Förundersökning om misstänkt mord i Ljungby kommun läggs ner
Åklagare vid Åklagarkammaren i Växjö har i dag onsdag beslutat lägga ner en tidigare förundersökning om misstänkt mord på en kvinna som påträffades avliden i Ljungby kommun i januari i år. Åklagaren är tillgänglig för kort kommentar på telefon i dag.
En förundersökning om misstänkt mord inleddes i ärendet i januari i år då orsaken till kvinnans död bedömdes som oklar. En person var inledningsvis frihetsberövad misstänkt för mord i ärendet men nu finns inte längre några misstankar kvar mot den personen.
– Resultat från den rättsmedicinska undersökningen av den avlidna har nu kommit tillbaka. Detta tillsammans med vad som i övrigt framkommit i utredningen innebär att det inte längre finns anledning att anta att något brott begåtts. Förundersökningen ska därför läggas ner. På grund av sekretess kan jag inte gå närmare in på resultaten från den rättsmedicinska undersökningen om vad som ska ha orsakat kvinnans dödsfall, säger kammaråklagare Annie Runander.
Målnummer i Växjö tingsrätt: B 374-22.
Kontakt
Kammaråklagare Annie Runander vid Åklagarkammaren i Växjö är tillgänglig för en kort kommentar på 010-562 52 33 i dag kl. 14.30-15.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom i mål om intrång på Musköbasen18.5.2022 08:55:08 CEST | Pressmeddelande
Södertörns tingsrätt meddelar i dag onsdag 18 maj kl. 11 dom i ett mål där två män är åtalade för obehörig befattning med hemlig uppgift och brott mot skyddslagen. De två männen greps och anhölls i december 2018 då de gjorde intrång på Musköbasen i Stockholms södra skärgård.
En man åtalad för skjutolycka utanför Jönköping16.5.2022 12:20:46 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag åtalat en 74-årig man för djurplågeri och vållande till kroppsskada efter en skjutolycka utanför Jönköping den 7 februari i år. Åklagaren är tillgänglig för media.
Uppdaterat: Två personer häktade för förberedelse till mord i centrala Stockholm13.5.2022 12:38:48 CEST | Pressmeddelande
Uppdateringen gäller att båda personerna har häktats. Stockholms tingsrätt har beslutat att på sannolika skäl häkta två personer misstänkta för förberedelse till mord efter en händelse i tisdags kväll i centrala Stockholm. Den ena personen är även häktad misstänkt för grovt vapenbrott.
Två personer har begärts häktade bl.a. för förberedelse till mord i centrala Stockholm13.5.2022 09:50:41 CEST | Pressmeddelande
Kammaråklagare Daniel Suneson har i dag fredag lämnat in en häktningsframställan till Stockholms tingsrätt, där en person är begärd häktad misstänkt för förberedelse till mord och grovt vapenbrott. Den andra personen är begärd häktad misstänkt för förberedelse till mord.
Två kvinnor anhållna misstänkta för krigsförbrytelser11.5.2022 11:08:45 CEST | Pressmeddelande
Två kvinnor som återvänt till Sverige från IS-kontrollerat område har i natt anhållits misstänkta för krigsförbrytelse. De har under förmiddagen fått försvarare och ska förhöras under dagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum