Konstiga ljusprickar rör sig över himlen
30.3.2020 13:56:50 CEST | Rymdstyrelsen | Nyheter

Starlink är rymdföretaget SpaceX storsatsning på att förse hela världen med snabbt och pålitligt internet. Målet med Starlink-projektet är att ha tiotusentals satelliter i bana runt jorden som alla ska kunna leverera en internetuppkoppling. Detta betyder i teorin att en person mitt på grönlandsisen skulle kunna få samma möjlighet till bredbandsuppkoppling som en person i exemplevis Skåne. Sex uppsändningar av Starlink-satelliter har hittills gjorts, den första i maj 2019 och den senaste den 18 mars i år. Sammanlagt finns i nuläget 297 aktiva satelliter i formation runt jorden men SpaceX har tillstånd till att sända upp 12 000 till och förhoppningen är att till sist ha hela 42 000 Starlink-satelliter i bana runt jorden inom en snar framtid. I år hoppas man kunna driftsätta Starlink för invånare i USA och Kanada och 2021 resten av världen.
Vi på Rymdstyrelsen har fått flera frågor från allmänheten där personer sett ett pärlband av ljusprickar röra sig på himlavalvet och det är med största sannolikhet just Starlink-satelliterna. Just nu rör sig nämligen ”Starlink 3” (de satelliter som sköts upp som nummer tre i ordningen) i en bana som gör att de blir synliga från främst södra Sverige. På hemsidorna Heavens-above.com och Stuff.inspace kan man se vad som rör sig ovanför oss just nu.
Se en video hur det kan se ut här
Komet på väg
Något annat att hålla utkik efter är kometen ATLAS (C/2019 Y4) som förhoppningsvis kommer att synas klart på det norra himlavalvet från ungefär mitten av april till och med mitten eller slutet av maj. Har vi tur kommer kometen vara det näst ljusstarkaste objektet på stjärnhimlen efter Venus. Kometer är dock opålitliga och har vi otur kommer festen utebli men har vi tur kan vi se något i stil med vad man kunde se 1976 då kometen West gav oss ett fantastiskt skådespel på himlavalvet.
Nyckelord
Bilder

Länkar
Om
Rymdstyrelsen är Sveriges rymdmyndighet
Rymdstyrelsen är myndigheten som stödjer rymdforskning och utveckling i Sverige. Vi företräder Sverige i internationella rymdorganisationer och arbetar för att sprida kunskap om och skapa intresse för rymden. Rymdstyrelsen är central förvaltningsmyndighet under Utbildningsdepartementet.
Läs mer om myndigheten på Rymdstyrelsen.se
Följ Rymdstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rymdstyrelsen
Rymdstyrelsen i nytt samarbete med Ukraina20.3.2026 09:20:28 CET | Pressmeddelande
Rymdstyrelsen avsätter 100 000 euro till europeiska rymdorganisationen (ESA) för att stötta de civila rymdprojekt som drivs tillsammans med Ukrainas rymdstyrelse.
Video: Astronauten Jessica Meir på rymdpromenad19.3.2026 14:44:14 CET | Pressmeddelande
Se när svensk-amerikanska astronauten Jessica Meir gjorde sin rymdpromenad under gårdagen. Videomaterial lämnas ut till journalister.
Nytt kompetenscentrum öppnat – satellitdata ska stärka svensk samhällsanalys6.3.2026 09:38:30 CET | Pressmeddelande
Det nya nationella kompetenscentrumet för satellitdata inom samhällsvetenskap invigdes torsdagen den 5 mars vid Lunds universitet. Centret etablerades på uppdrag av Rymdstyrelsen och syftar till att accelerera användningen av jordobservationsdata i forskning och samhällsanalys.
Pressinbjudan: Rymddagen 2026 – en heldag om rymdens betydelse för Sverige2.3.2026 14:43:11 CET | Pressinbjudan
Rymdstyrelsen bjuder in journalister till Rymddagen 2026 den 11 mars, en heldag som samlar centrala aktörer för att belysa rymdens växande betydelse i dag och i framtiden.
Pressinbjudan: Den svenskledda satelliten Odin firar 25 år12.2.2026 09:00:50 CET | Pressinbjudan
Rymdstyrelsen bjuder in journalister när ett historiskt ögonblick i svensk rymdverksamhet uppmärksammas. Satelliten Odin, som sedan 2001 levererat värdefulla mätningar av atmosfären och bidragit till klimat- och ozonforskningen, fyller 25 år. Firandet arrangeras i Solna den 19 februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
