Första spadtag för nya idrottsplatsen i Järvastaden
Den 31 maj togs det första spadtaget för den nya idrottsplatsen i Järvastaden (Järvastadens IP). Den kommer att byggas vid den gamla stenkrossen mellan Bagartorp och Järvastaden. Den nya idrottsplatsen beräknas stå färdig vid årsskiftet 2023/2024.
- I takt med att Järvastaden växer behöver nya skolor och förskolor, men också möjligheter till idrott och fritid tillskapas i stadsdelen. Den nya idrottsplatsen blir ett välkommet tillskott både för Järvastaden och Solna i stort, säger Pehr Granfalk, kommunstyrelsens ordförande, Solna stad.
Järvastadens IP kommer att bestå av tre fotbollsplaner varav en 7, 9 och 11-spelsplan. Det blir även en huvudbyggnad med omklädningsrum, vaktmästeri och kafeteria, en aktivitetsyta för olika bollsporter, föreningsförråd, ett utegym samt en ny entré till Igelbäckens naturreservat och Ursviks friluftsområde.
- De nya fotbollsplanerna, elljusspåret, aktivitetsytan och utegymet innebär ett lyft för föreningsliv och solnabornas fritid. Barn och unga kommer att få nya möjligheter och sänkta trösklar till idrott och rörelse, säger Peter Edholm, kultur- och fritidsnämndens ordförande, Solna stad.
Den nya idrottsplatsen i Järvastaden blir stadens näst största fotbollsanläggning efter Skytteholms idrottsplats och kommer att ge ett tillskott på över 10 000 idrottstimmar per år för Solnas skolelever och föreningsliv. Den nya idrottsplatsen beräknas vara klar vid årsskiftet 2023/2024.
Ny skola
En ny skola börjar byggas i Järvastaden under 2022. Den nya skolan planeras för cirka 240 elever, från förskoleklass till årskurs tre, inklusive fritidshem och beräknas stå färdig 2024. Den nya skolan kommer att ligga centralt i Järvastaden, nära stora parkytor med lekpark och naturlek. Skolan kommer att drivas i kommunal regi och blir därmed ett komplement till den fristående Raoul Wallenbergsskolan, som redan idag driver en F-6 skola i Järvastaden och en 7-9 skola i Bagartorp.
Fler bostäder och förskoleplatser när Järvastaden växer
Hittills har 3000 nya bostäder planlagts i Järvastaden, varav huvuddelen också har byggts. Därutöver kommer ytterligare 1000 nya bostäder att byggas, varav 40 bostäder kommer att vara rad- och kedjehus i den norra delen av området i direkt anslutning till idrottsplatsen. Arbetet med detaljplanen är igång och det planeras även för fler förskoleplatser och bättre gång- och cykelvägar inom området.
Nytt elljusspår och utegym
Ett nytt elljusspår nära den nya idrottsplatsen har öppnat och ansluter till de befintliga spåren i Ursviks friluftsområde. Det nya spåret erbjuder tillfällen för motion och en trevlig väg till Igelbäckens naturreservat. Belysningen har anpassats för att värna om det nattaktiva djurlivet. Vid entrén till Igelbäckens naturreservat har också ett nytt utegym byggts.
Kontakter
Kontakt
Bilder
Om
Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Hagaparkens lugn och huvudstadens puls. Varje dag fördubblas befolkningen av människor som jobbar här eller besöker oss. Och i takt med att Solnaborna blir fler växer nya kvarter och stadsdelar fram, kollektivtrafiken byggs ut och allt fler företag etablerar sig i staden. Här kan du ta del av stadens pressmeddelanden om till exempel nya detaljplaner och hållbar stadsutveckling.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Så ska nya Ekelundsområdet utvecklas23.6.2022 08:03:08 CEST | Pressmeddelande
850 nya bostäder, en ny tunnelbaneuppgång från Västra skogens tunnelbana, förskolor, sociala lägenheter och en upprustad strandpromenad längs Mälaren. Det är innehållet i detaljplanen för utvecklingen av Ekelundsområdet i sydöstra Huvudsta, som byggnadsnämnden beslutade om samråd för den 22 juni.
Fler sommarjobb än någonsin till Solnas unga21.6.2022 11:47:15 CEST | Pressmeddelande
I år erbjuds 406 sommarjobbsplatser till ungdomar i Solna. Det är fler sommarjobb än någonsin som har förmedlats till Solnas unga. Mer än hälften av sommarjobben är inom näringslivet, ett resultat av god samverkan mellan staden och det lokala näringslivet.
Storsatsning på idrotten i Solna21.6.2022 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
Vasalunds simhall/Vasalundshallen utvecklas till ett Idrottens Hus i Solna genom att den gamla simhallen och övriga lokaler i byggnaden byggs om till nya idrottslokaler i samband med att den nya simhallen står klar under hösten. Dessutom görs en upprustning av Skytteholms idrottsplats och Solnahallen. Dessa beslut fattade kommunstyrelsen i Solna den 20 juni 2022.
Invigning av nya spontanidrottsytan i Hagalund15.6.2022 09:01:00 CEST | Pressinbjudan
Fredagen den 17 juni kl. 10.00 inviger Solna stad den nya spontanidrottsytan i Hagalund vid Sunnanskolan. Vid invigningen närvarar kommunstyrelsens ordförande Pehr Granfalk, förste vice ordförande i kommunstyrelsen Marianne Damström Gereben och tekniska nämndens ordförande Magnus Persson.
Nästa steg i omvandlingen av Solnavägen9.6.2022 14:03:17 CEST | Pressmeddelande
Den 9 juni togs det första spadtaget för 350 nya bostäder längs Solnavägen. Projektet är en del i den större omvandlingen av Solnavägen från trafikled till levande stadsgata, med tusentals nya bostäder och en ny tunnelbanelinje.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum