Halvering av fimpar tack vare kampanj
7.9.2021 07:55:00 CEST | Håll Sverige Rent | Pressmeddelande

Under juni månad genomförde Håll Sverige Rent, Beteendelabbet, Göteborgs stad och Philip Morris en informationskampanj i Majorna och vid Sillviksbadet i Göteborg. Målet var att minska nedskräpningen av fimpar från cigaretter. Fimpar är Sveriges vanligaste skräp och enligt Håll Sverige Rents undersökningar kastas en miljard fimpar på marken varje år.
Genom att informera om fimparnas skadliga miljöpåverkan via klistermärken och på så kallade ”ballot bins”, där rökare kan svara på en fråga genom att kasta sin fimp i ett av två hål i en låda, lyckades nedskräpningen minska markant på de utvalda platserna. Metoden kallas för nudging och bygger på beteendevetenskap och målet är att skicka enkla signaler till människor om hur de kan fattas rätt beslut. I det här fallet handlar det om att få rökare att inte slänga sin fimp på marken.
"Det här är vår mest lyckade nudgingkampanj någonsin. Det känns verkligen jättekul att kunna se vad som fungerar för att minska nedskräpningen, så att vi alla får en renare miljö att vistas i", säger Johanna Ragnartz, vd Håll Sverige Rent.
Kampanjmaterialet satt uppe under vecka 24 på platser i Majorna och vid Sillviksbadet på Hisingen. Inför och efter kampanjen genomfördes skräpmätningar på platserna för att kunna se förändringen. Dessutom jämfördes resultatet med referensplatser.
I Majorna minskade fimpnedskräpningen med 65 % under mätperioden. På referensplatsen Tredje Långgatan minskade nedskräpningen med 27 % under perioden.
Vid Sillviksbadet minskade fimpnedskräpningen med 53 % under mätperioden. På referensplatsen Lilleby badplats syntes ingen minskning alls.
"Det är viktigt att insatser görs på rätt ställen, där de gör störst skillnad. Då är nudging verkligen effektivt, som vi kan se av resultatet av den här kampanjen", säger Johanna Ragnartz, vd Håll Sverige Rent.
"Vi är jätteglada att vi fick vara en del av kampanjen och kul att den fick så bra resultat. Vi letar ständigt efter effektiva sätt att minska antal fimpar som hamnar på våra gator och detta ger oss ytterligare bevis för att nudging är ett bra sätt", säger Ulrika Barkman, planeringsledare Stadsliv på Göteborgs stad.
"Detta är ett fantastiskt resultat och visar att riktade kampanjer gör det möjligt att förändra beteendet hos rökare", säger Anette Rosengren, VD på Philip Morris. "Det ska vara lätt att göra rätt och genom produktutveckling och innovation kan vi i framtiden erbjuda rökarna produkter som inte måste kastas på marken. Nya produkter som inte behöver några askkoppar eftersom de inte brinner och behöver släckas. Ju fler rökare som går över till rökfria produkter desto mindre nedskräpning och miljöpåverkan", fortsätter Rosengren.
Nyckelord
Kontakter
Pontus TengbyKommunikationschef Håll Sverige Rent
Tel:+46 707 23 44 93pontus.tengby@hsr.seJohanna RagnartzVD Håll Sverige Rent
Tel:+46 769 41 01 89johanna.ragnartz@hsr.seBilder



Om
Skräpet finns överallt – i staden, i naturen och i havet. Håll Sverige Rent arbetar för att förebygga och motverka nedskräpningen. Vi samlar kunskap, driver opinion och tar fram konkreta verktyg och lösningar för att stoppa skräpet.
Håll Sverige Rent är en ideell obunden stiftelse. Vi har 90-konto och är därmed en del av Svensk insamlingskontroll.
Följ Håll Sverige Rent
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Håll Sverige Rent
Hundratusentals barn i landet plockar skräp – här är de flitigast24.3.2026 07:20:00 CET | Pressmeddelande
Håll Sverige Rents Skräpplockardagar pågår för fullt. Redan tre veckor in i kampanjen har 450 000 barn, unga och pedagoger anmält sig för att tillsammans med sina skolor och förskolor plocka skräp, göra sina närmiljöer renare och lära sig hur skräp påverkar miljö, djur och samhälle. Arjeplog, Nynäshamn och Grästorp är kommunerna som just nu har högst andel deltagare.
Tonvis med förlorade fiskeredskap bärgade ur Östersjön18.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Nästan 9 000 meter spöknät och över två ton förlorad fiskeutrustning har tagits upp ur Östersjön inom det internationella miljöprojektet Re:Fish. Under tre år har Håll Sverige Rent tillsammans med projektpartners i Finland och Estland arbetat för att minska problemet med övergivna fiskeredskap och sprida kunskap till fritidsfiskare och allmänhet.
Hundbajs och nedskräpning – vad säger lagen?11.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När snön smälter på våren dyker också mindre trevliga spår upp längs gator och promenadstråk – hundbajs och slängda bajspåsar. Problemet återkommer varje år och påverkar både trivseln i städerna och miljön. Det många inte känner till är att det räknas som nedskräpning och kan ge böter. – Det är olagligt, ofräscht och framför allt onödigt, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent.
Djurens syn på skräp – Håll Sverige Rent lanserar “Fan‑tass‑tiska perspektiv”9.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Varje dag slängs miljontals skräp på marken i Sverige. För oss människor är det kanske bara en obetydlig fimp eller flaska. För djur kan det vara skillnaden mellan liv och död. Nu startar Håll Sverige Rent projektet “Fan‑tass‑tiska perspektiv – ett djuriskt skräpupprop”, ett unikt initiativ som sätter djuren i centrum och visar konsekvenserna av nedskräpning genom deras ögon.
Nu startar Skräpplockardagarna – hundratusentals barn i gemensam insats mot skräpet3.3.2026 09:07:06 CET | Pressmeddelande
För 22:a året i rad startar nu Håll Sverige Rents skräpplockardagar – Sveriges största miljöinsats mot nedskräpning. Redan nu är tiotusentals anmälda, och i vår väntas hundratusentals barn och unga över hela landet gå ut och plocka skräp i sin närmiljö.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum