Försäkringskassan ändrar tidsgränser för läkarintyg
11.12.2020 15:00:00 CET | Försäkringskassan | Pressmeddelande
Från och med den 15 december behöver inte personer som ansöker om sjukpenning lämna in ett läkarintyg till Försäkringskassan direkt vid ansökan, utan först från och med dag 22 i sjukperioden. Detta gäller även för dem som vårdar sjuka barn där intyg behövs först vid dag 22.
– Vi befinner oss i ett läge där vi behöver hjälpa till ännu mer för att minska smittspridningen, avlasta vården och förbättra förutsättningarna för den omfattande massvaccinering som ska sätta igång efter nyår. Vi har redan prövat andra sätt att minska belastningen på sjukvården. Vi har varit tydliga med att vi ska följa läget i vården noggrant och vara beredda att förändra våra beslut gällande tidsgränser för läkarintyg. Vi har haft kontakt med varje sjukvårdsregion och kan nu konstatera att det är dags att förändra intygskraven, säger generaldirektör Nils Öberg.
Försäkringskassan kommer också att utreda och föreslå ändringar i regelverket till regeringen gällande smittbärarpenning. Den som ansöker om smittbärarpenning för att man själv är smittad, eller lever tillsammans med någon som är smittad, behöver i dagsläget ha läkarintyg från första dagen. Det finns inte möjlighet för Försäkringskassan att slopa det kravet utan att bryta mot lagen. En förordningsändring skulle kunna innebära en enklare hantering för ansökningar gällande covid-19.
Förändringar från den 15 december
Sjukpenning: från och med tisdagen den 15 december behöver en sjuk person inte lämna läkarintyg vid dag 15, utan först från och med dag 22 i sin sjukdom. Försäkringskassan fattar beslut utifrån uppgifterna i ansökan. Detta gäller till och med den 31 januari, för att ge regeringen tid att ta fram en förordning som gör det möjligt för Försäkringskassan att fortsätta skjuta på läkarintygskravet till dag 22.
Tillfällig föräldrapenning (ersättning för vab): om en förälder vabbar efter den 15 december behövs ett intyg från sjuksköterska eller läkare vid dag 22 istället för dag 8. Detta gäller fram till och med den sista april 2021.
Bakgrund
När pandemin bröt ut i vintras fattade Försäkringskassan beslut om att slopa kravet på intyg vid dag åtta avseende ansökningar om tillfällig föräldrapenning, samt att ytterligare skjuta på gränsen för krav på läkarintyg till dag 22 i sjukpenningen, för att underlätta för vården. Den 1 november togs nya beslut som innebar att sjuka personer behöver lämna läkarintyg vid dag 15 för att få ersättning, och föräldrar till sjuka barn behöver lämna läkarintyg för barnet vid dag åtta.
För ytterligare information, vänligen kontakta Försäkringskassans pressjour på 010-1169888.
Nyckelord
Länkar
Om
Följ Försäkringskassan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan
Fördubbling av statens utgifter för tandvård23.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Statens utgifter för den statliga tandvårdsersättningen beräknas under 2026 att fördubblas jämfört med 2025. Utgifterna för särskild tandvårdsersättning väntas landa på cirka 7 miljarder kronor – runt 1,6 miljarder kronor mer än tidigare beräknat. Det visar Försäkringskassans nya utgiftsprognos.
Bostadsbidraget har inte följt inkomstutvecklingen16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur hög inkomst du har påverkar om du kan få bostadsbidrag. Sedan år 1997 har de genomsnittliga inkomsterna ökat med 134 procent men inkomstgränsen, som reglerar vem som kan få bostadsbidrag, har inte följt med. För barnfamiljer har den höjts med 28 procent och för ungdomshushåll har inkomstgränserna inte höjts alls, det visar en ny rapport från Försäkringskassan.
Vab - färre fel med uppgifter direkt från arbetsgivare14.4.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Försäkringskassan vill stoppa bidragsbrott och felaktiga utbetalningar inom vab genom att låta arbetsgivare skicka uppgifter om frånvaro direkt till myndigheten. Det är innebörden i en hemställan som myndigheten lämnat till regeringen.
Kortare tid att ansöka om vab31.3.2026 08:26:49 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 april 2026 har man 30 dagar på sig att ansöka om ersättning för vab, kontaktdagar och 10 dagar vid barns födelse. Tidigare var gränsen för ansökan 90 dagar.
Digital välfärd: enklare men mindre tryggt30.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Digitala tjänster är i dag det vanligaste sättet att komma i kontakt med välfärden. Utvecklingen ger ökad tillgänglighet och smidigare ärenden men personer i mer komplexa eller föränderliga livssituationer riskerar att hamna utanför. Samtidigt handlar inte kontakter mellan individer och myndigheter enbart om information utan också om trygghet, bekräftelse och förståelse vilket också påverkas av de digitala tjänsterna. Det här visar en ny kunskapsöversikt som forskare på Linköpings Universitet tagit fram på uppdrag av Försäkringskassan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
