IKEA och Little Sun lanserar SAMMANLÄNKAD — utforskar solcellsdrivna belysningskällor

Tillsammans med Little Sun har IKEA utforskat hur inredningsdesign kan göra fler människor nyfikna på solenergi. Resultatet av samarbetet är SAMMANLÄNKAD: två solcellsdrivna LED-lampor designade att väcka intresse kring hur solenergi kan driva vardagsprodukter och öka kännedom om vikten av alternativa energikällor.
Little Sun, som grundades av den världskände konstnären Olafur Eliasson och ingenjör Frederik Ottesen, brinner för att ge fler människor tillgång till solenergi på platser och i samhällen utan en stadig tillgång till elektricitet, framförallt i Afrika söder om Sahara.
Samarbetet mellan Little Sun och IKEA gör solens kraft påtaglig i vackra och användbara designobjekt. SAMMANLÄNKAD är designad för att människor ska få uppleva solenergi i livet hemma, och sätta ljuset på solens potential som alternativ energikälla för våra vardagsprodukter.
- Om vi vill ställa om till en värld som drivs av förnyelsebar energi inom det kommande årtiondet, behöver alla inse möjligheterna med solenergi. Solljus verkar vara osynligt, men just solenergi låter oss göra det osynliga synligt, säger Olafur Eliasson, konstnär och medgrundare av Little Sun. Samarbetet med IKEA stöttar vår mission att öka kännedomen om tillgången på energi och påminner oss om att vi har en möjlighet att vara med och skapa den värld vi alla lever i, säger han.
SAMMANLÄNKAD kombinerar skönhet, konst och design med solteknik. Designen av den LED-solcellsdrivna bordslampan är inspirerad av solen och jordens vinkel och rörelse runt den. Ljuskällan har formen av en halv sfär, som förstärks genom reflektionen i en spegel för att skapa en skinande sol. Lampans metallram som håller ljuskällan är justerbar, vilket möjliggör mångsidig användning som en hängande lampa eller en bordslampa. Ljuskällan kan också tas bort från stativet för att användas som ficklampa.
- Genom det här samarbetet ville vi starta ett samtal kring solenergi och sätta solens kraft i händerna på många människor. Vår gemensamma övertygelse är att möjligheterna med genomtänkt design ligger i dess förmåga att skapa medvetenhet och göra skillnad, säger James Futcher, Creative Leader på IKEA of Sweden.
Den mindre bärbara lampan är praktisk för utomhusbruk. Den levereras med ett gult band och kan hängas på ett fönster eller en ryggsäck under dagsljus för laddning. Båda lamporna är utrustade med solpaneler och uppladdningsbara batterier. Bordslampan kan också laddas via ett uttag med hjälp av dess USB-A- och USB-C-portar när den inte laddas av solen. Med fulladdade batterier kan lampans batteri också användas för att ladda upp batteriet i din mobiltelefon.
- Design, skönhet och enkelhet i kombination gör dessa produkter till något som människor kommer att kunna ha i sina liv, vilket ger dem förmågan att ta till sig idén om att just solenergi kan driva vår framtid, säger Felix Hallwachs, vd för Little Sun. De här produkterna är bara en liten knuff och det behövs många sådana små knuffar. Men vi är spända på att se hur mycket solenergi vi kan sprida i världen.
Om Little Sun
Little Sun grundades 2012 av konstnären Olafur Eliasson och ingenjören Frederik Ottesen och är en organisation som arbetar för att leverera förnyelsebar energi till överkomliga priser i Afrika och inspirera människor att vidta klimatåtgärder globalt.
Little Sun distribuerar energiverktyg, utformar och genomför program för förnybar energi och leder kampanjer för människors engagemang globalt; samarbetar med solenergiexperter, kreatörer, företag, regeringar, samhällen och ideella organisationer för att uppnå allmän tillgång till förnyelsebar energi.
Hittills har organisationen hjälpt till att ge förnyelsebar energi och ljus till 4,6 miljoner människor i Afrika söder om Sahara som annars inte skulle ha tillgång till det.
Säljstart: 7 april 2023 på IKEA.se och i alla svenska IKEA varuhus med undantag av Gävle och Haparanda.
Ladda ner högupplösta bilder: Bildbanken
Produkter och pris, läs mer!: Pressmaterial (Pdf)
IKEA.se
Kalendarium:
| Säljstart: | Nyhet: | Pressinformation: | Pressbilder: |
| 7 april 2023 |
ÖMSESIDIG Kollektion |
Pressmaterial | Bildbank |
| April 2023 | Aprilnyheter Sortiment | Pressmeddelande | Bildbank |
| Mars 2023 | UTOMHUS | Bildbank | |
| Våren 2023 |
KÖK- Sortiment |
Bildbank |
Kontakter
Presslån och pressbilder av IKEA produkter
press.sto@ikea.comBilder
Dokument
Om
Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
Fortsatt MÄVINN för modern design och socialt entreprenörskap22.12.2025 10:00:08 CET | Pressmeddelande
I kollektionen MÄVINN förenas modern design med traditionellt hantverk. Allt skapat i samarbete med sociala företag som stärker engagemanget för hantverk och hållbara försörjningsmöjligheter och skapar jobb för människor som behöver det mest. Botanisera och välj dina favoriter, som på en lokal hantverksmarknad!
IKEA öppnar i tre nya städer i början av 202617.12.2025 09:39:50 CET | Pressmeddelande
IKEA Sverige fortsätter att etablera sig i fler nya städer i landet. I början av 2026 öppnas mindre enheter i Varberg samt Kristianstad och till våren öppnar en historisk IKEA Planera och beställ i Visby, den första IKEA-enheten på Gotland någonsin.
Färgsprakande vår med SMÖRFISK och TJÄRLEK16.12.2025 10:00:08 CET | Pressmeddelande
När våren kommer är det tid att förnya hemmet med vackra blommönster och dukning i livfulla pasteller. Med kollektionerna SMÖRFISK och TJÄRLEK från IKEA, matchande dekoration och en dos kreativitet, har du allt du behöver för att förvandla ditt dukade bord till en färgsprakande vårbukett.
Svenska entreprenörer inom social hållbarhet får stöd för att kunna växa genom nytt program16.12.2025 08:02:12 CET | Pressmeddelande
Elva sociala entreprenörer inom social hållbarhet från hela Sverige har valts ut till det nya acceleratorprogrammet Everyone’s Business, ett initiativ av Reach for Change och IKEA Social Entrepreneurship. I Everyone’s Business får deltagarna tillgång till nätverk, kunskap, mentorskap och 300 000 kronor var för att kunna skala upp sina verksamheter och göra större skillnad för fler.
GOKVÄLLÅ – en glädjefull kollektion från IKEA8.12.2025 10:00:42 CET | Pressmeddelande
Lys upp ditt hem inför ramadan! Samla familj, vänner och grannar för en magisk tid med varma hjärtan och öppna hem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum







