Josefine Jinder ansluter till Expressens kultursida

Artisten och låtskrivaren Josefine Jinder albumdebuterade 2013 med skivan “Break up” under artistnamnet Little Jinder och har sedan dess släppt ytterligare fyra album. 2015 fick hon en Grammis för Årets pop och 2016 och 2019 medverkade hon i “Så mycket bättre”.
– Josefine har faktiskt redan skrivit två texter på kultursidan. Båda ger en ny och originell bild av vad kulturjournalistik kan vara. Klar intelligens som på ett lika drastiskt som elegant sätt fångar vår tid, säger Victor Malm.
Josefine Jinder har just avslutat turnén för sitt senaste album “Salta diamanter” och kommer att bidra med analyser, kommentarer och kulturessäer på Expressens kultursida.
– Jag misstänker att jag är en ganska extrem känslomänniska vilket ofta resulterar i ett enormt behov av att ventilera. Mycket av det som snurrar i mitt huvud låter sig inte koncentreras till en slagkraftig låttext och någonstans måste jag ta vägen med det ibland? Ge mig ett utlopp och jag tar det, säger Josefine Jinder.
Nyckelord
Kontakter
Victor Malm, kulturchef, victor.malm@expressen.se
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Expressen släpper serie om allsvenska inmarschlåtar24.3.2023 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Inmarschlåtarna är en stor del av svensk fotboll. Nu släpper Expressen tillsammans med sportmediebolaget Everysport Group en dokumentärserie om tre allsvenska lag, och de låtar som definierar dem. – Vi jobbar ständigt för att komma ännu närmare allsvenskan och publiken, det här är en väldigt rolig satsning i den riktningen, säger Linus Sunnervik, sportchef på Expressen.
Johanna Nordström är Årets kvinna8.3.2023 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sedan 2008 korar Expressen Årets kvinna på internationella kvinnodagen 8 mars. I år är det komikern och medieprofilen Johanna Nordström som tar hem titeln.
Expressen släpper dokumentär om Börje Salming27.2.2023 09:00:57 CET | Pressmeddelande
Börje Salmings öde har berört en hel hockeyvärld. I en ny dokumentär av Expressen berättar familj och vänner om hockeyikonens kamp mot machokulturen, ALS och olika orättvisor. – Det är så otroligt fint att få se människan bakom som nästan verkar vara ännu större än ishockeyspelaren, säger Rolf Lassgård, som är berättare i filmen.
EXPRESSEN DELAR UT KULTURPRISER20.2.2023 21:00:00 CET | Pressmeddelande
På måndagskvällen avslöjades mottagarna av Expressens kulturpriser 2022 – en tradition sedan 1957. Priserna delades ut på Nalen i Stockholm under en stor kulturfest med cirka 400 gäster.
Expressen i nytt samarbete med CNN10.2.2023 13:23:49 CET | Pressmeddelande
Expressen förnyar sitt framgångsrika partnerskap med CNN. Samarbetet förlängs med tre år från och med 2023. - Att jobba med CNN ger oss en fantastisk fördel i bevakningen av händelser ute i världen, säger Klas Granström, chefredaktör för Expressen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum