Läkemedelsrobot ska minska risken för förväxling av läkemedel

— Läkemedelsrobotar innebär stora positiva förändringar för patientsäkerheten. Om inte patienten tar sina läkemedel går ett larm till våra sjuksköterskor, säger Maria Frick, legitimerad apotekare Aleris närsjukvård.
Aleris har undersökt möjligheten att införa så kallade läkemedelsrobotar inom den avancerade hemsjukvården i Region Stockholm. Totalt har 30 Dosell läkemedelsrobotar från iZafe köpts in. Under oktober kommer läkemedelsroboten att introduceras för den första patienten som vårdas inom avancerad sjukvård i hemmet (ASIH).
— Vi ser stora möjligheter med läkemedelsrobotar inom specialistsjukvården. Innovation och teknik som kan hjälpa våra patienter till ökad självständighet samtidigt som patientsäkerheten ökar eller bibehålls är viktigt för oss, säger Maria Frick.
Det är första gången en läkemedelsrobot integreras inom den avancerade hemsjukvården.
— Vi är oerhört stolta över att fortsatt få bidra till att hjälpa flera patientgrupper och underlätta vardagen med vår unika läkemedelsrobot. Vi ser fram emot att påbörja implementeringen av Doseller hos Aleris. Efter tre månader genomförs en utvärdering för att ser hur många läkemedelsrobotar verksamheten önskar ta in, säger Anders Segerström, CEO iZafe Group.
För vissa patientgrupper är roboten ett viktigt hjälpmedel. Giftinformationscentralen fick under fjolåret in en rad samtal om patienter som av feldosering eller förväxling fått i sig läkemedel felaktigt. 61 procent av dem rekommenderades att söka sjukvård. I gruppen återfinns många allvarliga överdoseringar.
— En läkemedelsrobot säger till när en patient ska ta sina läkemedel, samtidigt är läkemedel för kommande administreringstillfällen oåtkomliga, säger Maria Frick.
En annan fördel med läkemedelsrobotar är ökad effektivitet och möjlighet att lägga resurser på mer värdeskapande aktiviteter.
Det är inte alla patienter inom specialistsjukvården som är lämpliga för läkemedelsrobot, det görs alltid en bedömning och förankras med läkaren att patienten kan hantera sin medicinering med och att det är en lämplig lösning för just denna individ.
Så fungerar en läkemedelsrobot inom specialistsjukvården
Läkemedelsroboten, inte större än en skokartong, placeras i patientens hem. Roboten laddas med patientens ordinerade läkemedel förpackade i dospåsar. Läkemedelsroboten avläser tidpunkt för nästa läkemedelsintag och vid korrekt datum och klockslag matas en dospåse fram och blir därmed tillgänglig för patienten. För att påminna om att det är dags att ta läkemedel signalerar roboten med ljus och ljud.
Om patienten av någon anledning inte tar ut sin dospåse från roboten kommer patientens sjuksköterska att få ett larm om detta och kontaktar då patienten, antingen genom ett telefonsamtal eller ett besök.
Om Aleris
Aleris vision är att leda vägen till morgondagens hälsa och vård. Genom innovativa lösningar skapar vi möjligheter till ett bättre och friskare liv samtidigt som vi bidrar till ökad tillgänglighet och samhällsnytta. Aleris är en skandinavisk vårdgivare med två miljoner patientbesök om året och bedriver specialistsjukvård på över 130 platser i Sverige, Norge och Danmark.
Om Dosell
Läkemedelsroboten Dosell är ett svensktillverkat digitalt hjälpmedel för säkrare medicinering i hemmet och för boende på äldreboenden. Dosell integreras i välfärdsplattformar och säljs som ett av flera integrerade digitala hjälpmedel via partners. Dosell meddelar patienten när det är dags att ta medicinen, och om medicinen trots påminnelserna inte tas larmar Dosell vårdpersonal eller anhöriga som snabbt kan förhindra att en skada sker samt förbättrar följsamheten och minimerar därmed läkemedelsrelaterade skador.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Aleris presstjänst nås dygnet runt på +46 (0)730 – 38 38 20 (ej sms). Du kan även kontakta oss på press@aleris.se.
Maria FrickLegitimerad apotekare
Tel:070-025 71 99maria.frick@aleris.seKenan HarbasPress- och public affairschef
Tel:+46 70-783 42 03Kenan.Harbas@aleris.seAnders SegerströmCEO iZafe Group
Tel:070-875 14 12anders.segerstrom@izafegroup.comBilder



Om
Aleris vision är att leda vägen till morgondagens hälsa och vård. Genom innovativa lösningar skapar vi möjligheter till ett bättre och friskare liv samtidigt som vi bidrar till ökad tillgänglighet och samhällsnytta. Aleris är en skandinavisk vårdgivare med två miljoner patientbesök om året och bedriver specialistsjukvård på över 130 platser i Sverige, Norge och Danmark.
Följ Aleris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Aleris
Aleris Sömnapné och Neurofysiologiska kliniken på Universitetssjukhuset kapar väntetiden till sömnapné20.3.2023 09:34:34 CET | Pressmeddelande
Uppskattningsvis har cirka 500 000 svenskar sömnapné, men att få diagnos och start av behandling tar tid. Aleris Sömnapné och Neurofysiologiska kliniken på Universitetssjukhuset i Linköping har på bara 4 dagar med gemensamma resurser kapat väntetiden till behandlingsstart från 18 till 3 månader.
Samarbete och nya arbetssätt ska säkra ryggkirurgi i Västerbotten7.3.2023 07:52:31 CET | Pressmeddelande
Aleris och Norrlands Universitetssjukhus fortsätter att samverka inom ryggoperation, med syfte att erbjuda patienter snabbare operationstid. Satsningen har inneburit att patienter som väntat längre än 90 dagar till ryggoperation har sjunkit med 12 procent på 5 månader.
Ny operationssatsning ska minska väntetiderna för patienter inom Region Västerbotten och Region Västernorrland17.2.2023 13:59:06 CET | Pressmeddelande
Aleris, Region Västerbotten och Region Västernorrland samverkar inom vasektomi, manlig sterilisering, med syfte att erbjuda patienter som väntat längre än vårdgarantins gränser snabbare operationstid. Satsningen är en del av målsättningen om en köfri specialistsjukvård.
Aleris delar ut miljonbidrag till innovation9.12.2022 08:09:00 CET | Pressmeddelande
Varje år delar Alerisfonden ut medel till projekt som bidrar till utvecklingen av hälso- och sjukvården som skapar nytta för patienter i Skandinavien. Av de 32 ansökningar som kom in till Alerisfonden från Aleris i Sverige, Norge och Danmark under årets ansökningsperiod har juryn nu utsett tolv projekt som delar på drygt 1,1 miljoner kronor.
Jens Eriksson vald till styrelseledamot för Vårdföretagarnas branschstyrelse6.12.2022 09:20:46 CET | Pressmeddelande
I samband med Vårdföretagarnas årsmöte valdes Jens Eriksson, Sverigechef Aleris, till ny styrelseledamot för Vårdföretagarnas branschstyrelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum