Hanna Lekander får 2019 års Kulturpris
14.10.2019 13:30:00 CEST | Region Örebro län | Pressmeddelande
Kulturpriset består av 50 000 kronor samt en gorillastatyett av skulptören Torsten Molander.
Hanna Lekander var även konstnärlig ledare och grundare för communityteater filialen 14*, där syftet var att arbeta med professionell teater i relation till brottsbelastade förorter till Örebro med ledorden: vi är likare än vi tror.
Motiveringen:
”Hyllad av recensenter och med många olika uppdrag inom kultur visar 2019 års kulturpristagare på enastående kvalitet och bredd. Hanna Lekander är en kulturaktör med vision att kunna påverka samhället från scenen och som dessutom har en otrolig kvalitet för det hon tar sig an. Region Örebro län vill till denna mångsidiga kulturaktör tilldela 2019 års kulturpris!”
- Det är fantastiskt roligt att kunna tilldela vårt kulturpris till en person med sådant djup, bredd och kvalitet inom kulturen, säger Torbjörn Ahlin (C), regionråd och ordförande i kultur- och fritidsnämnden. Att hon sedan länge är väl känd av teaterpubliken i länet gör det också extra roligt att på det här sättet få visa uppskattning till en mycket värdig pristagare.
Region Örebro län delar också ut tre kulturstipendier på 10 000 kronor. 2019 års kulturstipendier år till:
SHOIF, Södra HyttOmrådets IdéFörening
Föreningen bildades år 1999 med ett syfte att bevara och underhålla det tidigare hyttområdet, därför kommer det inte som en chock att föreningens filosofi lyder ”den som vill något, gör något”. Här arrangeras av föreningen kulturfestivalen HyttDreva där en blandning av världsartister, konstgalleri och ullverkstad erbjuder en unik upplevelse. Region Örebro län vill stödja denna förening med 2019 års kulturstipendium, då de bidrar till engagemang samt unika möjligheter och möten i Hjulsjö i Hällefors kommun!
Oubaida Mualem
Oubaida Mualem har arbetat med konstformen intarsia i över 20 år i Syrien. Sedan Mualem kom till Sverige har han fortsatt att arbeta och utveckla sitt hantverk. Han har ställt ut på olika platser i Sverige, exempelvis deltog han med två verk på Vårsalongen på Liljevalchs, Stockholm. För att sprida och öka kännedomen om intarsia som konstform och hantverk vill Oubaida Mualem genomföra workshops i några kommuner i länet. Detta är såklart något som Region Örebro län vill uppmuntra med 2019 års kulturstipendium!
Edtih Barlow
Edith Barlow är ursprungligen från Australien men bor sedan sju år tillbaka i Brevens bruk och arbetar som frilansande sångerska i Sverige och Europa. Barlow är utbildad opera- och musikalsångerska vid University of Melbourne och Royal Academy of Music i London. De senaste åren har hon specialiserat sig på barockmusik och söker stipendiet för att kunna utveckla sin musikteaterföreställning ”Blommans melodi”så att den kan spelas för förskolor och skolor i länet. Ett spännande och roligt projekt som Region Örebro län gärna vill uppmuntra med 2019 års kulturstipendium!
Kulturpriset och stipendierna kommer att delas ut vid regionfullmäktiges sammanträde den 18 november i Rådhuset, Örebro.
Nyckelord
Kontakter
Sten LundbergPressansvarig
Tel:070 684 7358sten.lundberg@regionorebrolan.seOm
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer6.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. Nu i februari blev verksamheten också först bland regionerna att genomföra robotassisterad höftoperation med egen operationsrobot.
Dålig uppkoppling - hinder för länets företag4.3.2026 08:59:00 CET | Pressmeddelande
Företagen i Örebro län anger att en bra uppkoppling är viktig för företagets verksamhet. 8 av 10 anger att det viktigaste för deras utveckling är just bättre och stabil uppkoppling. Lika många anger också att det är ett problem att uppkopplingen är bristfällig och att det är ett stort eller medelstort problem för företaget.
Skydda dig mot TBE – vaccinera dig i god tid före fästingsäsongen2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Rör du dig i skog och mark? Då rekommenderas du att vaccinera dig mot TBE.
Satsning på vårdcentralerna för att möta äldre patienter26.2.2026 11:55:00 CET | Pressmeddelande
Regionstyrelsen fattade i dag beslut om att ge länets vårdcentraler mer pengar så att de kan förbättra vården för länets äldre invånare.
Lansering av Fribiljetten, vårens konsertprogram 202625.2.2026 13:03:10 CET | Pressinbjudan
Den 3 mars välkomnas press till lanseringen av vårens program inom Fribiljetten! Från mars till juni blir det ett 20-tal konserter hos ett flertal arrangörer, exempelvis Hotell Stinsen i Hallsberg och Betelkyrkan i Hällefors. Jazz, punk, folkmusik och dragrace, programmet bjuder på något för alla intressen och för den som vill lyssna på något nytt!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
