Industriekonomerna: Rejäl avmattning i konjunkturen
27.9.2022 10:30:21 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande

Världsekonomin har bromsat rejält under första halvåret 2022, efter ett historiskt starkt 2021. Såväl Kinas som USA:s BNP föll under andra kvartalet medan Japans ekonomi stod still. Eurozonen överraskade med att redovisa hyfsade BNP-ökningar. Bidraget kom ifrån en tillfällig återhämtning för tjänstesektorn, främst de delarna som varit tillbakatryckt under pandemin - som kultur, nöje, fritid och turism. De sektorerna kommer naturligtvis inte växa lika starkt framöver.
Den väntade negativa utvecklingen drivs av höga kostnader, stigande räntor, fallande tillgångsvärden samt ökad osäkerhet och dystra framtidsutsikter. Tillväxten för global industri blir måttlig under innevarande halvår och 2023 som följd av en förväntad avmattning av global BNP-tillväxt. Det gäller främst Kina, EU, USA och Japan vilka utgör 71 procent av global industri.
En motsvarande utveckling väntas i Sverige då vi påverkas av samma faktorer, har en stor export och därmed styrs av utvecklingen i vår omvärld. Till det har vi vår egenskapade kris med risk för brist på cement och en energikris. Efterhand kommer den svaga tillväxten slå mot arbetsmarknaden.
– Politiker och centralbanker har under året vaknat upp och gör nu snabba U-svängar. Den ena räntehöjningen bräcker den andra. Detta slår hårt på den ekonomiska utvecklingen, säger Industriarbetsgivarnas chefekonom, Kerstin Hallsten.
– De höga energipriserna är en viktig ingrediens i den sura cocktail som bidragit till världsekonomins inbromsning. Ett ljus i mörkret är att gasvapnet till stor del redan vridits ur Putins händer. Trots detta väntar med all sannolikhet en tuff vinter för europeiska hushåll och företag, säger Teknikföretagens chefekonom, Mats Kinnwall.
Industriekonomerna utgörs av Teknikföretagens och Industriarbetsgivarnas ekonomer.
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seBilder




Dokument
Om
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Teknikföretagen: Regeringen missar chansen att bygga för framtiden13.4.2026 10:40:24 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen samlar 4 500 medlemsföretag, som tillsammans står för en tredjedel av svensk export, närmare 40 procent av börsvärdet och över en miljon jobb. Så här kommenterar Teknikföretagens Chefekonom, Erik Spector, regeringens vårbudget. Det är tyvärr en budget med fortsatt kortsiktiga perspektiv. Finanspolitiken ska fokusera på strukturella reformer som bygger Sverige starkt på lång sikt, inte på tillfälliga stimulanser till hushållen, säger Erik Spector, Chefekonom på Teknikföretagen. Det vi hade behövt nu, för att möta konkurrensen och osäkerheten i omvärlden, är modiga, långsiktiga reformer kring infrastruktur, kompetensförsörjning, energi. Där gapar det tomt och det kommer märkas hos svenska företag, inte minst inom teknikindustrin, fortsätter Erik Spector. Förr eller senare måste det stora underskottet i de offentliga finanserna balanseras. För att inte hamna i ett läge då vi måste höja skatter eller minska det offentliga åtagandet måste fokus nu ligga på att skapa tillväxt
Nytt teknikpris lyfter svensk säkerhet och beredskap8.4.2026 07:03:00 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen och Säkerhets- och Försvarsföretagen, SOFF, instiftar nytt pris – Svenska Dual Use-priset. Priset ska uppmärksamma svenska företag som framgångsrikt utvecklar teknik som både ökar vår civila beredskap och stärker Sverige i försvars- och säkerhetskontext. Detta genom att lyfta fram innovativa dual use-projekt och visa på den starka innovationskraft och kommersiella förmåga som finns bland svenska teknik-, säkerhets- och försvarsföretag.
Teknikföretagen: Välkommet STEM-besked från regeringen7.4.2026 12:08:18 CEST | Pressmeddelande
Dagens besked från regeringen, att man stärker STEM-strategin ytterligare, välkomnas av Teknikföretagen.
Teknikföretagen välkomnar omförhandling av lönetransparensdirektivet26.3.2026 10:13:14 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill skjuta upp och omförhandla EU:s lönetransparensdirektiv. Teknikföretagen välkomnar beskedet mot bakgrund av de administrativa utmaningar som direktivet innebär för företagen.
Teknikföretagen kommenterar beskedet om reformutrymmet13.2.2026 14:33:18 CET | Pressmeddelande
Chefsekonom Erik Spector kommenterar finansministerns besked om reformutrymmet samt betonar behovet av långsiktiga reformer för att stärka Sveriges internationella konkurrenskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
