Svenska Seglarförbundet

Guldläge för Anton och Lovisa på EM

Dela
Med endast ett race kvar av totalt tolv på 470-EM är Anton Dahlberg/Lovisa Karlsson kvar i ledningen. Efter fredagens segling i tuffa vindar, där de var femma-nia-fyra i de tre racen, har de gett sig själv goda chanser att försvara sin EM-titel från i fjol.

– Det har varit ännu en blåsig dag på EM med vindar mellan nio och 13 m/s. Vi lyckades inte riktigt få fart i lådan, men fightades verkligen för varje båt i alla racen. Förstakryssarna var tuffare idag, men vi tar med oss några riktigt fina uppseglingar under resten av banan, berättar Lovisa.

Fredagen var inte deras bästa dag under årets EM i San Remo, även om de behåller sin ledning.De hittade aldrig rytmen och rundade första märket som 25:a i första racet, 19:e i andra och tia i det sista. Men de seglade upp sig i samtliga.

Totalt 65 besättningar har sedan i måndags seglat om EM-titeln. På lördagen får endast de tio bästa starta i regattans medaljrace som börjar kl. 12:00.

– I morgon ska vi gå ut och slåss för varje meter. Vi kommer att behöva lägga i en extra växel, hålla det enkelt och njuta av riktigt kul racing, säger Lovisa.

Anton och Lovisa är tre poäng före tyska Simon Diesch/Anna Markfort vilket betyder att tyskarna måste vara före den svenska besättningen i mål, plus att ha ytterligare en besättning mellan sig och Anton/Lovisa, för att snuva svenskarna på guldet.

En EM-titel i 470 är egentligen värd lite mer än det låter eftersom det är ett öppet mästerskap där deltagare från stora seglarnationer som USA, Australien, Nya Zeeland, Brasilien och fler andra också deltar för att inte missa bra sparring med bara lite drygt ett år kvar till OS i Paris

Bifogade bilder får användas fritt redaktionellt. Foto: Andrea Lelli

Kontakter

Bilder

Om

Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

08-4590990https://www.svensksegling.se/

Svenska Seglarförbundet – mer än bara segling

Svenska Seglarförbundet samlar över 100 000 seglare i 320 klubbar och 59 klassförbund. Vi stöttar klubbar, arrangerar tävlingar, utbildar ledare, driver utvecklingen av seglingen i Sverige och representerar svensk segling internationellt. Segling är en av de mest framgångsrika sommar-OS idrotterna historiskt med 39 medaljer totalt och 10 medaljer sedan 1996. På senaste OS var vi i topp med 2 medaljer tillsammans med friidrotten och simningen.

Men segling är mer än en sport – det är en livsskola. Genom segling utvecklas inre förmågor som självinsikt, mod, samarbete och närvaro. Det är en idrott där både kropp och tanke utmanas, där du lär dig fatta beslut, ta ansvar och lita på andra – samtidigt som du är nära och tar ansvar för naturen. Segling tränar förmågor som speglar de globala Inner Development Goals – vilket gör den till ett verktyg för både individens och samhällets hållbara utveckling.

Segling ger mer. Välkommen att upptäcka vad den kan ge dig!

Följ vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se och våra sociala kanaler. 

Följ Svenska Seglarförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye