Lidl Sverige utökar samarbetet med Sveriges Stadsmissioner
29.3.2022 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Sveriges Stadsmissioner och Lidl har sedan 2019 arbetat tillsammans då ett centralt samarbete inleddes med målet att även etablera samarbeten på lokal nivå.
-Det är fantastiskt att vi kan utöka vårt samarbete på lokal nivå. Det innebär att vi på Lidl har en möjlighet att arbeta lokalt, där både vi och våra kunder är, för att minska matsvinnet och matfattigdomen i Sverige, säger Caroline Kjerstadius, Hållbarhetschef på Lidl Sverige.
I dagsläget har 122 Lidl butiker ett samarbete för att skänka mat varav 27 av dessa samarbetar med Stadsmissionen. Andra samarbetspartners är Allwin, Ätbart och Matakuten. Även Lidls tre lager har ett upparbetat samarbete med Sveriges Stadsmissioner.
-Vi är väldigt glada över det utökade samarbetet med Lidl. Att Lidl betalar en avgift för att vi omhändertar butikernas matöverskott bidrar till en hållbar finansiering av Stadsmissionens matcentraler. Därigenom kan fler människor i matfattigdom få näringsriktig mat, säger Anne Lunde Dinesen, samordnare på Sveriges Stadsmissioner.
Målet är att alla butiker ska ha ett donationssamarbete på plats senast 2025 och bidra till det övergripande målet att halvera Lidl Sveriges matsvinn i butik och lager.
-Då vi inom Lidl Sverige har ett högt uppsatt mål om halverat matsvinn till 2025 (basår 2017) ser vi nu positivt på det utökade samarbetet med Stadsmissionen och på så vis kunna ta vara på ännu fler måltider, säger Caroline Kjerstadius.
Följande av Lidl Sveriges butiker samarbetar i dagsläget med Sveriges Stadsmissioner:
Eskilshemplan, Eskilstuna Råbergstorp, Nyköping, Helsingborg, Landskrona, Löddeköpinge, Helsingborg, Helsingborg Söder, Helsingborg Råå Center, Bromölla, Hässleholm, Kristianstad (C4 Shopping), Boländerna, Gottsunda, Gränby, Bäckby, Erikslund, Gryta, Öster Mälarstrand, Rynninge, Rosta, Kumla, Linköping, Kockaretorpet, Norrköping Ektorpet, Norrköping Lindövägen, Kalmar Polhemsgatan.
Även Lidl Sveriges tre lager, Rosersberg, Halmstad och Örebro samarbetar med lokala Stadsmissioner.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm
Om Lidl:
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och har sedan dess utmanat marknaden. Idag har Lidl Sverige vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 203 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar över 5000 personer på Lidl Sverige. Huvudkontoret ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och Lidl har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro samt fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Om Sveriges Stadsmissioner:
Sveriges Stadsmissioner arbetar för människor som lever i utsatthet och utanförskap i Sverige. Medlemmar är den lokala Stadsmissionen, i Eskilstuna, Göteborg, Kalmar, Linköping, Skåne, Stockholm, Umeå, Uppsala, Västerås och Örebro. Stadsmissionerna arbetar för ett mänskligare samhälle genom social omsorg, arbetsintegration och utbildning. Målet är att främja delaktighet oavsett ekonomi och bakgrund och att förebygga utanförskap.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl Sverige återkallar kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe24.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar frysta kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe. Efter rutinmässig analys av produkten har salmonella hittats i en begränsad batch.
Earl Grey från Lord Nelson är bäst i test – kniper delad förstaplats i konsumenttest24.2.2026 10:46:31 CET | Nyheter
Earl Grey-teet från Lord Nelson, Lidls egna varumärke, har utsetts till ett av marknadens främsta i Allt om Mats stora test av tepåsar. I ett blindtest utfört av en testpanel fick teet det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld delad förstaplats i det tolv produkter starka startfältet.
Lidl presenterar “The Trolley Bag” - ett exklusivt globalt samarbete med designstjärnan Nik Bentel20.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl fortsätter sitt uppmärksammade designsamarbete med Nik Bentel och lanserar nu ”The Trolley Bag”, en exklusiv väska inspirerad av den klassiska kundvagnen. Efter succén med virala ”Croissant Bag” suddar kedjan åter ut gränsen mellan vardagsnytta och high fashion. I Sverige lottas ett begränsat antal exemplar ut via Lidl Sveriges Instagram med start den 24 februari.
Carl Balcer och Robert Stekovic i nya nyckelroller på Lidl Sverige13.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Carl Balcer är tillbaka på Lidl Sverige i rollen som inköpsdirektör. Och Robert Stekovic intar den nya rollen som kunddirektör med ansvar för marknadsföring, varumärkesstrategi och kundrelationer.
Jakten på Sveriges nästa stora artist fortsätter – Lidl rullar ut Open Mic-bussen12.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I slutet av januari startade årets Melodifestivalturné. För att fira det rullade Lidl Sverige tillsammans med profilerna Pontus Bjernekull Mörner och Ebba Högberg ut en sångtävling på hjul. Nu rullar bussen vidare mot nästa stopp. Open Mic-bussen stannar på fyra ställen och vinnaren kammar hem möjligheten att tillsammans med riktiga proffs producera sin alldeles egen låt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
