E.ON utökar sina flexibilitetsmarknader till Hässleholm
E.ON Energidistribution har bedrivit flexibilitetsmarknader sedan 2019 med syfte att bättre utnyttja de befintliga elnäten och skapa möjlighet för fler kunder att ansluta sig snabbare. Den gångna vintern bedrevs marknader i södra Skåne och Stockholm, vilket vi fortsätter även kommande säsong. Dessutom etablerar vi ytterligare en flexibilitetsmarknad i Hässleholm.

På en marknadsplats för flexibilitet samarbetar nätägare och nätkunder för att lösa utmaningar i det gemensamma elnätet. Nätkunder kan bli flexibilitetsleverantörer och minska sin konsumtion eller öka sin produktion av el under perioder av hög belastning på elnätet.
– Genom att på detta sätt sälja plats i elnätet när man inte har behov av den, kan nätkunden tjäna pengar på sin frigjorda kapacitet samtidigt som man hjälper till att säkerställa elnätsdriften. På så sätt skapas plats i trånga elnät och fler kunder kan ansluta sig på kortare tid, säger Peter Sigenstam, chef för Drift och Energisystem på E.ON Energidistribution.
I lokalnätet i Hässleholm planeras en omfattande nätförstärkning att vara på plats tidigast 2028. För att proaktivt kunna säkerställa en hög anslutningstakt av nya kunder de kommande åren, påbörjas nu uppbyggnaden av en flexibilitetsmarknad i området. Detta för att tillgänglig flexibilitet ska kunna användas som buffert under kalla vinterdagar när det lokala nätet kan vara högt belastat.
Flexibilitetsmarknaden i södra Skåne syftar till att proaktivt bygga upp mängden tillgänglig flexibilitet i området för en framtid där behov kan uppstå snabbt, då regionen expanderar. I Stockholm är flexibilitetsmarknaden nödvändig redan nu för att kunna fortsätta att ansluta kunder i önskad takt, till dess att kommande nätförstärkningar är genomförda.
– För att möjliggöra energiomställningen av samhället och fortsatt elektrifiering av transporter och industrier blir flexibilitetsmarknaderna nödvändiga för att undvika kapacitetsbrist i elnäten. Det skapar en unik möjlighet för olika aktörer att som flexibilitetsleverantörer bidra till fortsatt omställning och tillväxt, säger Peter Sigenstam.
Flexibilitetsmarknaderna är öppna mellan november 2023 och mars 2024 och genomförs med stöd från EU-projektet BeFlexible.
Den 7 september anordnas seminarier med mer information om marknaderna. Läs mer och anmäl dig på: Vi utökar flexibilitetsmarknaderna inför kommande vinter - eon.se
Kontakter
E.ONs Presstjänst: 040-25 55 40
Telefonnumret är endast avsett för journalister. 24-timmars service men mellan 19.00 - 06.00 endast i akuta ärenden.
Om oss
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON investerar 49 miljoner i Hallsbergs elnät28.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 49 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Hallsbergs kommun. – Vi bygger ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer stadens utveckling, säger Björn Persson, regionchef Mitt, E.ON.
E.ON investerar 91 miljoner i Österåkers elnät28.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 91 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Österåkers kommun. – Vi bygger ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer kommunens utveckling, säger Lena Berglund, regionchef nord, E.ON.
E.ON investerar 89 miljoner i Landskronas elnät28.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 89 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Landskrona kommun. – Vi bygger ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer stadens utveckling, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
E.ON om Elmarknadsutredningen: Marknadsmodellen måste vara grunden – men södra Sveriges effektsituation kräver åtgärder25.4.2025 10:05:27 CEST | Pressmeddelande
E.ON är i huvudsak positivt inställt till Elmarknadsutredningens förslag. En marknadsbaserad elmarknad bör fortsatt utgöra grunden, och vi välkomnar att utredningen i stort bejakar denna princip. Samtidigt ser vi behov av kompletterande åtgärder för att stärka elförsörjningen – inte minst i södra Sverige.
E.ON investerar 11 miljoner i Sjöbos elnät23.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 11 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Sjöbo kommun. – Vi bygger ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer stadens utveckling, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum