Mer kompetens behövs för att klara upp dödligt våld i kriminell miljö
7.3.2023 08:00:00 CET | Brå | Pressmeddelande
- Dödligt våld i kriminella miljöer innefattar en högre grad av planering och inbegriper oftare fler gärningspersoner än vid andra typer av dödligt våld. Gärningspersonerna har också ofta koll på hur de ska undvika att lämna olika typer av spår efter sig. Sammantaget innebär det att den här typen av brott är betydligt svårare att utreda och klara upp än andra typer av dödligt våld, säger Jonas Öberg, projektledare, Brå.
De grundläggande funktioner som behövs i brottsutredningar om dödligt våld i kriminella miljöer bedöms i huvudsak vara på plats, men tillgängliga resurser påverkar ofta vilka funktioner som arbetar med en utredning. Inte sällan lånas det in oerfaren personal till utredningsorganisationerna, vilket påverkar kvaliteten på utredningsarbetet.
- Det råder brist på utbildade och erfarna utredare av grova våldsbrott. Här ser vi att det behövs ökade utbildningsinsatser för att höja kompetensen, säger Sara Merenius, utredare, Brå.
Många fall av dödligt våld i kriminella miljöer är reaktioner på tidigare våldshändelser, och i vissa fall har konflikter i miljön utvecklats till långa serier av grova våldsbrott. Samordningen mellan utredningar med gemensamma beröringspunkter behöver utvecklas, så att de kan dra större nytta av varandra genom att dela information och utredningsmaterial.
Den tekniska bevisningen är ofta viktig vid den här typen av dödligt våld och kommunikationen mellan utredningarna och NFC behöver utvecklas. De långa handläggningstiderna på NFC gör också att bevisläget i utredningar av grova våldsbrott påverkas.
Fakta
Rapporten Utredning och uppklaring av dödligt våld i kriminell miljö (Brå 2023:4) är ett egeninitierat projekt av Brå. Studien består av en aktgranskning av 113 polisutredningar av dödligt våld med skjutvapen i kriminell miljö (2017–2019), samt ett 25-tal intervjuer med utredare och åklagare med erfarenhet av att utreda den typen av dödligt våld.
Nyckelord
Kontakter
Jonas ÖbergProjektledare
Tel:072-99 58 436jonas.oberg@bra.seSara MereniusUtredare
Tel:072-99 58 452sara.merenius@bra.seDokument
Länkar
Om
Brottsförebyggande rådet (Brå) är en myndighet som verkar för att brottsligheten ska minska och tryggheten öka i samhället genom att ta fram fakta och sprida kunskap om brottslighet och brottsförebyggande arbete. Brå producerar även den officiella kriminalstatistiken, utvärderar reformer, bedriver forskning och stödjer lokalt brottsförebyggande arbete. www.bra.se
Följ Brå
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Brå
Allt fler äldre målsägare vid bedrägeribrott11.6.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
Bland personer 65 år eller äldre har antalet målsägare för bedrägeribrott ökat betydligt, särskilt bland äldre kvinnor. Det visar ny statistik över målsägare vid brottsanmälan som Brå publicerar idag.
Världsledande forskare inom kriminologi samlas i Stockholm8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag, den 8 juni, startar en av världens främsta kriminologikonferenser på Münchenbryggeriet i Stockholm: The Stockholm Criminology Symposium. I samband med konferensen delas The Stockholm Prize in Criminology ut av H.M. Drottning Silvia i Stockholms stadshus.
Pressinbjudan: Internationell kriminologikonferens i Stockholm27.5.2026 08:00:00 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till 2026 års upplaga av The Stockholm Criminology Symposium, som hålls på Münchenbryggeriet den 8–10 juni. Årets huvudteman är “A Better Understanding of Migration, Ethnicity and Crime” och "The Power of Crime Prevention Programs”. Justitieminister Gunnar Strömmer medverkar i den inledande paneldiskussionen.
Straffbestämmelsen mot hedersförtryck har inte fungerat bra21.5.2026 08:52:48 CEST | Pressmeddelande
I juni 2022 infördes ett nytt brott, hedersförtryck, för att åstadkomma en mer heltäckande och ändamålsenlig lagstiftning som speglar allvaret med hedersrelaterat våld och förtryck. Brå har utvärderat hur bestämmelsen tillämpats och drar slutsatsen att kriminaliseringen inte fungerat bra. Istället för att förbättra de utsattas situation leder rättprocessen allt för ofta till att deras situation försämras.
Straffbestämmelsen mot hedersförtryck har inte fungerat bra21.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I juni 2022 infördes ett nytt brott, hedersförtryck, för att åstadkomma en mer heltäckande och ändamålsenlig lagstiftning som speglar allvaret med hedersrelaterat våld och förtryck. Brå har utvärderat hur bestämmelsen tillämpats och drar slutsatsen att kriminaliseringen inte fungerat bra. Istället för att förbättra de utsattas situation leder rättprocessen allt för ofta till att deras situation försämras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
