Mycket kvar att göra för att miljömålet Levande skogar ska nås
31.3.2017 08:41:22 CEST | Skogsstyrelsen | Pressmeddelande
Den årliga uppföljningen av Sveriges miljömål visar att åtgärdstakten i de flesta fall måste öka om miljömålen ska kunna nås. Miljömålet Levande skogar är inget undantag.
– Miljömålsarbetet i skogen utvecklas positivt. Många åtgärder pågår för att förbättra miljötillståndet i skogen. Men takten måste öka ytterligare om Levande skogar ska kunna nås till 2020, säger Herman Sundqvist, generaldirektör för Skogsstyrelsen.
I 2017 års rapport om hur det går med Levande skogar lyfter Skogsstyrelsen fram tre åtgärder som är särskilt betydande för att öka möjligheterna att uppnå Levande skogar:
- Målbilder för god miljöhänsyn. Skogssektorn och myndigheterna har gemensamt tagit fram målbilder för god miljöhänsyn vid skogsbruksåtgärder. Förväntningen är att detta arbete kommer att leda till en förbättrad miljöhänsyn. Allt fler företag uppger att de har för avsikt att följa målbilderna.
- Grön infrastruktur. Länsstyrelserna ansvarar för att ta fram regionala handlingsplaner för grön infrastruktur i samverkan med aktörer och andra myndigheter. Handlingsplanerna ska vara ett underlag för planering av konkreta naturvårdsåtgärder och för anpassning av brukande och hänsyn. En fungerande grön infrastruktur i skogen är av betydande vikt för biologisk mångfald och för flera av skogens ekosystemtjänster. Det är viktigt att skogsbruket bidrar i arbetet.
- Formellt skydd och frivilliga avsättningar. Intresset är fortsatt stort för att få ekonomisk ersättning för skydd av skog med höga naturvärden. Naturvårdsverket och Skogsstyrelsen har under året utvärderat den nationella strategin för formellt skydd av skog för att nå ett mer kostnadseffektivt skydd och revidera den befintliga strategin. Skogsstyrelsen har också genomfört en ny skattning av arealen för skogsbrukets frivilliga avsättningar. Skogsbrukets frivilliga avsättningar är ett viktigt bidrag i arbetet med att bevara biologisk mångfald.
Det krävs fler åtgärder för att motverka fragmentering och förlust av livsmiljöer för att bevara biologisk mångfald.
– En viktig nyckel för att nå Levande skogar är engagemanget hos dem som gör jobbet i skogen, det vill säga i första hand skogsbruket. När åtgärder genomförs, får vi effekter. Till exempel har många aktörer inom skogsbruket satsat på att höja sin kompetens om hänsyn till kulturmiljöer. I stora delar av Sverige ser vi nu resultatet, en positiv trend när det gäller minskade skador på forn- och kulturlämningar i skogen, säger Herman Sundqvist.
Läs rapporten Årlig uppföljning 2017 på http://miljomal.se/au.
Mer information:
Herman Sundqvist, generaldirektör, Skogsstyrelsen, tfn 036-35 94 30
Camilla Andersson, miljöstrateg, Skogsstyrelsen, tfn 0650-377 90
Rikard Flyckt, kommunikationschef, Skogsstyrelsen, 036–35 59 48
|
Skogsstyrelsen, Vallgatan 8, 551 83 Jönköping, tfn 036-35 93 00, fax 036-16 61 70, |
Nyckelord
Länkar
Om
Skogsstyrelsen är en myndighet för frågor som rör skog. Vår uppgift är att verka för att skogen sköts så att de skogspolitiska mål som beslutats av riksdagen kan nås. Målen för produktion och miljöhänsyn är jämställda.
Skogen ska brukas på ett hållbart sätt så att även framtida generationer kan ha nytta av den.
Skogsstyrelsen sorterar under Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.
Den lokala förankringen är viktig för oss. Vi har kontor på cirka 75 platser runtom i landet. Vårt huvudkontor ligger i Jönköping.
Vår vision är ”Skog till nytta för alla”.
Följ Skogsstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skogsstyrelsen
Så ska 20 miljoner stärka stormarbetet efter Johannes och Anna15.7.2026 08:19:28 CEST | Pressmeddelande
Skogsstyrelsen har nu planerat hur de 20 extra miljoner som myndigheten fick för att stärka stormarbetet ska användas. Pengarna ska bland annat gå till digital rådgivning för skogsägare, bättre skogsbilvägar och nya digitala kartor för att upptäcka stormfällda träd.
Ny insekt upptäckt på Gotland – kan ha spridits med ved6.7.2026 08:12:19 CEST | Pressmeddelande
En ny skalbagge har upptäckts på Gotland. Det är den större almsplintborren som nu är väl spridd på ön vilket sannolikt ökar risken för spridning av almsjukan som just nu härjar där. Sannolikt har insekten förts över med ved som tagits med från fastlandet, något man bör vara försiktig med. Samtidigt fortsätter Skogsstyrelsen bekämpningsarbetet mot almsjukan som planerat.
Skogsstyrelsen avvecklar kontoret i Arvika24.6.2026 08:23:37 CEST | Pressmeddelande
Skogsstyrelsen har beslutat att lägga ned kontoret i Arvika under 2027. Tre medarbetare berörs som istället erbjuds plats på andra kontor i Värmland. Beslutet är en del i det nationella arbetet med att få ett mer effektivt och ändamålsenligt kontorsnät.
Ekolog från Skåne släpper bok om fruktade granbarkborren3.6.2026 09:02:05 CEST | Pressmeddelande
Den är bara drygt 4 millimeter lång, men dödade granar värda tiotals miljarder kronor i spåren av den torra sommaren 2018. Nu ger Skogsstyrelsen ut den ultimata guiden om granbarkborren, en av våra mest fruktade och kända insekter. Boken är den första i sitt slag i Sverige och är skriven av ekologen och jägmästaren Gunnar Isacsson, boende utanför Kristianstad, med mer än en halvt sekels erfarenhet av skalbaggen.
Ny bok breddar bilden av den fruktade granbarkborren3.6.2026 08:17:28 CEST | Pressmeddelande
Den är bara drygt 4 millimeter lång, men dödade granar värda tiotals miljarder kronor i spåren av den torra sommaren 2018. Nu ger Skogsstyrelsen ut den ultimata guiden om granbarkborren, en av våra mest fruktade och kända insekter. Boken är den första i sitt slag i Sverige och är skriven av ekologen och jägmästaren Gunnar Isacsson med mer än en halvt sekels erfarenhet av skalbaggen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
