Idag går startskottet för IKEAs lansering av el från sol och vind

Från och med idag den 1 september kan konsumenter i Sverige köpa el från sol och vind via IKEA. Erbjudandet innebär el från sol och vind till ett lågt pris och ett enkelt upplägg - där kunderna via en app följer sin egen förbrukning. Erbjudandet gäller alla privatkunder, oavsett om de bor i hus eller lägenhet.
- Vi på IKEA vill göra det lättare för fler att leva ett mer hållbart liv hemma genom att erbjuda smarta och energieffektiva produkter och tjänster. Nu tar vi nästa steg genom att göra el från sol och vind till ett lågt pris tillgänglig för fler, säger Bojan Stupar, försäljningschef på IKEA Sverige.
Med satsningen vill IKEA dessutom sätta tryck på marknaden att bygga ut elproduktionen från sol och vind. Ambitionen är att enbart erbjuda sol- och vindenergi från max fem år gamla anläggningar. Detta för att driva på en ökad produktion av förnybar el i takt med att efterfrågan ökar.
Sverige blir första IKEA marknad att erbjuda STRÖMMA. Ambitionen är att på sikt erbjuda fler marknader förnybara energilösningar.
Lanseringen av STRÖMMA startar onsdagen den 1 september. All försäljning sker digitalt via IKEA.se/STRÖMMA.
* Tjänsten STRÖMMA är ett samarbete mellan Svea Solar och IKEA Sverige – ett bolag inom Ingka Group. Våra kunder ingår ett avtal med Svea Solar som ansvarar för byte, fakturering, kreditkontroll, betalning, inköp och support.
Fakta om priset
STRÖMMA är ett elavtal där du betalar en fast månadsavgift på 39 kronor plus en rörlig kostnad beroende på hur mycket el du eller din familj använder. Den rörliga kostnaden för elen följer prisutvecklingen per kWh på elbörsen Nord Pool. Tjänsten har ingen bindningstid.
Den totala kostnaden omfattar fem delar:
1. Spotpris
IKEAs partner Svea Solar köper STRÖMMA elen per timme och säljer den vidare utan påslag.
2. Handelskostnad
Handelskostnaden är Svea Solars faktiska kostnad för att handla STRÖMMA elen på elbörsen. Det görs inget påslag utan handelskostnaden består av avgifter till Svenska Kraftnät, Nord Pool, balanskostnad samt avgift för elcertifikat.
3. Ursprungsgaranti
Ursprungsgaranti är ett certifikat som visar att STRÖMMA elen kommer från sol och vind (och vid behov vattenkraft). Kostnaden för ursprungsgarantin adderas på varje använd/såld kWh. Kostnad för ursprungsgarantin är rörlig och kan variera varje månad beroende på Svea Solars inköpspris.
4. Bra Miljöval
STRÖMMA har Bra Miljöval-märkning, vilket betyder att elen är producerad på ett sätt som lever upp till Naturskyddsföringens miljökrav. Bra Miljöval är ett av elbranschens hårdaste miljökrav.
5. Moms
Utöver det tillkommer 25 procent moms.
Ingka Group är den största franchisetagaren inom IKEA. Ingka driver 390 varuhus på 32 marknader – Sverige är en av dessa.
Bilder


Om
Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
GOKVÄLLÅ – en glädjefull kollektion från IKEA8.12.2025 10:00:42 CET | Pressmeddelande
Lys upp ditt hem inför ramadan! Samla familj, vänner och grannar för en magisk tid med varma hjärtan och öppna hem.
Låt ditt hem komma ut och leka med den nya IKEA kollektionen GREJSIMOJS4.12.2025 15:00:21 CET | Pressmeddelande
IKEA lanserar GREJSIMOJS, en kollektion med 33 produkter, utformad för att hylla glädjen och vikten av lek för alla, i alla åldrar, i alla hem.
IKEA höjer priset på kaffe och introducerar kaffe med hopp4.12.2025 07:59:53 CET | Pressmeddelande
IKEA Sverige höjer priset på en kopp kaffe med fem kronor. Prishöjningen, som är tillfällig och frivillig, görs för att stötta det viktiga arbete som den ideella organisationen Mind gör för alla som kämpar med ensamhet, ångest och psykisk ohälsa.
Januarinyheter på IKEA1.12.2025 10:00:14 CET | Pressmeddelande
Januari- ett helt nytt år ligger framför dig! Låt dig inspireras av olika stilar, experimentera med kontraster och njut av ditt hem, det finns inget rätt eller fel.
IKEA bjuder in till långbordsfrukost för ökad gemenskap26.11.2025 13:22:28 CET | Pressmeddelande
För andra gången på kort tid dukar IKEA upp till långbord för 10 000 personer för att sätta köksbordet i fokus – som en plats för samtal, möten och gemenskap. Initiativet är en ännu ett sätt för att främja inkludering och gemenskap i en tid när många känner sig ensamma.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
