Michael Cavanagh ny operachef på Kungliga Operan
30.11.2020 11:00:46 CET | Kungliga Operan | Pressmeddelande

– Jag är så glad att få välkomna Michael Cavanagh som min blivande efterträdare till operachef. Han har en synnerligen bred konstnärlig kompetens, stor internationell erfarenhet och van att leda på ett inspirerande och utvecklande sätt. Han kommer att ta Operan in i framtiden med nya tankar och idéer, säger Birgitta Svendén.
– Från första stund har jag älskat att jobba i Kungliga Operans vackra och historiska operahus där jag haft många underbara upplevelser med solister, kör, orkester, team, övriga medarbetare och publik. De är verkligen enastående i världen, säger Michael Cavanagh som i över 20 år har varit en av Nordamerikas mest framgångsrika och anlitade operaregissörer. Han fortsätter: "Under Birgitta Svendéns ledning har Kungliga Operan blivit ett operahus av högsta rang med en otrolig konstnärlig nivå och ett exceptionellt gott internationellt anseende."
Han tillägger att han med stor ödmjukhet ser fram emot att efter sommaren få ta vid efter Birgitta Svendéns framgångsrika period som Kungliga Operans första kvinnliga operachef. Hennes chefskap har bl a inneburit uppsättningar som lovordats av publik och press, hög publikbeläggning, en föryngring av Operans publik och en framgångsrik satsning på digitala föreställningar och konserter.
När Michael Cavanagh tillträder har Birgitta Svendén varit operachef på Kungliga Operan i 12 år, sedan 2009. Hennes förordnande som VD är förlängt till 2022 och hon gör planeringen för säsongerna 2021 och 2022.
Michael Cavanagh är född i Winnipeg, Manitoba och började sin karriär som sångare. I samband med studier på Musikhögskolan i Hamburg tillbringade han många kvällar på stadens operahus och upptäckte sin kallelse som regissör.
Han har regisserat åtskilliga uppsättningar på San Francisco Opera, bl a Mozart-Da Ponte-trilogin. Han har regisserat flera operor i Vancouver, bl a John Adams Nixon in China som en del av vinter-OS 2010. Sammanlagt har det blivit cirka 150 produktioner vid 32 operahus i USA, Kanada och Europa, däribland t ex Royal Opera House i London, Opera Philadelphia och L’Opéra de Montréal.
Michael Cavanagh har varit konstnärlig ledare för Edmonton Opera, producent och regissör vid Opera on the Avalon i St John, Newfoundland, skrivit libretton till sju kammaroperor och anlitas ofta som dramaturg. Han är verksam på fakulteten vid Don Wright Faculty of Music vid Western University i Ontario, Kanada.
För mer information eller intervjuer, kontakta gärna:
Torbjörn Eriksson, presschef, Kungliga Operan
torbjorn.eriksson@operan.se
+46 70-6344353
Bilder


Om
Kungliga Operan är sedan 1773 Sveriges nationalscen för opera och balett.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Årets julklapp är dubbla gästspel: Läderlappen på Filadelfia Convention Center och Nötnäpparen med Kungliga Baletten på Cirkus6.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Julen 2026 bjuder Kungliga Operan på både operetten Läderlappen på Filadelfia Convention Center (Filiadelfiakyrkan) och dessutom den älskade balettklassikern Nötknäpparen, som Kungliga Baletten ger på Cirkus. Biljetterna släpps idag, den 6 maj.
The Royal Swedish Ballet performs Juliet & Romeo in Madrid29.4.2026 14:15:00 CEST | Pressmeddelande
The Teatro Real in Madrid will host the Royal Swedish Ballet, for five guest performances of Mats Ek's ballet Julia & Romeo during May.
Kungliga Baletten ger Julia & Romeo i Madrid29.4.2026 13:00:21 CEST | Pressmeddelande
Teatro Real i Madrid får besök av Kungliga Baletten, som under fyra kvällar i maj framför Mats Eks helaftonsbalett Julia & Romeo.
Storslagen final för Det magiska huset – Unga Operans webbserie om scenkonstens värld bakom kulisserna27.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu släpps det 20:e och sista avsnittet av Unga Operans webbserie Det magiska huset. Där får barn möta musik, dans och människor på och bakom scenen på Sveriges nationalscen för opera och balett.
Sopranen Christina Nilsson får regeringens musikexportpris 202523.4.2026 16:14:01 CEST | Pressmeddelande
Priset delades ut idag i Guldfoajén på Kungliga Operan och Christina Nilsson framträdde själv under ceremonin. Det är första gången sedan 2004 som en operasångerska mottar regeringens musikexportpris. Redan på lördag, den 25 april, kan Kungliga Operans publik uppleva Christina Nilsson i Turandot, som har nypremiär på stora scenen,
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
