LO tecknar nytt kollektivavtal för anställda i bemanningsbranschen
28.4.2023 18:00:00 CEST | LO | Pressmeddelande
Avtalet omfattar cirka sextio tusen anställda LO-förbundsmedlemmar inom bland annat industrin, på lager, inom logistik och i byggbranschen. Avtalet gäller i två år från den 1 maj 2023.
- Avtalet följer märket på svensk arbetsmarknad. Det ger ökningar av garantilönerna och vi har fått till ett införande av regelverk om reskostnadsersättning vid dagliga resor utanför arbetstider, säger Kent Ackholt, ombudsman på LO med ansvar för bemanningsavtalet.
LO är överens med arbetsgivarna om att garantilönerna under avtalsperioden ska höjas med 7,76 kronor i timmen den 1 maj 2023 och med ytterligare 4,12 kronor i timmen kr den 1 maj 2024.
LO är också överens med arbetsgivarna om att tillsätta en arbetsgrupp kring det delade arbetsmiljöansvaret inom bemanningsbranschen.
Presskontakt:
LO:s pressjour 08-796 25 26 eller för frågor om avtalet: Kent Ackholt LO, 0730-787 621
Om
LO är en sammanslutning av tretton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO på första maj: Arbetare får Sverige att fungera – nu måste Sverige fungera för oss1.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
LOs ordförande Johan Lindholm talar i Göteborg på första maj. I talet fokuserar han på pensioner, arbetslöshet, arbetslivskriminalitetet och att ta bort karensavdraget.
Här talar LOs företrädare på första maj30.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under första maj talar LOs ordförande Johan Lindholm i Göteborg. Talet hålls klockan 16.16 på Götaplatsen.
LO: Regeringens vårbudget gör inget åt arbetslösheten13.4.2026 08:15:13 CEST | Pressmeddelande
LO kritiserar regeringens vårbudget för att sakna åtgärder som sätter Sverige i arbete. - Vi har en halv miljon arbetslösa i vårt land och enorma behov. Regeringens enda svar har varit att sänka a-kassan, säger LOs ordförande Johan Lindholm
Ungdomskollen – Unga saknar hopp om framtiden2.4.2026 06:47:00 CEST | Pressmeddelande
LOs årliga attitydundersökning visar på en stor oro bland unga vuxna. Var tredje ung är orolig för sin privatekonomi och oron ökar sen förra året. Särskilt oroliga är arbetssökande och oron är större bland unga kvinnor.
LOs pensionsutredning: Ett långt yrkesliv måste löna sig bättre31.3.2026 08:40:00 CEST | Pressmeddelande
LO kräver att pensionerna höjs och presenterar idag en utredning om hur det kan göras. - De låga pensionerna är ett svek mot Sveriges arbetare som börjar jobba tidigt i livet. Du ska inte behöva ha en klump i magen över att tänka på din ålderdom, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
