Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris till David Ericsson

Motivering är enligt nedan:
Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris går till David Ericsson för en modern arbetarlitteratur som uppmärksammar och gestaltar förändringar i arbetslivet. Debutboken Truck stop (1999), noveller, romaner och krönikor kan liknas vid en road movie, där resan både sker på vägarna och i karaktärernas inre - med täta avfarter som stavas solidaritet och säkerhet, spänning och svek. David Ericssons yrke som lastbilschaufför har givit högoktanigt bränsle åt en prosa, som utvecklar arvet från Ivar Lo-Johansson och kollegan Jan Fogelbäck, som på 80-talet tog initiativ till Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris.
David Ericsson är född 1958, debuterade 1999 med novellsamlingen Truck stop och har hittills gett ut fem romaner och två novellsamlingar. Hans senaste roman, Den fredlösa, gavs ut våren 2022. David Ericsson har också tagit initiativ till flera vägkrogsbibliotek med ljudböcker för yrkeschaufförer. Han är samtidigt frilansjournalist och har medverkat i bland annat Dagens Nyheter, Transportarbetaren, Ordfront Magasin, Situation Stockholm och Arbetet.
Prisutdelningen sker på Ivar Lo-Johanssons födelsedag den 23 februari 2023. Tid och plats meddelas senare.
Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris instiftades 1986 och delas ut årligen. Det har till syfte att stödja och stimulera litteratur som kommer ur arbetarnas egna led och som för vidare den realistiska tradition som bar upp Ivar Lo-Johanssons författarskap.
Se vidare: http://www.ivarlopriset.se/om-priset/
Kontakter
Mats EriksonPolitisk sekreterare
Tel:070-655 2546mats.erikson@lo.seBilder

Om
LO är en sammanslutning av fjorton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
Arbetande kvinnor förlorar 5 000 kronor per månad på deltid8.3.2023 07:00:00 CET | Pressmeddelande
LO:s nya siffror på faktisk månadslön visar att kvinnor i arbetaryrken har klart lägst genomsnittlig faktisk månadslön, 23 206 kr. Med heltid som norm skulle kvinnor i arbetaryrken få nära 5 100 kr mer att klara sig på i månaden.
David Ericsson och Andzrej Tichý tar emot Ivar Lo-priser20.2.2023 10:00:00 CET | Pressmeddelande
På torsdag 23 februari 2023 delar LOs förste vice ordförande Therese Guovelin ut Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris till författaren David Ericsson. Astrid Trotzig delar ut Ivar Lo-Johanssons personliga pris till författaren Andzrej Tichý.
LO kritiserar nytt direktiv om arbetskraftsinvandring17.2.2023 09:55:28 CET | Pressmeddelande
LO riktar skarp kritik mot det nya direktiv regeringen och Sverigedemokraterna idag kommit med kring arbetskraftsinvandring. LO fortsätter att kräva behovsprövning för att lösa problemen.
En topp-vd har inkomster som 69 industriarbetarlöner. LO: Girigheten utom kontroll14.2.2023 10:20:00 CET | Pressmeddelande
När LO presenterar sin återkommande rapport om maktelitens inkomster visar den hur den ekonomiska makteliten springer ifrån vanligt folk. Den genomsnittliga inkomsten för en topp-vd var 2021 69 gånger en industriarbetarlön.
LO presenterar Makteliten: Inbjudan till pressträff 14 februari13.2.2023 07:00:00 CET | Pressinbjudan
LO presenterar resultaten från rapporten Makteliten – skillnaderna eskalerar. En rapport som getts ut sedan 1950 och undersöker inkomster för samhällets makteliter och jämför dem med arbetargrupper.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum