Tullverket

Många beslag av nätdrogen 3-CMC

Dela
Drogen kallas för ”kristall” och har blivit allt vanligare i missbrukarkretsar. Ett klick på nätet så kommer den syntetiska drogen 3-CMC eller någon av dess kemiska varianter direkt hem med posten. Tullverket varnar nu för farliga så kallade designerdroger som myndigheten beslagtar i allt större omfattning.
Tullverket varnar för centralstimulerande drogen 3-CMC. Foto: Tullverket
Tullverket varnar för centralstimulerande drogen 3-CMC. Foto: Tullverket

Tullverket ser en oroväckande tendens i de beslag som myndigheten gjort den senaste tiden. Många missbrukare beställer hem syntetiska så kallade designerdroger på nätet. Populärast just nu är 3-CMC (3-klorometkatinon) som är en centralstimulerande amfetaminliknande drog. Hittills i år har Tullverket beslagtagit 15 kilo av drogen, vilket motsvarar ungefär 75 000 doser. Det är lika mycket som beslagtogs under hela förra året.

-Vi är verkligen oroliga över den här utvecklingen. 3-CMC är en farlig drog som är svår att dosera och som kan ge livshotande biverkningar, säger Martin Petersson som är chef för Tullverkets Kontrollavdelning.

Skickas med posten

De flesta beslagen görs i brev och paket. Under pandemin har det varit svårare att resa och då beställer många narkotikamissbrukare droger på nätet. Av de totalt 37 beslag av 3-CMC som Tullverket har gjort hittills i år så har 32 upptäckts i post- och kurirflödet. Volymmässigt står det för nästan allt, 14,9 av totalt 15,0 kilo. Flest beslag har gjorts på postterminalen Toftanäs i Malmö men Tullverkets personal har även stoppat stora mängder 3-CMC på terminalerna i Göteborg, Jönköping, Västerås och Arlanda/Rosersberg.

Farlig designerdrog

Det finns en uppsjö av europeiska sajter som erbjuder så kallade designerdroger. Designerdroger tillverkas utanför läkemedelsindustrin för att kringgå narkotikaklassning en tid genom att deras kemiska sammansättning ändras en aning. 3-CMC är just en sådan drog som först i april 2019 klassades som narkotika tillsammans med 4-CMC som är en liknande drog. Innan dess var det designerdrogerna 3-MMC och 4-MMC som narkotikaklassades 2013 respektive 2009. Samtliga ingår i en grupp som kallas katinoner som stimulerar det centrala nervsystemet genom att öka frisättningen av kroppens signalsubstanser dopamin, noradrenalin och serotonin.

-Det här är substanser som ger rus, eufori, ökad empati och hallucinationer. Men som också kan ha allvarliga biverkningar som till exempel kramper, psykoser och hjärnskador, säger Jenny Åberg vid Tullverkets laboratorium, som analyserar vilka slags droger som beslagtas.

Riskerar fängelse

När det gäller drogens farlighet så har Rättsmedicinalverket påvisat fynd av 3-CMC i fyra obduktionsfall sedan januari 2019 och två av dessa fall är från i år. Under samma period upptäcktes drogen i 63 rättskemiska analyser på prover från levande personer som Polismyndigheten lämnat in i samband med olika brottsutredningar.

-Därför är det extra oroande att drogen på vissa håll i Sverige har fått fäste bland festande ungdomar. Det cirkulerar också rykten om att 3-CMC är lagligt vilket är direkt felaktigt, säger Martin Petersson. Så sent som i förra månaden dömdes en man i Norrköping som hade beställt nästan ett kilo 3-CMC från Nederländerna. Han dömdes till två års fängelse för försök till grovt narkotikabrott.

För mer information, kontakta Tullverkets presstjänst:
0771-450 590 eller press@tullverket.se

Nyckelord

Bilder

Tullverket varnar för centralstimulerande drogen 3-CMC. Foto: Tullverket
Tullverket varnar för centralstimulerande drogen 3-CMC. Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Designerdrogen 3-CMC har blivit allt vanligare bland Tullverkets beslag hittills i år. Foto: Tullverket
Designerdrogen 3-CMC har blivit allt vanligare bland Tullverkets beslag hittills i år. Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Beslagen av 3-CMC förvaras ofta i små platspåsar. Foto: Tullverket
Beslagen av 3-CMC förvaras ofta i små platspåsar. Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Den amfetaminliknande drogen 3-CMC har blivit allt mer populär bland missbrukarna. Foto: Tullverket
Den amfetaminliknande drogen 3-CMC har blivit allt mer populär bland missbrukarna. Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Beslagen av nätdrogen 3-CMC hittills i år motsvarar 75 000 doser. Foto Tullverket
Beslagen av nätdrogen 3-CMC hittills i år motsvarar 75 000 doser. Foto Tullverket
Ladda ned bild
Nätdrogen 3-CMC är svår att dosera och kan orsaka allvarliga skador, varnar Tullverket. Foto: Tullverket
Nätdrogen 3-CMC är svår att dosera och kan orsaka allvarliga skador, varnar Tullverket. Foto: Tullverket
Ladda ned bild

Om

Tullverket
Tullverket
Huvudkontor: Tegeluddsvägen 100, Stockholm


0771-450 590https://www.tullverket.se/sv/

Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman. 

Följ Tullverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Tullverket

Grodmän på undervattensskotrar misstänks ha hämtat 240 kilo kokain från smuggelfartyg27.11.2025 12:23:51 CET | Pressmeddelande

Tullverket har avslöjat ett avancerat sätt att smuggla sammanlagt cirka 240 kilo kokain till Sverige. Dykare på undervattensskotrar misstänks ha plockat upp narkotika som var fäst på ett fartyg i Uddevalla hamn. Vid ett tillslag i juni mot två fordon i Ljungskile hittade tullkriminalen 170 kilo kokain värt drygt 160 miljoner kronor i missbrukarledet. På torsdagen åtalades tre män vid Uddevalla tingsrätt misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling samt synnerligen grovt narkotikabrott.

Stora mängder kokain smugglades i dolda utrymmen14.11.2025 08:09:35 CET | Pressmeddelande

Tullverket har avslöjat flera avancerade varianter där dolda utrymmen i personbilar och lastbilar använts till att smuggla och distribuera narkotika. Nu åtalas två polska chaufförer som stoppades vid Öresundsbron i somras när de försökte smuggla in 32 kilo kokain i ett lönnutrymme i en kyltrailer. Samma lastbil misstänks ha fört in 82 kilo kokain som tullkriminalen hittade i våras när de slog till mot två ombyggda fordon i Stockholm. Samtidigt pågår i Stockholms tingsrätt en rättegång mot fem andra inblandade i den organiserade smugglingen som beräknas ha omsatt mångmiljonbelopp.

Falskt fraktbud smugglade stora mängder narkotika5.11.2025 09:05:47 CET | Pressmeddelande

Den vita lastbilen saknade firmamärken och verkade lite väl sliten för att tillhöra ett välrenommerat fraktbolag. Chauffören i sin jacka med tydliga DHL-loggor var inte heller så trovärdig. Så Tullverkets personal vid Öresundsbron bestämde sig för att undersöka det nederländska fordonet lite närmare. Längst in i lastutrymmet hittades fem lådor som innehöll nästan sex kilo heroin och runt 237 kilo cannabisharts. Utredningen visar att han var på väg till en industrifastighet på Värmdö utanför Stockholm. På onsdagen åtalades den 24-årige chauffören vid Malmö tingsrätt för synnerligen grov narkotikasmuggling.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye