Föräldraledigheten mer ojämställd än statistiken visar

– Föräldraledigheten är ännu mer ojämställd än vad som ofta framkommer och trenden är dessutom negativ. Jag är djupt oroad och förvånad över att vi inte kommit längre. Vi vet att ojämställd föräldraledighet påverkar kvinnors karriär och inkomst negativt, säger TCO:s ordförande Therese Svanström.
Räknad i betald föräldraledighet är kvinnor borta från arbetet i 8,6 månader under ett barns två första år. Den siffran stiger till 12,7 månader när den obetalda ledigheten räknas in. För män är motsvarande siffror 2,4 och 3,4 månader. Kvinnor är alltså frånvarande från jobbet utan ersättning under längre tid än män är föräldralediga både med och utan ersättning.
Skillnaden mellan kvinnors och mäns andel obetald föräldraledighet har dessutom ökat de senaste sex åren, där kvinnors andel obetald ledighet ökar mer än männens. Det pekar på att gapet kan bli större om trenden fortsätter.
Kvinnors större andel av föräldraledigheten innebär en längre frånvaro från arbete. Den långa ofta sammanhängande frånvaron leder i sin tur till negativa konsekvenser för karriär, inkomst och i förlängningen även pension.
– Om den ekonomiska jämställdheten ska öka behöver föräldraledigheten fördelas mer jämnt. För det krävs politiska reformer. TCO föreslår bland annat att föräldraförsäkringen ska tredelas. Vi behöver ett regelverk som signalerar att målet är ett jämställt föräldraskap, säger Therese Svanström.
Om undersökningen
För att se fördelningen av föräldraledighet mellan män och kvinnor undersöks vanligtvis uttag av föräldrapenning, det vill säga betald ledighet. I rapporten har TCO även tittat på obetald ledighet för att få en bild av hur kvinnors och mäns totala föräldraledighet ser ut.
I undersökningen tittar TCO på föräldraledigheten under barnens två första år, eftersom det är då den absoluta majoriteten av föräldraledigheten tas ut och det är då som föräldraledighet tas ut på heltid under långa sammanhängande perioder
TCO:s beräkningar bygger på statistik och skattningar från Försäkringskassan; dels statistik över antal uttagna föräldrapenningdagar under barnens två första år, dels skattningar av andel obetald föräldraledighet.
Nyckelord
Kontakter
TCO:s pressjour
Tel:08-782 91 50press@tco.seBilder
Om
TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.
Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.
Läs mer på www.tco.se
Följ TCO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TCO
Julens projektledare är en kvinna – i år igen9.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Åtta av tio mammor med hemmaboende barn upplever att de är julens huvudsakliga projektledare, med ansvar för att koordinera familjens julfirande och planera inköp och julaktiviteter. Det visar en ny undersökning som Novus genomfört på uppdrag av TCO inför årets julhelg.
Sju av tio hade höga förväntningar på COP24.11.2025 12:10:32 CET | Pressmeddelande
Sju av tio ville att världens länder skulle enas om att öka takten för att bromsa utsläppen under COP. Det visar en ny Novus-undersökning. Majoriteten vill samtidigt att Sverige ska ta täten i det internationella klimatarbetet. Hela 62 procent tycker att det är viktigt.
Hot och våld mot tjänstemän hotar demokratin – ny rapport från TCO14.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Hot, hat, trakasserier och våld är en del av många tjänstemäns arbetsliv. Det visar TCO:s nya rapport Hatad och hotad i demokratins tjänst 3. Var sjunde tjänsteman har själv utsatts eller sett en nära kollega utsättas de senaste fem åren. Utsattheten är störst i offentlig sektor där var femte rapporterar att de utsatts för hot eller våld – men även privatanställda drabbas, bland annat journalister.
TCO: 3 miljoner yrkesverksamma underkänner regeringens klimatpolitik22.10.2025 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
En majoritet av de yrkesverksamma vill att Sverige ställer om, och tycker inte att regeringen gör tillräckligt för att rädda klimatet. Och de känner i första hand hopp, inte oro, inför hur deras eget yrke påverkas av den gröna omställningen. Det visar en ny rapport från TCO.
Budget 2026 – Hellre långsiktiga satsningar på välfärden än kortsiktiga skattesänkningar22.9.2025 08:57:58 CEST | Pressmeddelande
När TCO går igenom regeringens föreslagna budgetnyheter saknar vi mer påtagliga tillskott till välfärdens finansiering, satsningar på klimatomställning och för den långsiktiga kompetensförsörjningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

