Lidls digestivekex i topp – ” Spröd och krispig konsistens”
25.10.2021 09:30:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Med omdömen som ” Lagom tjock. Lättuggad. God smakbalans mellan sötma och lite beska. Spröd och krispig konsistens.” placerade sig Sondey Digestive Original i topp med fyra av fem fyrar.
Att Sondey Digestive Original placerar sig i toppen visar återigen att Lidl Sverige erbjuder högsta kvalitet till bästa pris. Med ett pris på 6:90 SEK är Sondey det mest prisvärda kexet i testet.
- Vi är, återigen, inte förvånade att en av våra produkter placerar sig i topp. Dessutom med bäst pris. Det är ett kex som passar perfekt till salt ost eller solo till kaffet, säger Robert Stekovic, Kommersiell Direktör på Lidl Sverige.
Konsumentpanelen menade också att kexet påminde mer om en kaka än ett kex och gav det höga betyg. ”Här smakar det kola och nästan lite salty caramel. Gött söt och funkar tamigtusan på egen hand”, skrev en av deltagarna.
Sondey Digestive Original kommer i förpackning om 400 gram och kostar 6:90 kronor.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl etablerar sig i Torsby 2027 – utökar lågprisutbudet på orten18.8.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under hösten 2027 stärks dagligvaruutbudet i värmländska Torsby när Lidl öppnar en ny butik. Etableringen vid E45:an innebär utökade lågprisalternativ på orten och blir en viktig knutpunkt för både lokalbefolkning och genomresande fjällresenärer.
Lidl fortsätter växa i Skåne – öppnar ny butik i Hörby 202718.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart att Lidl öppnar ännu en butik i Skåne. Under det sista kvartalet 2027 öppnar den nya butiken i Hörby. Etableringen markerar en viktig satsning för att fortsätta täcka de vita fläckarna på butikskartan i länet.
Lidl först i branschen: Hela sortimentet av färsk frukt och grönt verifieras av Testfakta17.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Som första dagligvarukedja får Lidl nu hela sitt sortiment av färsk frukt och grönt verifierat av Testfakta. Verifieringen innebär ett omfattande kontrollprogram med oberoende analyser och krav som går långt utöver lagens minimikrav.
Lidl och PAW Patrol®: När barnens hjältar inspirerar till medvetna val4.8.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
I juli lanserade Lidl ett unikt samarbete med det populära barnkonceptet PAW Patrol. För första gången i Sverige och 29 andra länder kommer de välkända karaktärerna att användas exklusivt på ett urval av Lidls egna livsmedelsprodukter – som uppfyller både WHO:s näringskriterier och Lidls egna strikta tilläggskrav.
Svensk mat från Lidl mättar 17 000 scouter i Kristianstad20.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
På lördag samlas tusentals unga scouter i Norra Åsum utanför Kristianstad för jättelägret Jamboree26. Att mätta alla deltagare kräver enorma mängder mat och logistik på hög nivå. Som officiell huvudpartner kliver Lidl Sverige in för att leverera tonvis med svenskproducerad frukost och grönsaker under lägret.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

