LO saknar arbetsmarknadspolitik i budgeten
8.11.2022 09:17:09 CET | LO | Pressmeddelande
- Arbetslösheten är fortfarande hög samtidigt som arbetsgivare ännu skriker efter arbetskraft. Vi vet hur det går att lösa. Med rätt sorts utbildning. Men vi hittar inte ens ordet arbetsmarknadsutbildning i budgeten, säger Susanna Gideonsson.
- Det är alldeles för tomt på förslag mot arbetslösheten. Vad som skulle behövas är en aktiv arbetsmarknadspolitik för full sysselsättning. Det är nödvändigt, inte minst i de tuffa tider som väntar våra förbundsmedlemmar den kommande vintern.
LO har också länge efterlyst satsningar på välfärden.
- Den svenska vården, skolan och omsorgen måste utvecklas och bemanningen i välfärden höjas. Regeringens satsning är bara en droppe i havet av vad som krävs, säger LO:s ordförande Susanna Gideonsson.
Samtidigt välkomnar LO beskedet att a-kassan ligger kvar på dagens nivåer.
- Inte minst med tanke på den krisvinter som väntar är det helt nödvändigt med en bra a-kassa. Därför är det bra att regeringen inte rör nivåerna i a-kassan. Vi anser dock att taket i a-kassan måste höjas så att fler arbetslösa får ett inkomstskydd. Du ska inte behöva gå från hus och hem i tider av omställning
LO:s styrelse har nyligen ställt sig bakom ett program för den kommande vintern. Där finns flera av de förslag LO vill se: https://www.lo.se/start/nyheter/rusta_sverige_for_krisvintern
Kontakter
LO:s pressjour
Tel:08-796 25 26press@lo.seOm
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
Pressinbjudan: Vårens prognos från LO-ekonomerna presenteras den 12 juni9.6.2026 12:46:19 CEST | Pressmeddelande
Fredag den 12 juni presenterar LO-ekonomerna årets första stora prognos och utsikter för svensk ekonomi.
Hundratusentals arbetarkvinnor betalar karens för mens9.6.2026 08:42:51 CEST | Pressmeddelande
I en ny opinionsundersökning bland arbetarkvinnor svarar 16 procent av de tillfrågade arbetarkvinnorna att de varit borta från jobbet på grund av mensbesvär. I gruppen 18-29 år har mer än var tredje arbetarkvinna förlorat inkomst på grund av mens. – Karensavdragets konsekvenser för arbetarkvinnor visar sig tydligt, säger Louise Olsson, vice ordförande för LO.
LOs fackligt feministiska stipendium till arbete mot våld i nära relationer11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
LO delar årligen ut ett stipendium för att stärka det fackligt feministiska arbetet på arbetsplatsen, i fackföreningsrörelsen eller arbetslivet i stort. I år går stipendiet till ett nätverk inom Livsmedelsarbetarförbundet.
LO på första maj: Arbetare får Sverige att fungera – nu måste Sverige fungera för oss1.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
LOs ordförande Johan Lindholm talar i Göteborg på första maj. I talet fokuserar han på pensioner, arbetslöshet, arbetslivskriminalitetet och att ta bort karensavdraget.
Här talar LOs företrädare på första maj30.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under första maj talar LOs ordförande Johan Lindholm i Göteborg. Talet hålls klockan 16.16 på Götaplatsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
