Expressen i samarbete med Snapchat
27.9.2022 08:00:00 CEST | Expressen | Pressmeddelande

En ny regering ska formas, det ryska aggressionskriget i Ukraina fortsätter - och ett fotbolls-VM är inte långt borta. Nyhetsläget är intensivt och i samband med det ingår Expressen ett samarbete med Snapchat. Varje vecka kommer nyhetsmaterial postas i flödet för att ge användaren en överblick av vad som sker i omvärlden.
- För oss är det naturligt att vara tillgängliga på så många plattformar som möjligt och Snapchat är en sådan plattform där vi tidigare inte har publicerat vårt starka utbud, säger Johan Eslander.
Expressen är en del av Snapchats nya partnersatsning på videojournalistik med etablerade medier som lanseras i Sverige den 27 september. Globalt är aktörer som CNN, BBC, Bild, Le Monde och NRK del i den journalistiska satsningen.
Snapchatanvändarna kan prenumerera på Expressens innehåll och välja om man vill ta del av nyheter, sport eller nöje - eller alla tre områden.
- Snapchat har en mycket engagerad publik i Sverige med över 3 miljoner användare. För att växa på vår svenska plattform ännu mer är vi glada över att samarbeta med några av de ledande aktörerna i Sverige som kommer lägga till premiuminnehåll till vår plattform, säger Lars Bo Jeppesen, nordenchef för Snapchat.
- Detta partnerskap ligger i linje med vår strategi att erbjuda Snapchatters de bästa programmen som är skräddarsydda för mobilen inom nyheter, sport, livsstil och underhållning.
För att få tillgång till Expressens Snapchat-format laddar användaren ner Snapchatappen och börjar prenumerera på kanalerna Expressen Nyheter, Expressen Sport och Expressen Nöje.
Nyckelord
Kontakter
Johan Eslander, Chef Expressen TV, johan.eslander@expressen.se
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Amelia Adamos krig mot bröstcancern – ny poddserie från Expressen Dok31.8.2026 09:53:45 CEST | Pressmeddelande
Hon lanserade Rosa bandet-kampanjen i Sverige. 25 år senare får Amelia Adamo själv beskedet att hon har bröstcancer. I den nya dokumentärserien “Expressen Dok: Amelias krig” följer journalisten Åsa Lundegård henne genom behandlingarna, dödsångesten och längtan tillbaka till livet. – Det är en förövare som flyttat in och våldför sig på mig, säger Amelia Adamo i dokumentären.
Succé för Expressens stora partiledardebatt19.8.2026 10:42:46 CEST | Pressmeddelande
Intresset var stort för Expressens partiledardebatt på måndagskvällen. Omkring en halv miljon tittare såg debatten live på Expressens sajt och i appen, och ett par hundra tusen följde den i sociala medier. – Responsen har varit enormt positiv, säger Expressens politiska kommentator Viktor Barth-Kron.
Expressens ledarredaktion startar podd19.8.2026 09:27:43 CEST | Pressmeddelande
Nu lanserar Expressens ledarsida en egen podd. I Expressen ledare diskuterar och analyserar ledarredaktionen det viktigaste inom svensk politik.
Påminnelse: Missa inte Expressens och Di:s partiledardebatt4.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Expressen och Dagens industri kickstartar valrörelsen den 17 augusti. Då sänds tidningarnas gemensamma partiledardebatt – om pengarna och politiken. – Vi hoppas på och räknar med att partiledarna kommer frustande av energi efter några välbehövliga veckor på badstranden, säger Viktor Barth-Kron, Expressens politiska kommentator, som är en av programledarna.
Expressen och Di håller gemensam partiledardebatt23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Expressen och Dagens industri kickstartar valrörelsen den 17 augusti. Då sänds tidningarnas gemensamma partiledardebatt – om pengarna och politiken. – Vi hoppas på och räknar med att partiledarna kommer frustande av energi efter några välbehövliga veckor på badstranden, säger Viktor Barth-Kron, Expressens politiska kommentator, som är en av programledarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
