If Skadeförsäkring

If varnar för ökade bostadsinbrott i sommar

5.7.2022 07:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

Dela
Under pandemin minskade antalet bostadsinbrott, när många jobbade hemifrån och inte reste lika mycket. Nu varnar försäkringsbolaget If för att pandemieffekten på inbrott kan vara över. De flesta gör inget för att skydda sig mot tjuvar, visar en undersökning som If genomfört.
If varnar för ökade bostadsinbrott i sommar.
If varnar för ökade bostadsinbrott i sommar.

Brottsligheten som riktar sig mot egendom minskade under pandemin. 2020 uppgav 13,2 procent av hushållen i riket att de har utsatts för egendomsbrott mot hushåll: bilstöld, stöld ur eller från fordon, cykelstöld och bostadsinbrott. Det innebär en minskning sedan 2019 med ungefär tio procent, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet (Brå).

Försäkringsbolaget If ser nu en stor risk för att trenden vänder.

– Om man har slappnat av lite under pandemin så är det dags att se upp nu. Mer resande och ett mer pressat ekonomiskt läge kan öka risken för att man drabbas av inbrott. Tjuvarna tar inte semester, säger Jenny Rudslätt, skadechef på försäkringsbolaget If.

Grannsamverkan mest effektivt mot inbrott

Samtidigt gör drygt 40 procent av svenskarna inget särskilt för att skrämma bort inbrottstjuvarna under semestern. Detta enligt en undersökning försäkringsbolaget If har gjort. Undersökningen visar också att drygt 30 procent satsar på grannsamverkan, 25 procent har installerat larm, 20 procent lämnar ljuset på och drygt 15 procent har kameraövervakning.

– Vi vet att grannsamverkan är det som har tydligast förebyggande effekt när de gäller inbrott. Hjälps åt i grannskapet, flytta runt saker i trädgården när någon är bortrest och håll varandra uppdaterade. Tjuvarna tar till många knep, som att lägga saker på udda platser för att se om någon är hemma och flyttar på dessa, säger Jenny Rudslätt.

Ur försäkringssynpunkt kan det vara bra att tänka på att aldrig förvara stöldbegärlig egendom eller föremål med högt värde i förråd, då riskerar du bli utan ersättning. Hemelektronik och exklusivare märkesväskor är exempel på egendom som inte ersätts om de förvaras utanför bostaden.

– Det vanligaste som stjäls är smycken, pass, mobiltelefoner, surfplattor och på senare tid även elsparkcyklar. Smycken, som är väldigt attraktiva att stjäla, bör gömmas och inte förvaras i badrum eller sovrum, säger Jenny Rudslätt.

Ifs tips på hur du stoppar tjuven:

Ha ett lås avsett för ytterdörrar och ha gärna dörren låst även om du är hemma.

Bor du i hus eller har lägenhet i markplan ska du ha lås även på fönster, balkong- och altandörrar.

Skaffa bra utomhusbelysning vid alla entréer till huset. Det finns sensorstyrda lampor som tänds när någon närmar sig dörren vilket kan avskräcka inbrottstjuven.

Lägg inte värdesaker framme så att de syns genom fönster och altandörrar.

Låt bostaden se bebodd ut även om du inte är hemma. Använd timer till belysning, låt kläder och tidningar ligga framme. Be någon ta hand om posten, lägga sina sopor i din soptunna, klippa gräset på sommaren och gärna flytta runt saker i trädgården.

Se över larm, det kan även förebygga eventuellt elavbrott och andra följdskador.

Källa: If

 

FRÅGA: Hur skrämmer du bort inbrottstjuvarna när du är på semester?

Grannsamverkan: 30,5 %

Lämnar ljuset på: 21,2 %

Installerat larm: 25 %

Kameraövervakning: 15,8 %

Annat: 4,2 %

Inget särskilt: 40,4 %

Källa: If/Syno

Om undersökningen

Undersökningen är genomförd via Synos onlinepanel under perioden 17–20 juni 2022. Den omfattar 1 009 personer mellan 18 och 80 år. Panelen utgörs av ett riksrepresentativt urval av befolkningen avseende ålder, kön och geografisk hemort.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

If varnar för ökade bostadsinbrott i sommar.
If varnar för ökade bostadsinbrott i sommar.
Ladda ned bild

Om

If Skadeförsäkring
If Skadeförsäkring

106 80 Stockholm

0771-655 655
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
 

If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den finska bankkoncernen Sampo.

Följ If Skadeförsäkring

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring

Många husägare känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda mot väderskador3.6.2026 11:24:58 CEST | Pressmeddelande

Stormarna Johannes och Dave har det senaste halvåret orsakat omfattande skador och tusentals skadeanmälningar runt om i Sverige. Samtidigt visar en ny undersökning från If att endast 13 procent av svenska husägare känner till om den egna kommunen har en klimatanpassningsplan. Fler än var tredje husägare uppger också att de känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda invånarna mot väderskador.

Ny nordisk rapport: svenska föräldrar upplever störst belastning av vardagsliv och familjeansvar27.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande

Ifs nya nordiska hälsorapport visar att svenska föräldrar i högre grad än föräldrar i övriga Norden upplever att det är svårt att få ihop vardagslivet och att det påverkar familjens välmående negativt. Sverige sticker också ut när det gäller oro för barnens psykiska hälsa. ”När många föräldrar upplever att vardagen redan är svår att få ihop, riskerar det att påverka inställningen till att utöka familjen”, säger Kristina Ström Olsson, nordisk hälsostrateg på If.

Undvik missarna: det här bör du tänka på inför bilresan i Europa i sommar26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande

Osäkerheten kring flygresor i sommar, kopplad till tillgången på flygbränsle och stigande priser, kan leda till att fler svenskar väljer att ta bilen i sommar. Samtidigt ses också en stor ökning av antal elbilar i Sverige vilket ställer andra krav på förberedelser för den som planerar att åka på bilsemester utomlands. If listar de vanligaste skadeärendena och tipsar om hur man bättre kan förbereda sig inför resan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye