Fem reformer för fler i arbete
1.7.2018 10:50:00 CEST | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
Under mandatperioden har regeringen förändrat jobb- och utbildningspolitiken. Det har gett resultat. Andelen personer som arbetar i Sverige är den högsta som någonsin uppmätts bland EU:s 28 medlemsländer. Ungdomsarbetslösheten är den lägsta sedan 2002 och tiden det tar för nyanlända att komma i arbete har halverats.
- Men för att bygga ett starkare samhälle behöver ännu fler ha ett jobb, försörja sig själva och bidra till välfärden och tryggheten i samhället, säger Stefan Löfven.
Att se till att arbetssökande ska kunna matcha den kompetens som arbetsgivare efterfrågar är avgörande de kommande åren. Idag finns cirka 120 000 lediga jobb som inte tillsätts, samtidigt som det finns cirka 350 000 arbetslösa. Att förbättra matchningen och svara upp mot företagens behov av kvalificerad arbetskraft kommer vara vägledande för vilka reformer socialdemokraterna kommer att presentera de kommande åren. Det går allt snabbare för de nyanlända att komma i arbete. Men det räcker inte utan takten måste fortsätta öka och svenskkunskaperna måste förbättras. Med fler möjligheter och bättre stöd till utbildning är det också rimligt att kraven på att delta ökar.
- Alla som kan jobba ska jobba, vi har alla en skyldighet att bidra till samhällsbygget efter förmåga och med vår politik får också fler möjligheten, säger Stefan Löfven.
Idag presenteras fem förslag:
140 miljoner ska satsas på bristyrkesutbildningar
Nästa mandatperiod ska antalet utbildningsplatser riktade mot bristyrken öka för att fler människor ska bli anställningsbara och matcha den kompetens som idag efterfrågas på arbetsmarknaden.
500 miljoner ska satsas på undervisning i svenska
Socialdemokraterna vill att det ska bli obligatoriskt för asylsökande och människor som får försörjningsstöd att delta i språkutbildning. Personer som jobbar i välfärden men behöver bli bättre på svenska ska få utbildning.
40 miljoner ska satsas på lokala jobbspår
Lokala jobbspår är en av regeringens framgångsrika jobbskapande satsningar. Därför vill Socialdemokraterna bygga ut de lokala jobbspåren så att fler människor får ett arbete.
Alla kommuner ska villkora försörjningsstödet
Socialdemokraterna vill att människor i alla landets kommuner som får försörjningsstöd och är i arbetsför ålder ska göra sig anställningsbara. Det innebär att det ska bli obligatoriskt för alla kommuner att kräva att människor som får försörjningsstöd ska delta i praktik, språkutbildning eller annan kompetenshöjande utbildning.
20 miljoner ska satsas på validering av yrkeskompetens inom fler branscher
Socialdemokraterna vill att ytterligare fem till tio branschvalideringar ska tas fram varje år.
Kontakt: Erik Nises, pressekreterare, 072 542 03 74
Nyckelord
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Tobias Baudin besöker flera kommuner i Skåne2.2.2026 10:19:58 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin besöker Skåne den 3-4 februari för att träffa medlemmar och lokala företrädare. Han kommer att hålla öppna möten på temat välfärd och genomföra flera verksamhetsbesök i Bjuv, Svalöv och Helsingborg.
Ardalan Shekarabi besöker Malmö2.2.2026 08:10:19 CET | Pressmeddelande
Idag besöker Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi Malmö. Besöket inkluderar deltagande vid IF Metalls blockad mot Tesla, möten med fackliga representanter i Skåne och samtal om arbetslivets utmaningar. Han besöker även Byggnads Skåne för en poddinspelning och diskuterar transportsektorns arbetsmiljöfrågor med Transportarbetareförbundet. Dagen avslutas med ett besök på Malmö Allmänna Sjukhus tillsammans med Kommunal.
Magdalena Andersson besöker Arboga2.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 2 februari besöker Socialdemokraternas partiordförande, Magdalena Andersson, äldreboendet Trädgården i Arboga. Under besöket kommer hon även att få en rundvandring och genomgång av verksamheten.
Mikael Damberg besöker Linköping den 2 februari30.1.2026 13:30:06 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 2 februari besöker Mikael Damberg Linköping. På agendan för besöket är bl.a AI, techbranschen, försvarsindustrin och kampen mot välfärdsbrottslighet.
Tobias Baudin besöker Svenljunga och Tranemo29.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag, torsdag, besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Svenljunga och Tranemo för att träffa medlemmar och lokala företrädare samt göra verksamhetsbesök. Dagen avslutas med dörrknackning i Tranemo, där han möter väljare och samtalar om politik inför den kommande valrörelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
