juli gäller EU:s regler om kör- och vilotider även för internationella godstransporter med lättare transportfordon och vid cabotage. Förändringen påverkar fordon mellan 2,5 och 3,5 ton och innebär nya krav på både förare och företag.
Fredrik Jaresved blir ny sjö- och luftfartsdirektör20.2.2026 13:00:00 CET | Nyheter
Fredrik Jaresved har utsetts till ny sjö- och luftfartsdirektör på Transportstyrelsen. Han har under lång tid arbetat vid Swedavia på olika poster och efterträder Gunnar Ljungberg på direktörsposten senare under året.
Kunskapsprov bör vara giltiga i ett år18.2.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Transportstyrelsen föreslår att giltighetstiden för kunskapsprov för körkortsbehörighet B ska förlängas från dagens fyra månader till ett år. Det skulle innebära att många personer slipper göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut. Nu skickas förslaget ut på remiss.
Utsläppen från den nya personbilsflottan fortsätter att minska12.2.2026 13:42:08 CET | Pressmeddelande
Under 2025 registrerades 257 778 typgodkända personbilar i landet. Det är drygt 3 500 bilar färre jämfört med året innan och det lägsta antalet på över tio år. Koldioxidutsläppet från den genomsnittliga personbilen minskade med över 8 procent mellan 2024 och 2025 från 59,06 gram/km till 53,92 gram/km. Det visar siffror som Transportstyrelsen i dag rapporterar in till EU-kommissionen.
Besked i rallyfrågan: överklagandet avslås10.2.2026 15:15:42 CET | Nyheter
Transportstyrelsen avslår överklagan om årets Rally Sweden i Västerbotten och därmed står länsstyrelsens beslut fast.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
