Hej Sydamerika, Chile och Falabella – Välkomna till IKEA-familjen!

Ett andra varuhus planeras att öppna framöver, även det i Santiago. Falabella, den senaste medlemmen i franchisefamiljen IKEA, kommer att leda expansionsresan i Sydamerika, där Colombia och Peru står näst på tur.
“Det här är en historisk och speciell dag för oss eftersom det här är det första varuhuset på den sydamerikanska kontinenten. Jag är tacksam över allt hårt arbete som har lagts ner av alla inblandade för att göra det här möjligt. IKEAs vision är att skapa en bättre vardag för de många människorna. Genom ett första varuhus tillsammans med möjligheten till onlinehandel med lokala upphämtningställen, hedrar vi den visionen i Chile", säger Jon Abrahamsson-Ring, CEO Inter IKEA Group.
”Vi är mycket glada över att ta IKEAs koncept till Sydamerika, med början i Chile. Efter en lång tid av förberedelser kan vi nu äntligen erbjuda IKEAs sortiment av väldesignade och högkvalitativa heminredningsprodukter, tillverkade med omsorg för människor och miljö, till de många människorna i landet. Falabella har stor erfarenhet av att utveckla och framgångsrikt driva detaljhandelsföretag, och tillsammans är vi fast beslutna att göra IKEA älskat av kunderna och samhället i stort", säger Maria Johansson, IKEA Expansion Manager, Inter IKEA Systems BV.
Att expandera till Sydamerika är en speciell händelse för IKEA, inte bara det att komma in på en ny kontinent utan också att göra det med en ny franchisetagare, Falabella, en väletablerad detaljhandelsaktör på kontinenten.
”Vi är stolta över att göra IKEA, ett av de mest beundrade och framgångsrika varumärkena över hela världen, tillgängligt för våra kunder. Tack vare den unika blandningen av väldesignade och prisvärda hushållsprodukter kommer vi att fortsätta utveckla Falabellas fysiska såväl som digitala ekosystem och hjälpa människor att förenkla och njuta av livet mer”, säger Gaston Bottazzini, VD för Falabella.
Hållbarhet — en viktig del av expansionsstrategin
Det finns för närvarande cirka 470 IKEA-varuhus på 65 marknader och IKEA undersöker ständigt nya expansionsmöjligheter i syfte att nå fler människorna och bli ännu mer tillgängliga, prisvärda och hållbara.
IKEA åtar sig att bli klimatpositiva senast 2030. För att uppnå detta är cirkularitet nyckeln.Cirkularitet som i användningen av förnybara och återvunna material samt inom begreppet demokratisk design. Där det tas hänsyn till hur produkterna designas och deras effekt på planeten, både vad gäller material och funktion. Dessutom främjas konceptet med cirkularitet globalt genom att uppmuntra kunder att återanvända eller återvinna IKEA-produkter.
Här följer några produktexempel på IKEA-sortimentet som finns tillgängligt i Chile och som gör det möjligt för de många chilenarna att leva ett mer hållbart liv hemma.
- HÅLLBAR: Sorteringssystem som gör det enklare att separera avfall hemma. De här behållarna kan placeras inuti köksmoduler med skenor som gör att behållarna kan flyttas precis som lådor.
- DALSKÄR: I den här kranen finns ett vattenbesparande luftfilter. Dessutom har den en funktion som sparar varmvatten och energi varje gång knoppen lyfts. Dalskär minskar vattenförbrukningen med upp till 30% och vattenkranar med upp till 40%.
- STARKVIND: Luftreningsprodukter som enkelt och effektivt förbättrar inomhusluftkvaliteten genom att filtrera bort upp till 99,5% av dammpartiklar och andra allergener.
Fakta och siffror IKEA Chile
Totalt antal nya jobb: 823 nya jobb kopplade till lanseringen av IKEA i Chile.
Viktiga milstolpar:
- I maj 2018 meddelades IKEAs ankomst tillsammans med Falabella.
- I mars 2021 började byggprocessen.
- I augusti 2022 öppnar det första IKEA-varuhuset i Sydamerika, tillsammans med en e-handel som täcker hela landet.
- Inom kort öppnar IKEA sin andra butik i Chile, IKEA Plaza Oeste.
- 2023: IKEA öppnar i Bogotá, Colombia.
IKEA-restaurangen i varuhuset är 1 410 m2 och har sittplatser för 330 hungriga kunder.
Om IKEA och vårt franchisesystem
IKEA erbjuder väldesignade, funktionella och prisvärda heminredning av hög kvalitet, tillverkade med omsorg för människor och miljö.
IKEAs verksamhet bedrivs genom ett franchisesystem med franchisetagare som är auktoriserade att marknadsföra och sälja IKEA:s sortiment inom angivna geografiska områden. Inter IKEA Systems B.V. är ägare till IKEA Concept och världsomspännande IKEA-franchisegivare, som också ger olika IKEA-företag i uppdrag att utveckla sortimentet, leverera produkter och leverera kommunikationslösningar. Idag är det 12 olika företagsgrupper som äger och driver IKEAs försäljningskanaler under franchiseavtal med Inter IKEA Systems B.V.
Det finns flera företag med olika ägare som drivs under varumärket IKEA och alla delar samma vision: att skapa en bättre vardag för de många människorna. IKEA grundades i Sverige 1943 av Ingvar Kamprad.
Om Falabella
Med mer än 35 miljoner kunder och 130 års historia är Falabella ledande i Latinamerika. Gruppens betalningsplattformar, finans- och logistiktjänster, e-handel och marknadsplatserdrivs av ett omfattande nätverk av butiker och shoppingcentra. Falabellafinns i 7 länder och har 107 000 anställda i Latinamerika, Indien och Kina. Med varumärken som Falabella, Sodimac, Tottus, Banco Falabella, Falabella.com, Mallplaza, FPay och nu IKEA-franchisen.
Kontakter
Pressjourstelefon – medieförfrågningar om IKEA Sverige
Tel:0476-44 07 70prse@ikea.comBilder





Om
Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
GOKVÄLLÅ – en glädjefull kollektion från IKEA8.12.2025 10:00:42 CET | Pressmeddelande
Lys upp ditt hem inför ramadan! Samla familj, vänner och grannar för en magisk tid med varma hjärtan och öppna hem.
Låt ditt hem komma ut och leka med den nya IKEA kollektionen GREJSIMOJS4.12.2025 15:00:21 CET | Pressmeddelande
IKEA lanserar GREJSIMOJS, en kollektion med 33 produkter, utformad för att hylla glädjen och vikten av lek för alla, i alla åldrar, i alla hem.
IKEA höjer priset på kaffe och introducerar kaffe med hopp4.12.2025 07:59:53 CET | Pressmeddelande
IKEA Sverige höjer priset på en kopp kaffe med fem kronor. Prishöjningen, som är tillfällig och frivillig, görs för att stötta det viktiga arbete som den ideella organisationen Mind gör för alla som kämpar med ensamhet, ångest och psykisk ohälsa.
Januarinyheter på IKEA1.12.2025 10:00:14 CET | Pressmeddelande
Januari- ett helt nytt år ligger framför dig! Låt dig inspireras av olika stilar, experimentera med kontraster och njut av ditt hem, det finns inget rätt eller fel.
IKEA bjuder in till långbordsfrukost för ökad gemenskap26.11.2025 13:22:28 CET | Pressmeddelande
För andra gången på kort tid dukar IKEA upp till långbord för 10 000 personer för att sätta köksbordet i fokus – som en plats för samtal, möten och gemenskap. Initiativet är en ännu ett sätt för att främja inkludering och gemenskap i en tid när många känner sig ensamma.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
