E.ON investerar drygt 150 miljoner i Vimmerby och Hultsfred

Investeringarna ska säkra elnätet för en framtid där beroendet av fossil energi minskar medan elanvändningen blir alltmer omfattande.
– Vi vill säkra överföringskapaciteten, så att städerna kan elektrifiera fordonsflottan, bygga fler bostäder och planera för ytterligare industrietableringar. Investeringarna i elnäten blir viktiga pusselbitar för elektrifiering och grön omställning, säger Peter Hjalmar.
Sammantaget investerar E.ON drygt 390 miljoner kronor i Kalmar län under 2022. Mellan 2020 och 2023 investerar E.ON 16 miljarder kronor i bolagets elnät.
De största elnätinvesteringarna i Kalmar län 2022:
Vimmerby 101 852 763 kronor
Borgholm 77 688 633
Hultsfred 50 665 698
Högsby 38 455 707
Oskarshamn 31 743 751
Västervik 25 452 648
Nybro 24 491 476
Mönsterås 16 584 713
Emmaboda 14 811 705
Mörbylånga 5 801 467
Kalmar 4 647 119
Torsås 3 996 066
Kontakter
Patric Elméntf Presschef
E.ON Sverige
Bilder




Om
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON storsatsar på biologisk mångfald – 30 stationer ska åtgärdas per år29.5.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu inleder E.ON arbetet med att anpassa livsmiljöer för vildbin och andra insekter, blommor, svampar och fåglar på fördelningsstationer i landet. Det är en del av energibolagets storsatsning på biologisk mångfald. –Det omfattar bland annat bihotell och växter som lockar till sig pollinatörer, liksom sandblottor, högstubbar och stockar som gynnar insekter, svampar och fåglar. Vi går metodiskt igenom alla våra stationer och ska anpassa 30 om året, säger Martin Höhler, vd på E.ON Energidistribution.
E.ON investerar drygt 19 miljoner i elnätet i Markaryd, Älmhult och Ljungby för att dimensionera för framtida behov25.5.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2023 investerar E.ON drygt 19 miljoner kronor i det regionala och lokala elnätet i Markaryd, Älmhult och Ljungby. – Vår ambition är ett robust energisystem, som tillåter grön energiomställning, nya industrietableringar och regional tillväxt, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
E.ON investerar drygt 19 miljoner i Landskronas elnät för att dimensionera för framtida behov24.5.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2023 investerar E.ON drygt 19 miljoner kronor i det regionala och lokala elnätet i Landskrona kommun. – Vår ambition är ett robust energisystem, som tillåter grön energiomställning, nya industrietableringar och regional tillväxt, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
E.ON investerar drygt 37 miljoner i elnätet i Danderyd för att dimensionera för framtida behov23.5.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2023 investerar E.ON drygt 37 miljoner kronor i det lokala elnätet i Danderyd. – Vår ambition är ett robust energisystem, som möjliggör den gröna energiomställningen och regional tillväxt, säger Lena Berglund, regionchef nord, E.ON.
E.ON investerar 63 miljoner i elnäten i Växjö, Tingsryd och Lessebo för att dimensionera för framtida behov22.5.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2023 investerar E.ON drygt 63 miljoner kronor i det regionala och lokala elnätet i Växjö, Tingsryd och Lessebo kommuner. – Vår ambition är ett robust energisystem, som tillåter grön energiomställning, nya industrietableringar och regional tillväxt, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum