Inkluderande arbetsplatser viktiga för fyra av fem svenskar

– Undersökningen talar sitt tydliga språk – svenskarna vill ha en arbetsgivare som tar ansvar för att bidra till en mer jämlik och jämställd arbetsmarknad. Ett företag som har tydliga värderingar och vågar prata om dem har mycket att vinna, inte minst i form av ett stärkt arbetsgivarvarumärke och ökad intern stolthet, säger Mikael Jansson, vd på ManpowerGroup Sverige.
Drygt fyra av fem svenskar kan inte tänka sig att jobba för ett företag som gör skillnad på människor utifrån faktorer som etnicitet, kön eller sexuell läggning – det visar Sveriges största arbetslivspanel, ManpowerGroups Work Life, som har besvarats av 2 931 svenskar.
Resultaten i undersökningen är relativt oberoende av ålder – i stället finns de tydligaste skillnaderna i svenskarnas attityder mellan könen. 87 procent av de kvinnliga respondenterna i undersökningen kan inte tänka sig att arbeta på ett företag som gör skillnad på människor utifrån etnicitet eller hudfärg, och 86 procent av kvinnorna svarar detsamma utifrån faktorer som kön eller sexuell läggning. Motsvarande andel bland männen är lägre, 78 respektive 76 procent.
– Det kan vara en stor fördel att våga kommunicera kring sina värderingar. Bland annat är det ett sätt för företaget att särskilja sig på en arbetsmarknad där konkurrensen om att hitta rätt kompetens hårdnar allt mer. Den arbetsgivare som lyckas väl med inkluderingen har exempelvis goda möjligheter att öka attraktionskraften gentemot kvinnliga medarbetare, säger Mikael Jansson.
Om ManpowerGroups Work Life:
ManpowerGroups Work Life är Sveriges största arbetslivspanel. Den senaste undersökningen genomfördes av Demoskop på uppdrag av ManpowerGroup under september 2022 och omfattar anställda, egenföretagare, arbetssökande och studerande. 2 931 personer har svarat på undersökningen.
För mer information, kontakta gärna:
Hélène Belin, kommunikationschef ManpowerGroup Sverige, telefon 070-377 45 43
helene.belin@manpowergroup.se
Om undersökningen
Frågorna som ligger till grund för detta pressmeddelande löd:
Ange hur väl du instämmer med följande påstående: Jag skulle inte kunna tänka mig att jobba för ett företag som gör skillnad på människor utifrån etnicitet eller hudfärg.

Ange hur väl du instämmer med följande påstående: Jag skulle inte kunna tänka mig att jobba för ett företag som gör skillnad på människor utifrån kön eller sexuell läggning.

Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef ManpowerGroup
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seBilder
Om
Om ManpowerGroup
ManpowerGroup™ är världsledande inom kompetens- och HR-tjänster. Vi hjälper organisationer att omvandla sig i en snabbt föränderlig värld, genom att hitta och utveckla talanger som gör det möjligt för våra kunder att utvecklas. Vi bidrar genom att hitta rätt kompetens samtidigt som vi sätter miljontals människor i arbete. ManpowerGroup™ är sedan många år erkända för vår mångfald, inkludering, jämställdhet och 2022 utsågs vi till ett av världens mest etiska företag för trettonde året. I Sverige har vi omkring 5 000 medarbetare på drygt 50 orter över hela landet med varumärkena: Manpower®, Experis®, Talent Solutions® och Jefferson Wells®. Varje år sätter vi 18 000 personer i jobb i Sverige.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
Stabil jobbprognos i IT-branschen inför starten av 202611.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT- och techbranschen ger en stabil jobbprognos på +18 procent inför det första kvartalet 2026. Men branschens sysselsättningstrend är svalare än den svenska arbetsmarknaden i övrigt. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Ny jobbprognos: Arbetsmarknaden tar fart under första kvartalet9.12.2025 07:12:59 CET | Pressmeddelande
Svenska arbetsgivare ger en stark sysselsättningsprognos på +30 procent inför det första kvartalet 2026, vilket är den mest optimistiska prognosen på flera år. Sysselsättningstrenden är positiv över hela landet och i samtliga undersökta branscher inför Q1. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
Helen Remnås ny landschef för ManpowerGroup i Sverige26.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
ManpowerGroup utser Helen Remnås, nu Managing Director för Experis, till ny landschef i Sverige från den 1 januari 2026. Den nuvarande tillförordnade landschefen Daniel Johansson fortsätter i sin roll som finansdirektör.
Hälften av svenskarna är stressade på jobbet varje dag11.11.2025 08:06:01 CET | Pressmeddelande
Så många som 52 procent av svenska medarbetare upplever daglig stress på jobbet och många är oroade över att deras arbetsbelastning påverkar balansen mellan arbete och privatliv negativt. Svenskarna rapporterar betydligt högre stress på jobbet än medarbetare i andra jämförbara länder, visar ManpowerGroups Global Talent Barometer.
Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige23.10.2025 08:06:08 CEST | Pressmeddelande
Svenska kvinnor upplever att de har färre möjligheter till kompetensutveckling och karriär, jämfört med männen. Det visar ManpowerGroups undersökning Global Talent Barometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

