Hyresnivån i Stockholm behöver höjas med 3,5 procent under 2020
11.9.2019 07:00:00 CEST | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Hyresrättens position på Stockholms bostadsmarknad har försvagats under lång tid. I början av 1970-talet var cirka 90 procent av innerstadens lägenheter hyresrätter, mestadels privatägda. Idag har andelen fallit till lite drygt 30 procent.
- Utvecklingen är till stor del en följd av grundläggande problem i den svenska förhandlingsmodellens sätt att fungera på hyresmarknaden. Det saknas såväl en enighet om vad de årliga förhandlingarna ska baseras på som en fungerande opartisk tvistelösning. Dessa frågor adresseras i Januariavtalet så det finns hopp om att vi snart får en ändring på detta, säger Nathalie Brard, chef hyresmarknad på Fastighetsägarna Stockholm.
Under de senaste åren har den allmänna hyresnivån knappt tillåtits följa inflationen. Vilket innebär att hyrorna har fallit i reala termer. Eftersom hyran är hyresvärdens enda intäkt påverkar det den långsiktiga möjligheten att bygga nya hyresrätter och att underhålla befintliga hyresrätter.
- Enligt lagstiftningen ska hyresutvecklingen spegla bostadskonsumenternas värderingar. Det innebär i praktiken att de årliga hyreshöjningarna måste spegla utvecklingen av hushållens disponibla inkomster. Det är ju den som avgör våra möjligheter att uttrycka våra värderingar i ekonomiska sammanhang, säger Nathalie Brard.
Enligt Riksbankens septemberprognos förväntas hushållens disponibelinkomster öka nominellt med 3,5 procent under 2020.
- Det faktum att hyresnivån under lång tid har varit för låg för att kunna försvara hyresrättens position, motiverar visserligen en något högre höjning under 2020. Den osäkra makroekonomiska miljön gör dock att vi ser en utveckling i linje med den förväntade utvecklingen av disponibelinkomsterna som rimlig, säger Nathalie Brard.
Nyckelord
Kontakter
Nathalie BrardChef Hyresmarknad Fastighetsägarna Stockholm
Tel:08-617 77 27nathalie.brard@fastighetsagarna.seOm
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Härryda dyrast och Partille billigast i Göteborgsregionen – skillnad på nästan 10 000 kronor i boendekostnader21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att öka i Göteborgsregionen. Samtidigt visar årets Nils Holgersson-rapport att skillnaderna mellan kommunerna är betydande. Den billigaste kommunen är Partille, medan Härryda har de högsta kostnaderna. Skillnaden uppgår till 9 783 kronor per år för samma typ av lägenhet.
Göteborg bland de billigaste i Västra Götaland – trots kraftiga kostnadsökningar för vatten och värme21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att öka i hela landet. Trots det är Göteborg en av de kommuner i Västra Götaland med lägst boenderelaterade avgifter. Det visar årets Nils Holgersson-rapport. – Göteborg står sig väl i jämförelse med många andra kommuner, men även här ser vi att kostnaderna fortsätter att stiga i en takt som påverkar både hushåll och fastighetsägare. För många är det avgifter som inte går att välja bort, vilket gör utvecklingen särskilt bekymmersam, säger Linda Siverbo, Fastighetsägarna GFR.
Skara billigast i Västra Götaland – men stora skillnader i boendekostnader inom Skaraborg21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att öka i hela landet. Samtidigt visar årets Nils Holgersson-rapport att flera kommuner i Skaraborg tillhör de mest kostnadseffektiva i Sverige när det gäller de avgifter som påverkar hushållens boendekostnader.
Kommunala kostnader skenar i Fyrbodalsområdet – upp drygt 43 procent på fem år21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att stiga kraftigt i Fyrbodals fjorton kommuner. På fem år har kostnaderna ökat med i genomsnitt drygt 43 procent, betydligt mer än inflationen. Bara under det senaste året var ökningen 6,8 procent. Det visar årets Nils Holgersson-rapport. Fastighetsägarna i Fyrbodal varnar för att utvecklingen driver på hyreskostnaderna och försämrar förutsättningarna för fastighetsinvesteringar.
Kraftiga kostnadsökningar pressar fastighetsägare i Östergötland21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för fjärrvärme, elnät, vatten, avlopp och avfall fortsätter att öka kraftigt i Östergötland. Enligt årets Nils Holgersson-rapport har de samlade kostnaderna stigit med i genomsnitt 5,5 procent jämfört med 2025 – betydligt mer än inflationen på 1,1 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
