Näringslivet kommenterar cybersäkerhetscentret: ”Äntligen”
Idag på Nobeldagen kom äntligen beslutet om inrättandet av ett nationellt cybersäkerhetscenter. Ett oerhört viktigt och efterlängtat beslut mot ett säkrare digitalt samhälle.
Cyberhoten är omfattande och inrättandet av ett cybersäkerhetscenter skickar en signal att Sverige - tillsammans - kommer att göra vad vi kan för att det inte ska bli enkelt att attackera vårt samhälle. Regeringens beslut idag innebär att fyra myndigheter får i uppdrag att inrätta ett center för att kraftsamla den förmåga och kunskap som myndigheterna besitter på området.
– För framgång är det viktigt att centret är operativt – inte endast strategiskt. Det är positivt att samverkan med näringslivet understryks, vilket bör omfatta såväl en gemensam lägesbild som en samverkan med företagen om hot- och riskinformation, konstaterar Annika Avén, ansvarig för cyberförsvarsfrågor vid Säkerhets- och försvarsföretagen.
På presskonferensen idag underströk försvarsministern att företag attackeras av aktörer i syfte att stjäla information, varför attackerna utgör ett hot för företagens konkurrenskraft, arbetstillfällen och vår välfärd.
– Den målbild vi ser för cybersäkerhetscentret är att centret på ett trovärdigt sätt ska bidra till att stärka Sveriges samlade cybersäkerhet och cyberförsvar. Beskedet idag är ett hoppfullt steg i rätt riktning, men det återstår frågor om tydlig ansvarsfördelning och mandat för centret, avslutar Annika Avén.
Läs även: Näringslivets syn på Sveriges kommande nationella cybersäkerhetscenter
Nyckelord
Kontakter
Annika AvénAnsvarig CyberförsvarSäkerhets- och försvarsföretagen
Ansvarig för frågor om Cyberförsvar
Robert LimmergårdGeneralsekreterare på Säkerhets- och försvarsföretagen
Tel:070-283 56 90robert.limmergard@soff.seOm
Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) är en branschorganisation för företag inom säkerhets- och försvarsområdet med verksamhet i Sverige. Organisationens syfte är att ur ett branschperspektiv arbeta för att i Sverige verksam industri skall få så bra förutsättningar som möjligt att verka framgångsrikt.
Följ Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF)
Finland och Sverige siktar på fler samarbeten28.9.2021 09:56:43 CEST | Pressmeddelande
Samarbetet mellan försvarsföretag i Finland och Sverige har ökat kraftigt under de senare åren, inte minst samverkar alltfler underleverantörer. Detta märks även i ägarskap och förvärv mellan företag i de två grannländerna.
Forskningspropositionen: ett strategiskt misstag17.12.2020 16:52:57 CET | Pressmeddelande
I tisdags behandlade riksdagen propositionen om totalförsvaret, där behovet av samverkan mellan civil och militär forskning framhålls. Idag överlämnade regeringen sin forsknings- och innovationspropositionen till riksdagen utan förslag på ökad sådan samverkan.
Ny webbplats ska locka fler till försvarssektorn25.11.2020 21:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag lanseras webbplatsen Försvarskarriär. Där kan personer som är intresserade av att arbeta inom försvarssektorn få veta mer om hur man genom olika karriärval kan vara med och försvara Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum