Kvinnohistoriskt museum är nominerat till Årets museum 2019
5.3.2019 07:45:00 CET | Sveriges Museer | Pressmeddelande

– Med Årets museum vill vi uppmärksamma museer som är nyskapande, som har ett stort genomslag hos publiken och som bidrar till bilden av de svenska museerna som angelägna och självständiga, säger Mats Persson, generalsekreterare på Sveriges Museer.
Alla har kunnat föreslå sitt favoritmuseum till juryn som består av representanter från Sveriges Museer, Svenska ICOM och övriga kultursektorn. Bland de föreslagna kandidaterna har juryn nominerat tre finalister som man nu kommer att besöka för att få bättre inblick i deras respektive verksamheter. Juryn granskar museernas förmåga att bedriva kreativ och nytänkande verksamhet. Museets genomslag hos publiken och mervärdet för museisektorn har också stor betydelse för bedömningarna.
– De tre nominerade har visat prov på framgång i sin förmåga att lyfta viktiga och aktuella samtidsfrågor. Med sitt kvalitativa innehåll är de inspiratörer för hela Museisverige, säger Pontus Forslund som är ledamot av styrelsen för svenska ICOM.
Vinnaren av Årets museum 2019 tillkännages under Museernas Vårmöte i Östersund den 9 april. Vandringspriset, som består av en glasskulptur designad av Bertil Vallien samt ett diplom, delas ut av kulturminister Amanda Lind. Förra året utsågs Göteborgs konstmuseum till Årets museum 2018.
Juryns motivering:
Kvinnohistoriskt museum har etablerat sig som en offensiv och nyskapande arena för kunskapsförmedling och debatt. Genom att skapa trygga rum kan forskning om makt, historia och kön lyftas fram och tankar, idéer och metoder stimulera till aktivt deltagande kring ett immateriellt kulturarv. Diskussionen om inkludering och exkludering i ett demokratiskt samhälle bidrar till att understryka museets roll som stimulerande mötesplats.
Juryn för Årets museum
Isabella Nilsson, Ständig sekreterare i Konstakademin, styrelsen för Sveriges Museer. Pontus Forslund, Enhetschef Administration & Fastighet, Sektor Museer, Göteborg, styrelsen för Svenska ICOM. Anna Hyltse, t f chef Göteborgs konstmuseum (vinnare Årets museum 2018). Liv Ramskjaer, generalsekreterare Norges museumsförbund.
Om ICOM
International Council of Museums (ICOM) är en organisation för museer och museianställda, bildad 1946, med formell status inom UNESCO. Svenska ICOM utbyter internationella erfarenheter bidrar till att stärka museernas samhällsroll, utvecklar etikmedvetenhet i museiverksamheten och stöttar medlemmarna. Globalt organiserar ICOM mer än 35 000 medlemmar och 20 000 museer i 136 länder. Svenska ICOM-kommittén har drygt 900 individuella och institutionella medlemmar.
Kontakter
Mats PerssonGeneralsekreterare
Tel:0708-11 60 40mats.persson@sverigesmuseer.seBilder



Länkar
Om
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
De kan bli Årets museum 202624.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg är nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
Enighet kring kulturens samhällsroll – men ekonomin urholkas4.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Politiker och verksamhetschefer är överens om att kulturen spelar en viktig roll för barn och unga, bildning och demokratisk delaktighet. Samtidigt vittnar verksamheterna om en fortsatt pressad ekonomi. Det visar rapporten Kulturriket Sverige från Svensk Scenkonst och Sveriges Museer.
Museerna tappar marginellt – men når rekordpublik digitalt16.1.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Drygt 19,6 miljoner fysiska besök gjordes på Sveriges museer under 2025. Det visar Sveriges Museers årliga sammanställning av 156 museiorganisationers rapportering från 230 museer och museifilialer runt om i landet. Det är en minskning med 1,8 procent jämfört med 2024, men bakom siffran döljer sig en mer nyanserad bild: fler museer ökade än minskade sina besök – 76 museer hade fler besökare, jämfört med 64 som tappade.
Nu börjar sökandet efter Årets museum 202631.10.2025 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Varje år uppmärksammas ett svenskt museum som på ett tydligt sätt vågar tänka nytt och levererar verksamhet i toppklass. Nu inleds arbetet med att utse Årets museum 2026 – och vem som helst kan vara med och påverka vem som får utmärkelsen genom att skicka in ett förslag.
Kulturpolitisk samling 2025 fokuserar på kompletterande finansiering7.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 13 oktober möts kulturaktörer, näringslivsföreträdare, politiker, forskare och myndighetspersoner på Kulturhuset Stadsteatern för att diskutera frågan om kompletterande finansiering av kulturlivet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

