LO tecknar nytt kollektivavtal för anställda i bemanningsbranschen
28.4.2023 18:00:00 CEST | LO | Pressmeddelande
Avtalet omfattar cirka sextio tusen anställda LO-förbundsmedlemmar inom bland annat industrin, på lager, inom logistik och i byggbranschen. Avtalet gäller i två år från den 1 maj 2023.
- Avtalet följer märket på svensk arbetsmarknad. Det ger ökningar av garantilönerna och vi har fått till ett införande av regelverk om reskostnadsersättning vid dagliga resor utanför arbetstider, säger Kent Ackholt, ombudsman på LO med ansvar för bemanningsavtalet.
LO är överens med arbetsgivarna om att garantilönerna under avtalsperioden ska höjas med 7,76 kronor i timmen den 1 maj 2023 och med ytterligare 4,12 kronor i timmen kr den 1 maj 2024.
LO är också överens med arbetsgivarna om att tillsätta en arbetsgrupp kring det delade arbetsmiljöansvaret inom bemanningsbranschen.
Presskontakt:
LO:s pressjour 08-796 25 26 eller för frågor om avtalet: Kent Ackholt LO, 0730-787 621
Om
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO-ekonomernas nya prognos: Ekonomin växer igen – men arbetslösheten fortsatt hög12.6.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk ekonomi växer igen efter flera svaga år. I LO-ekonomernas nya prognos väntas BNP öka med 2,4 procent i år och 2,3 procent nästa år. Återhämtningen drivs framför allt av hushållens konsumtion, som stärks av stigande reallöner.
Pressinbjudan: Vårens prognos från LO-ekonomerna presenteras den 12 juni9.6.2026 12:46:19 CEST | Pressmeddelande
Fredag den 12 juni presenterar LO-ekonomerna årets första stora prognos och utsikter för svensk ekonomi.
Hundratusentals arbetarkvinnor betalar karens för mens9.6.2026 08:42:51 CEST | Pressmeddelande
I en ny opinionsundersökning bland arbetarkvinnor svarar 16 procent av de tillfrågade arbetarkvinnorna att de varit borta från jobbet på grund av mensbesvär. I gruppen 18-29 år har mer än var tredje arbetarkvinna förlorat inkomst på grund av mens. – Karensavdragets konsekvenser för arbetarkvinnor visar sig tydligt, säger Louise Olsson, vice ordförande för LO.
LOs fackligt feministiska stipendium till arbete mot våld i nära relationer11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
LO delar årligen ut ett stipendium för att stärka det fackligt feministiska arbetet på arbetsplatsen, i fackföreningsrörelsen eller arbetslivet i stort. I år går stipendiet till ett nätverk inom Livsmedelsarbetarförbundet.
LO på första maj: Arbetare får Sverige att fungera – nu måste Sverige fungera för oss1.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
LOs ordförande Johan Lindholm talar i Göteborg på första maj. I talet fokuserar han på pensioner, arbetslöshet, arbetslivskriminalitetet och att ta bort karensavdraget.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
