E.ON skaffar elstolpar från Norge
31.1.2022 11:01:59 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Fyra helikoptrar, som utgår från Hässleholm, Jönköping, Norrköping och Stockholm, ska under dagen besikta ledningsnäten för att snabbt styra montörerna till rätt platser och snabbt strömsätta de kunder som fortfarande saknar ström.
Under natten anlände tre lastbilar, med hundratals 15-meters ledningsstolpar skaffats in från Norge. Stolparna lastades av i Hässleholm, Norrköping och Stockholm och ska slussas ut i elnätet för att ersätta de många ledningsstolpar som knäckts i stormen.
Ett 15-tal elverk placeras just nu ut för att försörja delar av de hårdast drabbade områdena med ström. Bland annat försörjer ett stort elverk ett hundratal hushåll, samt Halltorpsskolan, utanför Kalmar.
–Idag är det fullt fokus på att få in så många kunder som möjligt i systemet. Målsättningen är att få in de flesta, men vissa fastigheter ligger längst ut på skadade ledningar och det kan ta tid ett återställa strömmen. Vi förstår det stora omak det innebär ber ödmjukast om tålamod, säger Peter Hjalmar, regionchef Syd.
Idag vid 10-tiden saknar 2 200 kunder i 53 kommuner fortfarande ström. De hårdast drabbade kommunerna är Oskarshamn och Eksjö, där cirka 400 kunder i respektive kommun saknar ström . I övriga kommuner varierar antalet strömlösa från ett hundratal till ett tiotal kunder.
Klockan 13.00 öppnar E.ON ett tillfälligt informationskontor på Väpnaregatan 20 i Hässleholm, där allmänheten och oroliga kunder har möjlighet att komma i kontakt med E.ON, få information om hur framdriften ser ut och eventuella ersättningar - eller värma sig och ladda mobiltelefonen. Kontoret är öppet till 18.00.
–Man får också tips och råd kring vad man ska tänka på vid strömavbrott. Bor man på landet är det viktigt att vara rädda om varandra och titta till grannar, i synnerhet gamla och sköra, säger Peter Hjalmar.
Peter Hjalmar avråder privatpersoner och skogsägare från att utföra eget röjningsarbete.
– Ser du träd som fallit på en ledning, så anmäl det till vår digitala tjänst på webbsidan. Gå inte nära ledningar, det kan vara livsfarligt.
Följ det aktuella läget via E.ONs avbrottstjänster: Avbrottskarta - Avbrottsinformation i hela landet - eon.se
Läs mer om vår krishantering: Så jobbar E.ON när ovädret är här - eon.se
Kontakter
E.ONs Presstjänst: 040-25 55 40
Telefonnumret är endast avsett för journalister. 24-timmars service men mellan 20.00 - 06.00 endast i akuta ärenden.
Patric Elméntf Presschef
E.ON Sverige
Bilder


Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Spektakulär transport när två transformatorer flyttar in i E.ONs trästation19.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Två stora transformatorer har transporterats genom de småländska skogarna för att installeras i E.ONs nya transformatorstation i Karlshammar söder om Oskarshamn. Transporten är en viktig milstolpe i det 81 miljoner kronor stora projektet, där E.ON testar nya metoder och material för att minska klimatpåverkan när framtidens elnät byggs.
E.ON stärker sitt svenska publika laddnätverk – tar över 19 ultrasnabba laddplatser längs landets största vägar11.8.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON Drive Infrastructure tar över det fulla ägandet av Powered Bys svenska publika laddnätverk med 19 laddplatser och 80 ultrasnabba ladduttag. Affären stärker E.ONs satsning på ett rikstäckande laddnätverk längs Sveriges mest trafikerade vägar och knyter samman det svenska nätet med bolagets växande europeiska laddinfrastruktur.
Två storkungar ringmärkta i Vinslöv – resultat av samarbete mellan E.ON och Storkprojektet8.7.2026 14:21:30 CEST | Pressmeddelande
Två storkungar har nu ringmärkts på en ny boplats utanför Vinslöv i Hässleholms kommun. Boplatsen har skapats genom ett samarbete mellan E.ON och Storkprojektet i Skåne. Ringmärkningen är det första konkreta resultatet av satsningen som både ska stärka storkstammen och minska risken för strömavbrott.
E.ON lanserar ny flexibilitetsmarknad i Alvesta – frigör kapacitet för tillväxt och nya elanslutningar6.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För att möta den växande efterfrågan på el och skapa utrymme för fler kunder lanserar E.ON Energidistribution en ny lokal flexibilitetsmarknad i Alvesta med omnejd. Marknaden omfattar även kunder inom Alvesta Elnäts nätområde och efterfrågar 5 MW flexibel effekt under vintersäsongen 2026/2027.
PRESSINBJUDAN: Första spadtaget för Malmös nya energilandmärke – E.ON investerar 400 miljoner i stadens energisystem2.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 26 augusti tas det första spadtaget för E.ONs nya ackumulatortank i Norra hamnen i Malmö. Investeringen på cirka 400 miljoner kronor är en betydande satsning på fjärrvärme i Malmö och ska stärka stadens energiförsörjning, minska utsläppen och bidra till ökad beredskap.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum