LO kampanjar för att få Johan Danielsson vald till EU-parlamentet
16.5.2023 13:10:00 CEST | LO | Pressmeddelande
- Från LO:s håll ska vi driva på för att Socialdemokraterna nominerar Johan Danielsson till Europaparlamentet nästa år. Vi är en enig LO-styrelse som står bakom att han rätt person att företräda våra medlemmar i EU, säger LO:s ordförande Susanna Gideonsson.
- Vår ingång inför valet till parlamentet är enkel. Där makt utövas ska facket finnas. Det är viktigt med en person som förstår den svenska arbetsmarknaden. Det är ingen hemlighet att den svenska modellen behöver försvaras från klåfingriga byråkrater i Bryssel. Men det finns också många frågor där vi gemensamt med andra behöver driva förbättringar för löntagarna även på EU-nivå, säger Susanna Gideonsson.
Johan Danielsson (S) som även tidigare bland mycket annat varit parlamentsledamot säger:
- Det måste bli stopp på EU-regler som möjliggör kriminalitet på svensk arbetsmarknad. Jag vill ta kampen mot den växande arbetslivskriminaliteten till Bryssel.
- Jag är otroligt stolt över att ha LO-facken i ryggen. Det ger mig styrka och kraft i arbetet. Vårt gemensamma fackliga budskap är tydligt: utnyttjar du människor ska du inte sova gott om natten
Om
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO-ekonomerna i ny prognos: Tillväxt trots hög arbetslöshet och växande osäkerhet20.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
BNP väntas växa med 2,7 procent 2026, framför allt drivet av hushållens konsumtion. Men den ekonomiska återhämtningen är ojämnt fördelad och arbetslösheten är fortsatt bland de högsta i Europa. Det visar LO-ekonomernas prognosuppdatering för våren 2026 som släpps dag.
Ny LO-rapport: Påtvingad deltid kostar arbetarkvinnor över 6000 kronor i månaden6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
LO-kvinnor förlorar 6200 kronor i månaden på att de nekas heltidsjobb. Det visar nya siffror från LO. - Nu ska vi sänka veckoarbetstiden och samtidigt ge fler rätt till heltid och en lön det går att leva på, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
LOs ordförande delar ut Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris16.2.2026 10:38:34 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 23 februari delar LOs ordförande Johan Lindholm ut Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris till författaren Marjaneh Bakhtiari.
LO ska begära förhandling med Svenskt Näringsliv om sänkt veckoarbetstid3.2.2026 08:33:00 CET | Pressmeddelande
LO vill sänka normalarbetstiden från dagens 40 timmar per helgfri vecka för alla arbetare. Nu står LO-styrelsen bakom att inleda förhandlingar med Svenskt Näringsliv om förkortad veckoarbetstid.
Pressinbjudan: LO presenterar förslag om sänkt arbetstid2.2.2026 15:21:43 CET | Pressmeddelande
I morgon, tisdag klockan 8.30, presenteras LO-styrelsens förslag till hur LO vill sänka arbetstiden i Sverige. LOs ledning och företrädare för förbunden medverkar vid pressträffen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
