Gärna mer havsbaserad vindkraft men ta bort subventionerna

Idag kom regeringens besked om att underlätta utbyggnaden för havsbaserad vindkraft.
– Det är positivt att Regeringen förenklar tillståndsprocesserna för havsbaserad vindkraft. All fossilfri kraft kommer att behövas i elsystemet framöver. Den havsbaserad vindkraften bör dock inte subventioneras på andra fossilfria kraftslags bekostnad, säger Robert Tenselius ekonom och energiexpert på Teknikföretagen.
Förutom betydelsen för industrin här och nu med tillgång till fossilfri el där den behövs och när den behövs – till ett konkurrenskraftigt och rimligt stabilt pris – är elförsörjningen även avgörande för att framtidssatsningar ska kunna genomföras. Sammantaget bedöms elbehovet i Sverige fördubblas inom 25 år.
”Vi ska ha mycket el, billig el, snabbt”, skriver energi- och digitaliseringsminister Khashayar Farmanbar i ett pressmeddelande idag.
– Det är viktigt med ”mycket el, billig el, snabbt” som Farmanbar säger. Dock är totalkostnaden för elen och elsystemet det centrala såväl för privatkunder som industriföretag. Regeringens tidigare beslut om att låta elkunderna, via nätavgiften subventionera havsbaserad vindkraft med ca 1 kr/kWh för nätanslutningen, riskerar att göra elen dyrare totalt sett, samtidigt som landbaserad kraftproduktion konkurreras ut, säger Robert Tenselius ekonom och energiexpert på Teknikföretagen.
Statliga Energimyndigheten konstaterade 2018 i rapporten ”Slopade anslutningskostnader för havsbaserad vindkraft” att kostnaderna för att ansluta havsbaserad vindkraft vid slopade anslutningskostnader bedöms uppgå till 0,8–1,1 miljarder kronor per TWh vindkraftsel som ansluts. Dessutom att slopandet riskerar att leda till att omställningen till ett förnybart elsystem fördyras och försvåras både avseende produktion och nätutveckling. Det sistnämnda bland annat till följd av ökad risk att både ny och befintlig förnybar el i form av kraftvärme och landbaserad vindkraft konkurreras ut.
– Givet elfrågans betydelse är det viktigt med tydlighet och ärlighet kring vilka konsekvenser olika förslag och beslut får. Förenklade tillståndsprocesser genom havsplaner är något positivt och banar väg för havsbaserad vindkraft utan att konkurrensen snedvrids. De slopade anslutningskostnaderna är däremot problematiska eftersom de sannolikt bidrar såväl till högre totalkostnad som till ett mindre planerbart och stabilt elsystem, säger Robert Tenselius ekonom och energiexpert på Teknikföretagen.
Situationen under hösten och vintern visar tydligt att den planerbara delen i energimixen behöver säkerställas i tillräcklig utsträckning parallellt med att vindkraft byggs ut. Såväl vindkraft i kombination med energilagring som vattenkraft, kärnkraft och kraftvärme bör ges avgörande roller i Sveriges framtida elsystem.
Utgångspunkterna bör vara att elproduktionen ska vara fossilfri, att nyttorna som den planerbara elproduktion bidrar med säkerställs och att detta sker med ett teknikneutralt förhållningssätt, enligt Teknikföretagen. Det sistnämnda är inte minst viktigt för att bana väg för energilagring.
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seRobert TenseliusEkonom
Tel:+46 8 782 08 32robert.tenselius@teknikforetagen.seBilder

Om
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Välkommet förslag att stötta havsbaserad vindkraft24.4.2025 17:30:29 CEST | Pressmeddelande
Idag kom den efterlängtade elmarknadsutredningen som haft i uppgift att förbättra elmarknadens funktion för att på en relativt kort tid modernisera och bygga ut Sveriges elsystem. Huvudförslagen är bra och kan få en mycket positiv effekt i systemet om de implementeras skyndsamt av regeringen.
Här är finalisterna i Sikta mot stjärnorna 202522.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter ett rekordstort antal nomineringar och ett fantastiskt engagemang från skolor över hela Sverige, har nu juryn med Marcus Wandt i spetsen valt ut de elva lågstadieklasser som gått vidare till final i Sikta mot stjärnorna 2025.
Teknikföretagen om vårändringsbudgeten: En försiktig budget i en osäker tid15.4.2025 10:24:34 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen vårändringsbudgeten för 2025. Finansminister Svantesson betonade att det ekonomiska läget präglas av osäkerhet.
Ny rapport: Sveriges konkurrenskraft 202411.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges konkurrenskraft är stark. Men att konkurrenskraften under senare år i hög grad har stärkts av växelkursen snarare än av fundamentala produktivitetsförbättringar är en varningsflagga. Framåt krävs fokus på produktivitetstillväxt och fortsatt ansvarsfull lönebildning av arbetsmarknadens parter. Det visar en ny rapport från Teknikföretagen.
Marcus Dahlsten ny förhandlingschef på Teknikföretagen8.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Marcus Dahlsten har utsetts till ny förhandlingschef på Teknikföretagen. Han efterträder Tomas Undin som går i pension i februari 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum