Expressen i samarbete med Snapchat

En ny regering ska formas, det ryska aggressionskriget i Ukraina fortsätter - och ett fotbolls-VM är inte långt borta. Nyhetsläget är intensivt och i samband med det ingår Expressen ett samarbete med Snapchat. Varje vecka kommer nyhetsmaterial postas i flödet för att ge användaren en överblick av vad som sker i omvärlden.
- För oss är det naturligt att vara tillgängliga på så många plattformar som möjligt och Snapchat är en sådan plattform där vi tidigare inte har publicerat vårt starka utbud, säger Johan Eslander.
Expressen är en del av Snapchats nya partnersatsning på videojournalistik med etablerade medier som lanseras i Sverige den 27 september. Globalt är aktörer som CNN, BBC, Bild, Le Monde och NRK del i den journalistiska satsningen.
Snapchatanvändarna kan prenumerera på Expressens innehåll och välja om man vill ta del av nyheter, sport eller nöje - eller alla tre områden.
- Snapchat har en mycket engagerad publik i Sverige med över 3 miljoner användare. För att växa på vår svenska plattform ännu mer är vi glada över att samarbeta med några av de ledande aktörerna i Sverige som kommer lägga till premiuminnehåll till vår plattform, säger Lars Bo Jeppesen, nordenchef för Snapchat.
- Detta partnerskap ligger i linje med vår strategi att erbjuda Snapchatters de bästa programmen som är skräddarsydda för mobilen inom nyheter, sport, livsstil och underhållning.
För att få tillgång till Expressens Snapchat-format laddar användaren ner Snapchatappen och börjar prenumerera på kanalerna Expressen Nyheter, Expressen Sport och Expressen Nöje.
Nyckelord
Kontakter
Johan Eslander, Chef Expressen TV, johan.eslander@expressen.se
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Jonas Bonnier ny kolumnist i Expressen12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Författaren Jonas Bonnier knyts till Expressen. Han blir tidningens nya kolumnist. – Om livet vore en tävling, vilket det förstås inte är, känner jag att jag har vunnit en etappseger genom att bli krönikör i Expressen, säger Jonas Bonnier.
Expressens storsatsning på sport fortsätter11.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Reportern Mattias Persson, 26, förstärker hockeybevakningen. – Det känns väldigt inspirerande att komma in i ett team som redan har så mycket samlad kompetens, säger han.
Mathistorikern Richard Tellström får Allt om Mat:s Stora matpris 20258.12.2025 17:30:00 CET | Pressmeddelande
Mathistorikern Richard Tellström fick Allt om Mat:s Stora matpris, miljömärkningen KRAV fick Hållbarhetspriset och Reyneke Wines fick Gyllene glaset när Allt om Mat och Allt om Vin delade ut årets mat- och vinpriser vid en gala på Restaurang Nationalmuseum i Stockholm den 8 december.
Journalisten Carolina Jemsby tilldelas årets Per Wendel-pris13.11.2025 15:40:14 CET | Pressmeddelande
Carolina Jemsby, 51, får ”Per Wendels pris till Årets nyhetsjournalist” när det i dag delas ut för 20:e gången.
Vinnare av Damernas Värld Guldknappen 202513.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Damernas Värld Guldknappen är Sveriges mest anrika modepris. Tidigare i dag erhöll årets vinnare sina priser på Nordiska Museet i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
