Museerna trygg plats under pandemin - stora skillnader på antal besök i landet
18.9.2020 09:00:05 CEST | Sveriges Museer | Pressmeddelande
– Vi är positivt överraskade även om det har varit stora tapp när det gäller besökarna för museerna i sommar. Det är dock stor skillnad mellan museerna runt om i landet, säger Jeanette Gustafsdotter, generalsekreterare Sveriges Museer.
I storstadsområdena har de uteblivna utlandsturisterna och färre äldre besökare påverkat sommarens besökstal. Utanför storstadsområdena noterar museerna många svenska turister, särskilt märks kategorin kommunala museer med hela 68 procent av fjolårets besökstal. Även friluftsmuseerna runt om i landet har varit attraktiva besöksmål för de som valt att semestra i Sverige, med ett snitt på 62 procent jämfört med sommaren 2019.
– Museerna har aktivt arbetat med att skapa trygga platser för besökarna under pandemin. Det visar hur viktiga museerna är för bevarande av samhällslugnet trots pågående kris, avslutar Jeanette Gustafsdotter.
Museerna har enligt rapporten tagit stort ansvar för att smittsäkra genom att anpassa verksamheten efter Folkhälsomyndighetens restriktioner.
Besöksrapporten konstaterar bland annat följande:
- 41 procent av besökarna jämfört med förra sommaren trots stora begränsningar i öppethållande och utbud.
- Färre besök drabbar olika ekonomiskt men sammanlagda bortfallet i sommar bedöms vara minst 225 miljoner kronor.
- Fler besök utanför storstäderna.
Andelen sommarbesök 2020 per region hos de rapporterande medlemmarna
(jämfört med fjolårssiffran juni-augusti)
Blekinge: 31 procent
Dalarna: 67 procent
Gotland: 23 procent
Gävleborg: 50 procent
Halland: 70 procent
Jämtland/Härjedalen: 41 procent
Jönköpings län: 81 procent
Kalmar län: 29 procent
Kronoberg: 55 procent
Norrbotten: 50 procent
Skåne: 67 procent
Stockholm: 28 procent
Sörmland: 66 procent
Uppsala: 46 procent
Värmland: 47 procent
Västerbotten: 31 procent
Västernorrland: 80 procent
Västmanland: 6 procent (det rapporterande museet var i huvudsak stängt)
Västra Götaland: 47 procent
Örebro: 82 procent
Östergötland: 58 procent
Kontakter
Anna WallgrenKommunikatör
Tel:073 951 79 68anna.wallgren@sverigesmuseer.seJeanette GustafsdotterGeneralsekreterare
Tel:0706-24 45 56Jeanette.gustafsdotter@sverigesmuseer.seBilder

Länkar
Om
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
Politiken möter museerna: Ska kulturarvet vara en rättighet i skolan eller en klassfråga?19.3.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Tillgången till museer i skolan är i dag långt ifrån jämlik. Vissa elever möter kulturarvet återkommande under sin skoltid, andra aldrig. Den 24 mars samlas företrädare för regering, riksdagspartier, myndigheter, forskning, skola och museibranschen på Nordiska museet i Stockholm för att diskutera hur museer kan bli en självklar del av skolans bildningsuppdrag för alla elever. Bland de medverkande finns Lotta Edholm, Gymnasie-, högskole- och forskningsminister, Karin Svanborg-Sjövall, statssekreterare Kulturdepartementet, och representanter från Skolverket.
De kan bli Årets museum 202624.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg är nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
Enighet kring kulturens samhällsroll – men ekonomin urholkas4.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Politiker och verksamhetschefer är överens om att kulturen spelar en viktig roll för barn och unga, bildning och demokratisk delaktighet. Samtidigt vittnar verksamheterna om en fortsatt pressad ekonomi. Det visar rapporten Kulturriket Sverige från Svensk Scenkonst och Sveriges Museer.
Museerna tappar marginellt – men når rekordpublik digitalt16.1.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Drygt 19,6 miljoner fysiska besök gjordes på Sveriges museer under 2025. Det visar Sveriges Museers årliga sammanställning av 156 museiorganisationers rapportering från 230 museer och museifilialer runt om i landet. Det är en minskning med 1,8 procent jämfört med 2024, men bakom siffran döljer sig en mer nyanserad bild: fler museer ökade än minskade sina besök – 76 museer hade fler besökare, jämfört med 64 som tappade.
Nu börjar sökandet efter Årets museum 202631.10.2025 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Varje år uppmärksammas ett svenskt museum som på ett tydligt sätt vågar tänka nytt och levererar verksamhet i toppklass. Nu inleds arbetet med att utse Årets museum 2026 – och vem som helst kan vara med och påverka vem som får utmärkelsen genom att skicka in ett förslag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
