Stångåstaden

Gårdsbutik poppar upp i Stångåstadens lokal

Dela
Bondens Skafferi Öst har flyttat in och idag öppnar pop-up butiken i nybyggda Norrskenet, ett stenkast från Linköpings resecentrum. Fram till årsskiftet får Linköpingsborna en möjlighet att handla närproducerade råvaror och produkter som hittills varit reserverade för de bästa restaurangerna.
Gårdsbutik i Norrskenet -Ulrika Frost och Petter Kock - Foto Andreas Äija
Gårdsbutik i Norrskenet -Ulrika Frost och Petter Kock - Foto Andreas Äija

- Pop-up konceptet är framtiden och det är oerhört roligt att Bondens Skafferi Öst vågar satsa i dessa tider. Det blir den första pop-up butiken i våra lokaler men förhoppningsvis inte den sista. Vi är positiva till att erbjuda en flexibel avtalsform där hyresgästen kan få testa sin verksamhet innan man ger sig in ett långt avtal, säger Ulrika Frost, ansvarig för affärsutveckling och uthyrning kommersiella lokaler på Stångåstaden.

Bondens Skafferi Öst är en leverantör av lokala råvaror från Svenska gårdar i östra Sverige.

- Jättekul att vi fått förtroendet att öppna butiken här i Norrskenet. Det är en fantastisk möjlighet att få testa sin verksamhet, vi hoppas verkligen på en förlängning men det känns tryggt att börja i liten skala, säger Petter Kock från Bondens Skafferi Öst.

Läs mer om Bondens Skafferi Öst på: www.facebook.com/Bondens-Skafferi

För mer information kontakta gärna:
Ulrika Frost, tel 013-20 85 84
Ansvarig för affärsutveckling och uthyrning av kommersiella lokaler på Stångåstaden

Petter Kock, tel 073-387 27 72
Delägare och ansvarig Bondens Skafferi Öst

Nyckelord

Bilder

Gårdsbutik i Norrskenet -Ulrika Frost och Petter Kock - Foto Andreas Äija
Gårdsbutik i Norrskenet -Ulrika Frost och Petter Kock - Foto Andreas Äija
Ladda ned bild

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg

För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.

Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg

Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye