Lidls tonfisk utsedd till testvinnare
18.8.2023 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
I Aftonbladets stora test av tonfisk på burk utsågs Lidls tonfisk i olja till testvinnare. Vinnaren beskrevs som god, kraftig tonfisksmak med fint skiviga och rejäla bitar.

När Aftonbladets panel nyligen testade 19 olika sorter tonfisk på burk utsågs Lidls Nixe tonfisk i olja till bäst i test. Med ett pris på 18,50 kronor för 140 gram så är Lidls tonfisk även ett av de mer prisvärda alternativen. Även Lidls tonfisk i vatten får bra betyg och en i testpanelen utsåg den till sin personliga favorit.
- Vi är oerhört stolta över att vår tonfisk på burk blev bäst i test. Tonfisk är en perfekt produkt som passar till allt från nyttig lunch till en festlig måltid. Helt enkelt något som borde finnas i allas skafferi! Vinsten är dessutom ytterligare ett bevis på att god smak inte behöver kosta skjortan, säger Robert Stekovic, Inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
Motiveringen löd:
Fint skiviga och rejäla bitar med mjäll konsistens. God, kraftig tonfisksmak. ”Äntligen lite punch!” Två testare av fyra tycker att den här är bäst i test och Lidl-burken tar också hem totalsegern.
Lidls egen Nixe tonfisk i olja kostar 18,50 kronor för 140 g avrunnen vikt med ett kilopris på 132,14 kronor.
Nyckelord
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seNahir AslanPresschef
Tel:08-5555 7195press@lidl.seVid övriga frågor (kundtjänst)
http://www.lidl.se
Om oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl Sverige ”Momssäkrat 2026” efter helgens tjuvstart av prissänkningen2.4.2026 08:03:18 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige är nu certifierat som ”Momssäkrat 2026” av Matpriskollen. Certifieringen bekräftar att Lidl hållit sitt löfte: att hela matmomssänkningen når konsumenternas plånböcker. Redan i lördags tjuvstartade Lidl prissänkningen i samtliga butiker över hela landet.
Sveriges snålaste person maxar momssänkningen hos Lidl1.4.2026 13:54:06 CEST | Pressmeddelande
I dag sänks matmomsen i Sverige. För att visualisera vad det faktiskt innebär för svenska barnfamiljer gav Lidl sparproffset Günther Mårder i uppdrag att maxa en femhundring på Lidl – den extra summa en genomsnittlig familj nu beräknas spara per månad.
Lidl-favorit kammar hem fullpott – Ocean Sea torskfiléer är bäst i test27.3.2026 13:00:00 CET | Nyhetsbrev
Att servera en riktigt god fiskmiddag till vardags ska varken vara krångligt eller innebära en kompromiss med smaken. I ett smaktest utfört av Icakuriren utses Ocean Sea Panerade torskfiléer till testvinnare med det högsta betyget 5 av 5.
Lidl svarar på priskriget: Sänker priset på allt i butiken redan på lördag27.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Medan konkurrenterna sänker priset på utvalda delar av sortimentet först på måndag, går Lidl Sverige hela vägen. Från och med lördag morgon gäller full matmomseffekt på i princip allt i butiken*. Prissänkningen motsvarar hela den kommande momshalveringen och Lidl sänker därmed priserna fyra dagar före den 1 april.
Efterlängtad Lidl öppnar i Kållered26.3.2026 13:25:02 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på fler lågprisaktörer i södra Mölndal har länge varit stor. I dag öppnar äntligen Lidl i Kållered – och därmed finns nu Sveriges billigaste matkasse* på 211 platser i Sverige. – Läget i Kållered är oslagbart. Tack vare andra stora aktörer drar handelsplatsen till sig uppmärksamhet regionalt. Vi ser fram emot att välkomna många nya kunder, särskilt med tanke på de 20 000 bostäder som planeras i området, säger Christoffer Wennergren, fastighetschef på Lidl Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum