Åklagarmyndigheten

En person anhållen för grovt vållande till annans död m.m. på Öland

23.7.2020 18:08:52 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela
Åklagare har anhållit en man misstänkt för grovt vållande till annans död i två fall, grovt vållande till kroppsskada och grov vårdslöshet i trafik på Öland.

Det var onsdag 22 juli som polis larmades till en olycksplats i Färjestaden på Öland efter att fyra cyklister blivit påkörda av en personbil. Två av de förolyckade avled senare av skadorna.

Den misstänkte mannen anhölls på eftermiddagen efter att polisen hållt ett förhör där han delgivits misstankarna.

Förundersökningen leds av kammaråklagare Kjell Janneson, Åklagarkammaren i Kalmar. 

Kontakt

Åklagaren kommer finnas tillgänglig för media under fredag 24 juli på eftermiddagen för ev. frågor.


Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye