När IT-standarder tar plats i skolan blir det enklare
29.11.2017 13:13:41 CET | Svenska institutet för standarder, SIS | Pressmeddelande
Standarden SS 12000 Informationsöverföring till och från skolschema kompletterar nu standardpaketet för skolväsendet som bland annat omfattar Emilstandarden, en informationsmodell som styr hur utbildningar beskrivs och som samlar information från olika tjänster, Elevinformationstandarden för bättre informationsutbyte mellan skolor och antagningsenheter samt en vägledning för digitala lärarresurser och lärplattform inom ramen för projektet Skolfederation.
– Förutsatt att tjänsteleverantören för IT implementerar SS 12000 kan den användas för att utbyta information om elever, lärare, skolor, klasser, elev- och utbildningsgrupper med anknytning till skolschema och läromedel. Alla typer av utbildningssamordnare och alla utbildningsformer från förskoleklass till vuxenutbildning ska kunna ha nytta av att standarden används. Förhoppningsvis kommer vi att se implementationer i bruk under 2018, säger Palle Girgensohn.
– För att öka den digitala kompetensen och tillhandahålla likvärdig tillgång och likvärdiga förutsättningar för alla så måste det vara enklare att öka antalet digitala verktyg och då har man stor nytta av standarder som förenklar anslutningen av nya tjänster. Detta behöver göras enkelt och utan stora kostnader, samtidigt som vi måste värna om integriteten och ge stöd för skolorna att följa den nya dataskyddsförordningen, säger Palle Girgensohn.
Seminarium 6 december
IT-standarderna för lärande presenteras vid ett kostnadsfritt frukostseminarium 6 december. Media är välkomna att delta.
IT-standarder för lärande
SS 12000 Informationsöverföring till och från skolschema och tillhörande XML-scheman (publiceras inom kort)
Emilstandarden SS 10700 ”Lärande - Information om utbildningar – Datautbytesformat”
Nyckelord
Kontakter
Palle GirgensohnDeltagare i SIS standardiseringskommitté TK 450
Tel:070-7182174palle@pingpong.seLatif Mohammed
Projektledare, SIS, Swedish Standards Institute
Jolanta WallströmProjektledare, SIS, Swedish Standards Institute
Tel:08-555 520 23jolanta.wallstrom@sis.seLänkar
Om
Svenska institutet för standarder, SISSolnavägen 1 E/Torsplan
113 65 Stockholm
08 - 555 520 00https://www.sis.se
SIS är en del av ISO och CEN som är ett nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.
SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.
Följ Svenska institutet för standarder, SIS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS
SIS rekryterar kommunikationschef från Sveriges Radio17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Susanna Mörner är ny kommunikationschef på Svenska institutet för standarder, SIS. Hennes breda erfarenhet, inte minst inom varumärkesutveckling, blir en viktig tillgång i SIS fortsatta utveckling inom digitalisering och förändrade kundbehov.
Sverige standardiserar hundsök vid läckor i ledningsnät19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Läckor i ledningar för fjärrvärme, dricksvatten och gas som inte upptäcks i tid, eller att man gräver efter läckor på fel plats, kan bli mycket kostsamt. Hundar som tränats i att lokalisera läckor är ett snabbt och miljövänligt komplement till traditionella metoder som nu efterfrågas av energi- och VA-branschen. En svensk standard är snart på plats för att kvalitetssäkra och underlätta användandet av sökhundar.
Nya standarder verktyg i kampen mot hälsofarliga leksaker11.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Julhandeln pågår för fullt, och många köper leksaker till barnen. Nu har nya standarder tagits fram för att öka säkerheten och minska hälsofarliga kemikalier i leksaker.
MannTek får Standardiseringspriset 202522.10.2025 07:30:10 CEST | Pressmeddelande
– MannTek visar vilken kraft som finns i standardisering, inte bara som drivkraft för global innovation och energiomställning, utan också som verktyg för att stärka svensk konkurrenskraft. De visar hur svenska företag kan ta ledningen och positionera sig internationellt, säger Annika Andreasen, vd Svenska institutet för standarder, SIS.
Sverige får starkare roll i internationell standardisering14.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
SIS vd Annika Andreasen har valts in i ISO:s styrelse, vilket innebär ökat svenskt inflytande i utvecklingen av internationell standardisering. Standardisering är avgörande för att underlätta global handel, och att kunna påverka den är strategiskt viktigt för Sverige och svensk konkurrenskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum