Industrins främsta uppdrag är att säkra jobb och konkurrenskraft
2.9.2022 13:43:28 CEST | IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB | Pressmeddelande
Under avtalsrörelsen 2023 kommer arbetsgivare och fack att förhandla om löner och arbetsvillkor för 2,2 miljoner löntagare i 450 avtal. Industriarbetsgivarna och IKEM – innovations- och kemiindustrierna är två av de arbetsgivarorganisationer som är med och förhandlar märket som sedan blir normen för övriga arbetsmarknaden. Tillsammans representerar de bas- och processindustrin med 2 400 företag med 160 000 anställda.
”Läget är värre än vad vi trodde i början av sommaren. För oss är svensk industris konkurrenskraft, produktivitetsutveckling och långsiktiga möjlighet att främja sysselsättningen våra främsta ingångsvärden”, säger Per Hidesten, vd Industriarbetsgivarna.
Den kommande avtalsrörelsen kommer att ske i en miljö av flera stora negativa omvärldsfaktorer. Dessutom har Sverige höga arbetskraftskostnader relativt omvärlden och den globala tillväxten skrivs ned i snabb takt i spåren av ökade energipriser och centralbankernas räntehöjningar.
Situationen är exceptionell och därför har diskussionen om förutsättningarna inför avtalsrörelsen börjat tidigare än vanligt.
IKEM har i sin senaste konjunkturprognos från augusti i år ett kvitto på hur företagen tyngs av elpriskrisen och stökiga exportförhållanden.
”Våra medlemsföretag ser vikande svensk konkurrenskraft enligt vår senaste konjunkturrapport. De upplever ett brett tapp i relativa konkurrensfördelar. Hand i hand med olika leveransstörande faktorer på global nivå, fortsätter kostnaderna att skjuta i väg för företagen. Vi är oroade över det ekonomiska läget” säger Jonas Hagelqvist, vd IKEM.
Samtidigt pågår den gröna omställningen med investeringar i miljardbelopp.
Den gröna omställningen kostar och kommer att kräva fördubblad elproduktion. Den gröna omställningen kräver stora investeringar och långsiktiga politiska besked. Våra medlemmar skapar klimatnytta varje dag.
Industrin i Västra Götaland i nyckeltal: Industrin i Västra Götaland sysselsätter drygt 183 000 personer. I Västra Götaland motsvarade skatteintäkterna från basindustrins sysselsatta cirka 4 500 tjänster
inom offentlig sektor 2018. 90 procent av det förädlingsvärde som skapas av slutlig efterfrågan på basindustrins produkter går på export, där bland annat Göteborg och Västra Götaland är viktiga nav för exporten.
Se bifogat IKEMs konjunkturbrev för Q2 2022
Presskontakt: Ebba Fredin, presschef Industriarbetsgivarna ebba.fredin@industriarbetsgivarna.se 0730-447120 eller Margareta Bosved, kommunikationschef IKEM, margareta.bosved@ikem.se 072-2031593.
Kontakter
Margareta BosvedKommunikationschef IKEM
Tel:+46 10 455 38 53Tel:+46 72 203 15 93margareta.bosved@ikem.seBilder
Om
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Industriarbetsgivarna och IKEM: Stärkt konkurrenskraft avgör industrins framtid18.9.2026 12:30:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk industri står inför ett fortsatt tufft konkurrensläge, men också stora möjligheter. Inför avtalsrörelsen 2027 lyfter Industriarbetsgivarna och IKEM, Innovations- och kemiindustrierna, behovet av villkor som stärker företagens konkurrenskraft och skapar förutsättningar för investeringar, produktion och nya jobb.
Industrin inför avtalsrörelsen 2027: Klarar Sverige konkurrensen?9.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Pressinbjudan från Industriarbetsgivarna och IKEM: Pressträff i Göteborg fredag 18 september kl. 12.00
IKEM: PISA-resultaten är en varningssignal för Sveriges konkurrenskraft9.9.2026 09:00:54 CEST | Pressmeddelande
De försämrade resultaten i matematik och naturvetenskap i den senaste PISA-mätningen är en tydlig varningssignal för Sverige. IKEM efterlyser en kraftsamling för att stärka elevernas kunskaper och förbättra förutsättningarna för lärare att undervisa i matematik och naturvetenskap.
Plastindustrin går mot strömmen – industrivändningen dröjer25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Plast- och gummiindustrin går starkare än väntat, med ökade leveranser, fler anställda och högre investeringar. Samtidigt är utvecklingen fortsatt svag i industrin som helhet. Läkemedel samt kemi och raffinaderi backar och företagen räknar med ett svagt tredje kvartal. Det visar IKEM:s Industribarometer för andra kvartalet 2026.
Östra Sverige sticker ut – flest kommuner uppger att industriinvesteringar uteblir13.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Östra Sverige är den region där störst andel kommuner uppger att industriinvesteringar har uteblivit på grund av långsamma statliga processer. Det visar en ny undersökning från IKEM – Innovations- och kemiindustrierna. För en växande kunskaps- och industriregion som Uppsala är tillgång till el, infrastruktur och effektiva tillståndsprocesser avgörande för fortsatt utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


