Kopiera mera regler från Norden
Vi har nu kopierat danska covid-regler. Dags att kopiera finska regler för hur man hanterar ringa stöld. Det finns inget fel i att använda sig av sådant som fungerar bra på annat håll.
Du är mycket välkommen att prenumerera, kommentera och diskutera. Jag ber dig hålla en trevlig ton och diskutera ämnet så att vi får en diskussion som leder framåt. Tack.
Om
Vi är handlarna. Från Ystad till Kiruna finns vi. Driver livsmedelsbutiker i varenda kommun i landet, allt från lanthandel till stormarknader. Våra butiker heter ICA, Hemköp, Tempo, Handlar´n, Nära Dej och Matöppet. Eller något helt eget. Idag är vi i Livsmedelshandlarna ungefär 800 medlemmar som driver knappt 1000 butiker. I fokus för våra butiker står kunden och tack vare att vi äger butiken kan vi hela tiden anpassa oss efter vad just våra egna kunder önskar. Lokalt beslutsfattande och entreprenörskap är viktiga ledord för oss, och något vi i alla sammanhang vill värna och utveckla. Bland annat genom vårt engagemang i Livsmedelshandlarna.
Följ Livsmedelshandlarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Livsmedelshandlarna
Låt inte munskyddet öka risktagandet26.2.2021 15:00:00 CET | Blogginlägg
Nu när även Sverige anammar idén om munskydd är det viktigt att låta det bli ett komplement till andra smittminskande åtgärder. Du är mycket välkommen att prenumerera, kommentera och diskutera. Jag ber dig hålla en trevlig ton och diskutera ämnet så att vi får en diskussion som leder framåt. Tack.
Svenskar äter svenskt nötkött när de lagar mat hemma19.2.2021 15:00:00 CET | Blogginlägg
Vi människor är intressanta varelser. Till exempel är vi mycket mer måna om att köttet ska vara svenskt när vi köper det i butik, jämfört med när vi går på restaurang. Hur kommer det sig?
Svensk Gold plating för höjda matpriser12.2.2021 15:00:00 CET | Blogginlägg
I veckan kom denna: https://bit.ly/2NpGAHq Det rör det svenska införandet av EUs direktiv för otillbörliga affärsmetoder. Det präglas av en total misstro mot marknaden och är en kraftfull överimplementering trots: https://bit.ly/3daAk0P I sak innebär det att de multinationella bolagen kommer att ha skyddslagstiftning i ryggen när de gör affärer med alla handelsföretag i Sverige oavsett storlek och att de kan anmäla och processa anonymt. Inget som svenska konsumenter kommer att tjäna på.
Sökes: Stort Vältränat Polisbarn5.2.2021 15:00:00 CET | Blogginlägg
Om du vill ha information om hur saker och ting verkligen är. Lyssna inte på vad människor säger, titta på vad de gör.
Hur matbutikerna i norden pandemihanterar jämfört med Sverige29.1.2021 15:00:00 CET | Blogginlägg
Pandemin har påverkat oss på många sätt. Bland annat hur man handlar mat. Vi har i senaste numret av Livsviktigt kartlagt skillnader och likheter mellan de nordiska länderna. Läs mer här: https://www.livsmedelshandlarna.se/las-livsviktigt/
Polisen som inte ville gripa tjuven22.1.2021 15:00:00 CET | Blogginlägg
En ögonblicksbild från livet som handlare bjuder vi på här.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum